Monstertruckdrama: justitie blijft bij celstraf die zagen we niet aankomen! Griepgolf houdt al achttien weken aan 10 Planetoïde scheert 'vlak' langs de aarde Zorgen om creatieve mbo-studies De steenklomp, tussen de 44 en 110 meter groot, zou bij een in slag een stad van de kaart heb ben geveegd. 2018 GE3 was on geveer net zo groot als de Toen- goeska-meteoriet die in 1908 bo ven Siberië in Rusland ont plofte. Door de explosie braken in een omtrek van 30 kilometer alle bomen aan de basis van de stam af. De meteoriet sloeg in met de kracht die vergelijkbaar is met 30 keer de kracht van de atoombom die in 1945 op Hiros- hima werd gegooid. Gelukkig lag de baan van planetoïde 2018 GE3 op 192.000 kilometer af stand van de aarde, maar nog al tijd dichterbij dan onze eigen maan, die 384.400 kilometer van onze planeet verwijderd is. Passage Als een planetoïde de aarde zo dicht nadert, is die natuurlijk al lang in kaart gebracht en weten astronomen dat niemand zich zorgen hoeft te maken, toch? Nee, dus. Niemand zag het rots blok aankomen. Pas enkele uren voor de passage, afgelopen zon dag, werd 2018 GE3 ontdekt. Om weer even snel in de ruimte te verdwijnen. Er zijn al meer dan 8.000 aardscheerders in kaart gebracht De late ontdekking roept de vraag op of de jacht op aard scheerders zoals 2018 GE3 wel deugt. Die jacht werd tien jaar gele den geopend in de hoop dat de aarde genoeg voorbereidingstijd heeft om een eventuele grote in slag van een ruimtebrok te kun nen voorkomen. 2018 GE3 slipte er in het onderzoek doorheen doordat hij te klein was. De jacht op aardscheerders richt zich op brokstukken die groter zijn dan 140 meter. Daar van zijn er al meer dan 8.000 in kaart gebracht. De verwachting is dat er nog eens 8.000 zullen worden ontdekt. Voor NASA en het waarschu wingssysteem voor aardscheer ders is de passage van 2018 GE3 een 'wake-up-call'. Deze 'test' wijst uit dat het systeem nog verder moet worden verfijnd om verrassingen als die van afgelo pen zondag te voorkomen', al dus astronomen. Dat Mario D. (53) in september 2014 op het kleine evenementen terrein in Haaksbergen zijn stunts uitvoerde, was volgens het Open baar Ministerie (OM) onverant woord. En dat hij met zijn truck in de richting van het publiek over sloopauto's vloog, valt hem nog meer aan te rekenen. Daarom wil justitie dat D. ook in hoger beroep een gevangenisstraf krijgt opge legd voor het drama: 15 maanden onvoorwaardelijk, plus een be roepsverbod van vijfjaar. „Hier was sprake van een ern stige inschattingsfout, die niet past bij een professional", verklaart ad vocaat-generaal Joep Simmelink in het gerechtshof in Arnhem. Emotioneel Waar die fatale middag toe leidde, wordt duidelijk als zes slachtoffers emotionele verklaringen voorle zen. De gemene deler: hun levens zijn voor altijd getekend, vaak om dat ze sindsdien zonder een of meer geliefden verder moeten. Bo vendien nemen ze het D. kwalijk dat hij na zijn veroordeling in ho ger beroep ging. „Wees eens een kerel en aanvaard je straf. Dan kun nen wij ook eindelijk beginnen met proberen het te verwerken." D. blijft zelf volhouden dat het ongeluk gebeurde omdat 'het gas bleef hangen'. Ondanks dat poli tieonderzoek eerder al uitwees dat dit niet klopte, en meerdere ex perts onlangs de conclusies van de politie bevestigden. Zijn advocaat Rob Oude Breuil betwist niet dat zijn cliënt schul dig is. Wel in hoeverre dat hem valt aan te rekenen. „Je kunt dit niet kwalificeren als zeer onzorgvuldig handelen. Onder meer omdat er wel degelijk sprake was van tech nisch falen. De aansluiting van de achterwielbesturing zat los, en ex perts zeggen dat juist daarom het sturen niet goed mogelijk was. Daarom is een taakstraf meer op zijn plaats", zegt hij. „Tegen elke gedraging die het OM mijn cliënt verwijt, is namelijk wel iets in te brengen. Zo wordt hem verwe ten dat hij met zijn truck in de richting van het publiek sprong, maar daar zijn de slachtoffers niet gevallen." Vernietigen Mario D. toont met moeite zijn schuldgevoel. „Ik vind het echt verschrikkelijk wat er gebeurd is. Maar als ik de cel in ga, raak ik alles kwijt." De schuchtere Noord-Hol lander verklaart nooit meer in een monstertruck te stappen. „Wat mij betreft vernietigen ze de truck. Dan kunnen ook anderen er niets meer mee doen." UTRECHT Het leek er even op dat de griepepidemie in Nederland bijna voorbij was, maar het aantal patiënten met griepachtige ver schijnselen is afgelopen week toch weer licht toegenomen. Daarmee duurt de griepepidemie nu al acht tien weken, twee keer zolang als een gemiddelde griepgolf. Afgelopen week meldden zich 55 op de 100.000 inwoners met griep- klachten bij de huisarts, maakte ge zondheidsinstituut NIVEL bekend. Als twee weken achter elkaar meer dan 51 op de 100.000 mensen griep hebben, is er officieel sprake van een epidemie. „Het einde van de epidemie zit eraan te komen, maar we zijn er nog niet", zegt Gé Donker, huisarts en epidemioloog bij het NIVEL. Een week eerder kwam het aantal ziektegevallen voor het eerst sinds zeventien weken nipt onder de epi demische grens van 51 op de 100.000 mensen. De epidemie is echter pas formeel ten einde als ze twee achtereenvolgende weken be neden die grens is gebleven. Ge middeld duurt een griepepidemie in Nederland negen weken. DEN HAAG De Tweede Kamer maakt zich zorgen over de beperkte kansen op een baan voor mbo'ers die studeren voor artiest, media vormgever of een andere cre atieve opleiding volgen. Een meerderheid wil een debat. Een commissie die onderzoek deed naar de opleidingen, concludeerde maandag dat er voor studenten 'matig tot soms onvoldoende' kans is op werk als ze zijn afgestudeerd. De commissie adviseert on der meer het aantal opleidin gen te beperken. Het kabinet vindt het rapport 'allereerst een duidelijke opdracht aan mbo's', maar zal voor 1 juni reageren, zei onderwijsmi nister Arie Slob. Dat duurt de WD veel te lang. Kamerlid Zohair El Yassini wil binnen twee weken weten wat het kabinet zelf wil doen. Ook Anne Kuik (CDA) vraagt zich af of het reëel is het initiatief bij de opleidingen te leggen. Planetoïde 2018 GE3 scheerde met ruim 100.000 km/u op 192.000 km langs onze atmosfeer woensdag 18 april 2018 In astronomische termen kan worden gesproken van een bijna-botsing. Als de baan van planetoïde 2018 GE3 iets dich ter bij de aarde had gelegen, had het slecht kunnen aflopen. Hans van Zon Rotterdam/Washington Justitie wil dat de celstraf voor monstertruckrijder Mario D. in hoger beroep in stand blijft. De stuntshow die uitmondde in drie doden en tientallen gewon den, was een 'ernstige inschat tingsfout'. Pim Lindeman Arnhem GO De mbo-dansopleiding in Goes. FOTO WILLEM MIERAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10