Jens Toornstra wordt kind van de rekening 3-0 Ajax verlaat Eindhoven 2 PSV is voor de derde keer in de laatste vier jaar kampioen van Nederland. Dat uitgerekend Ajax met 3-0 werd vernederd, maakte het feest in Eindhoven compleet. EREDIVISIE PSV - AJAX Column HUGO BORST Y~ Terwijl het mij om het even is wie de titel wint. Ik ben supporter van een zieltogend clubje. Na de klinkende overwinning en de feestelijkheden in het Phi lips Stadion probeerde ik te ana lyseren waarom het zo lekker was dat PSV Ajax vernederde en Feyenoord opvolgt als kampioen. Mijn sympathie lag afgelopen zomer toch echt bij Ajax. Wat Appie Nouri overkwam, hakte er niet alleen in Amsterdam diep in. Maar al gauw begon het gezeik over de onervaren trainer, een vuige machtsstrijd tussen Over- mars en Bergkamp. Het mondde uit in het ontslag van Marcel Kei zer. Zijn opvolger, Erik ten Hag, deed, doet het geen haar beter. Stuitend was dit seizoen de houding van een deel van het Ajax-publiek ten opzichte van de mooiste voetballer, Hakim Ziyech. Ach, wat zullen ze zijn brille missen volgend jaar. In het begin wond ik me op over de onaantrekkelijkheid van PSV, en de mazzel. Toen dat een constante bleek kreeg ik er waar dering voor. Zoals Rotterdam de meest internationale stad van Nederland is, is PSV de meest in ternationale voetbalclub van Ne derland. Wanneer het keerde weet ik niet meer, best laat eigenlijk, maar ineens zag ik wat spelers als Schwaab, Pereiro en Bergwijn goed deden. En wat Phillip Cocu allemaal zei - helemaal niks dus - ergerde me niet langer. Ze be waarden knap de rust, Ger- brands, Brands en Cocu. Het zijn geen opscheppers daar. Mijn sympathie voor de club uit Eindhoven groeide met het weekeinde. Helemaal toen de trainer van Ajax zich liet ontval len dat ze bij PSV bang waren voor Ajax. Wie dat uitkraamt met zeven punten achterstand is natuurlijk compleet geschuffeld. En toen kleine Kluivert tjilpte dat Ajax toch beter voetbalt dan PSV, of zoiets, kreeg ik jeuk. PSV heeft de gunfactor gekre gen. De voetbaldieren doen daar altijd redelijk normaal. Ik ben er al heel lang niet geweest, maar ik hoor dat een bezoek aan de Herd- gang of het stadion een gezellige ervaring is. Je loopt er de Van de Kerkhofjes, Willy van der Kuij- len, Berry van Aerle, Mark van Bommel en Ruud van Nistelrooy tegen het lijf. PSV is een tof fami liebedrijf en daar kun je beter vertoeven dan bij een beursgeno teerde multinational. Van harte, PSV'ers. De voetbaldieren bij PSV doen altijd redelijk normaal Zeven doelpogingen dit seizoen in 290 speelminuten en maar liefst zes treffers. Van Persie heeft Feyenoord in elk geval aan doelpunten gehol pen. En de laatste gisteren in de Kuip maakte ook de routinier zelf blij. Een klassieke Van Persie-tref- fer: op tijd vertrokken voor de lange bal van Sven van Beek, de aanname met de borst, de passen uittellen en met de linker raak mikken. AZ-trainer John van den Brom zat in de Kuip en zag FC Utrecht kiezen voor snel, fanatiek drukzetten op de defensie van Feyenoord. Een tactiek die juist was gebaseerd op het mee doen van Van Persie. „Rico Strieder liet Robin los en schoof door om druk te zetten", had ook trainer Gi- ovanni van Bronckhorst gezien. „Daar gingen we soms wel goed mee om en soms niet." Daarnaast is er natuurlijk een ver schil tussen het tempo en de inten siteit van omschakelen bij Van Per sie of Jens Toornstra, de andere op tie als diepste middenvelder. Sim pel gesteld: met Van Persie in de ploeg krijgt een tegenstander door gaans iets meer tijd om op te bou wen. Van Bronckhorst zal de puzzel voor het duel met AZ wel hebben gelegd. Een opstelling normaliter met Van Persie, dat lijkt wel vast te staan. En omdat de gisteren geschorste Steven Berghuis terugkeert in de ploeg, lijkt Jens Toornstra het kind van de rekening te worden. Santiago Arias vierde zijn derde ti tel bij PSV met een vreugde alsof het pas zijn eerste was. Hirving Lo- zano hoste met zijn zoontje van één op het veld. Jeroen Zoet