Vandaag bij deze krant Akker en natuur in de knel Pieter van der Leer een baan. Hij is intelligent, enthousiast, hulpvaardig, sociaal én autistisch. Een baantje als voedings assistent in een zie kenhuis, dat lijkt hem wel wat. Don derdag staat hij in Middelburg op een Meet en Greet met werkgevers die niet schrikken van mensen met een ar- beidsbeperking. De opwekking van zonnestroom verplaatst zich van daken naar ak kers en weilanden, blijkt uit een inventarisatie van deze krant. Vooral in het noorden van het land, waar landbouwgrond het goedkoopst is, zijn veel plannen in de maak voor grootschalige zon neparken. Nu dreigt een wildgroei die grote gevolgen heeft voor het landschap Talloze boeren in Drenthe, Friesland en Groningen zijn afge lopen tijd benaderd om hun land voor 15 tot 20 jaar te verhuren voor zonnepanelen, zegt woordvoerder Roel Visser van landbouworgani satie LTO Noord. „Grond is hier goedkoper dan elders in het land, dus zijn zonneparken eerder ren dabel." De boerenbelangenorganisatie maakt zich zorgen over die ont wikkeling. „Voor individuele boe ren kan het sommetje gunstig uit pakken, maar het landbouwge bied als geheel raakt erdoor ver snipperd. Zonneparken onttrek ken grond die voor voedselpro ductie is bedoeld." Zonnepanelen mogen geen plek innemen van landbouw grond of natuur, stelt Geertje van Hooijdonk van Natuur Milieu. „In Nederland is geen plek voor zonneparken. Leg eerst de daken vol. Op de beperkte ruimte die over is, kunnen beter windmolens worden gebouwd, dat is efficiën ter." In het buitengebied zouden al leen zonne-akkers mogen komen als alle andere opties zijn uitge put, stelt de Rijksadviseur voor de Fysieke Leefomgeving Berno Strootman. Zonnepanelen belem meren de natuurontwikkeling en schaden het landschap, stelt hij in vakblad ROmagazine. „Ze veran deren het buitengebied in een soort industrielandschap. En als ze er eenmaal liggen, krijg je ze niet zo snel meer weg." Probleem is volgens de Rijksad viseur dat gemeentes in hun haast om de klimaatdoelen te halen te snel meegaan in plannen van commerciële zonneprojectont- wikkelaars. De provincies zouden stevig de regie moeten nemen, stelt Jan Luuk Stel, Statenlid voor de WD in Drenthe. „Ik ben voor ondernemerschap, ik zeg niet dat alle boeren bieten moeten blijven verbouwen. Maar nu dreigt een wildgroei die grote gevolgen heeft voor het landschap, de voedsel productie en de natuur." Alleen plaatsen waar weinig mensen er last van hebben, zoals stroken langs de snelweg en wa- terbergingsgebieden, zouden vol gens Stel in aanmerking moeten komen voor de aanleg van zonne weides. P11 Nieuwsmedia Zorgen om aanleg van zonnepark Projectontwikkelaars richten hun pijlen op het platteland voor de bouw van grootscha lige zonneparken. Milieu- en landbouworganisaties vrezen de gevolgen voor het land schap, de natuur en de voed selproductie. Annemieke van Dongen Assen —Jan Luuk Stel, Statenlid Drenthe Het is bijkans zomer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 555530 ZEELAND 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1