spoot iedereen onder de champagne en Nicolas Isimat-Mirin gooide één van zijn befaamde dansjes eruit. Ja, PSV is kampioen van Neder land en dat maakt normaal al veel los in Eindhoven. Maar nu hele maal. De titel pakken voor eigen volk, uitgerekend in een recht streekse confrontatie met Ajax; al leen in 1963 gebeurde zoiets ook een keer. Algemeen directeur Toon Gerbrands was toen een kleuter van 4. Trainer Phillip Cocu was -7. Destijds werd het 5-2 voor PSV en het wonderlijke: dat had nu zo maar weer gekund. Maar ook 3-0 is een symbolische score. Die uitslag is precies de score waarmee Ajax in december thuis van PSV won. Sindsdien is PSV erin geslaagd zich te verbeteren. Ajax niet. „Dit is het kampioenschap van nooit opgeven en altijd blijven strijden", glunderde Luuk de Jong toen hij in het feestgedruis een la bel op de titel plakte. En de spits is er zelf een schoolvoorbeeld van. Net als heel PSV moest De Jong dit seizoen van ver terugkomen. Let terlijk zijn eerste actie in de voor bereiding was het missen van een penalty tegen RKC. Dat was toen, begin juli, geheel in de lijn van zijn mislukte vorige jaar. Half Nederland was nog met zo mervakantie toen PSV en De Jong ook al uit Europa lagen. Uitgescha keld in de voorronden van de Eu- ln augustus geloofde bijna niemand nog in mij. En niet in PSV. Maar we hebben het tij kunnen keren De vernedering van Ajax is deze historische voetbalavond werke lijk overal te vangen in het stadion van PSV. Het geschop van Nicolas Tagliafïco en Siem de Jong. Het on ophoudelijke Brabantse gezang vanaf de tribunes. Het 'olé olé olé' uit duizenden PSV-kelen als Ajax in de laatste minuten wordt weg getikt. Het uitvak dat in de slotmi nuut leeg is. Ze kunnen deze regel rechte afgang gewoon niet langer aanzien. En dan mag zelfs reserve keeper Eloy Room nog invallen. Welja, alsof het allemaal nog niet erg genoeg is voor de gekrenkte zielen in Amsterdam. Maar het grootste bewijs van de ultieme vernedering is er na af loop. Te zien in de holle blikken van Klaas-Jan Huntelaar, Lasse Schone en Donny van de Beek. Vernederd en afgedroogd. Zoe kend naar woorden om deze af gang te verklaren terwijl de PSV'ers even verderop ererondes lopen met de schaal. De Ajacieden willen weg hier, zo snel mogelijk de bus in. Weg van die geur van champagne. Maar toch. „Dit heb ik nog nooit zo meegemaakt", zegt Van de Beek. „Zó pijnlijk. Na die 3-0 hoop je eigenlijk dat het zo snel mogelijk voorbij is." Maar nee, daarna is het leedvermaak in Eindhoven juist het grootst. „Zo'n vernedering doet gewoon veel pijn. Iedereen zit er volledig doorheen. We hebben Zó pijnlijk, ledereen zit er volledig doorheen. We hebben niet thuisgegeven maandag 16 april 2018 GO Gunfacto Iooi zo, dacht ik toen Bergwijn 3-0 maakte. Feyenoord heeft plek vier veilig gesteld door de 3-1-zege op Utrecht. Vanaf nu kan het vizier op de bekerfinale. Van Persie zal een basisplaats krijgen. Maar kan trainer Van Bronckhorst dan Toornstra wel passeren? Mikos Gouka Rotterdam 'Dit is titel van geloof en strijd' Maarten Wijffels Eindhoven PSV-AJAX 23. Pereiro 1-0 38. De Jong 2-0 54. Bergwijn 3-0 Opstellingen Zoet Onana 89. Room Veltman Arias De Ligt Schwaab Wöber Isimat-Mirin 45. S. de Jong I (83.) Brenet Tagliafico 1(80.) Van Ginkel Ziyech Pereiro 85. Mazraoui Hendrix Van de Beek Lozano Schone L. de Jong Neres 56. Ramselaar Huntelaar Bergwijn 69. Dolberg 72. Luckassen Kluivert 16 Doelpogingen 10 33 Balbezit 67 13 Overtredingen 17 8 Hoekschoppen 3 1 Buitenspel 1 4 Reddingen keeper 7 Scheidsrechter: Makkelie Toeschouwers: 35.000 - Phillip Cocu (47) Zelden vertoond in de clubge schiedenis. Ajax onderging tegen kampioen PSV (3-0) de totale vernedering. Inclusief twee rode kaarten, een unicum voor de Amsterdammers in de historie van de eredivisie. Een nederlaag voor de eeuwigheid. „Dit heb ik nog nooit zo meege maakt, zó pijnlijk." Daniël Dwarswaard Eindhoven —Donny van de Beek (20)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30