Liever gul dan gierig Geld geluk llke en Hanna zijn freelance acteurs en hebben een jaar geleden een etage gekocht in Amsterdam. Hanna: „Al ons werk is op project basis. Ilke speelt nu in theatervoor stelling Platonov bij Theater Utrecht en ik in de musical Fiddler on the Roof." llke: „Ik speel bij een gesubsidi eerde club en Hanna bij een vrije producent." Hanna: „Over twee jaar speel jij bij Toneelgroep Amsterdam, dan ben je een van de ongeveer veertig acteurs in Nederland met een vaste baan." llke: „Als freelance acteur moet je tussen opdrachten door vaak in de horeca werken bijvoorbeeld. Soms dubbel je, dan repeteer je overdag bij het ene gezelschap en treed je met het andere 's avonds op. Heel zwaar, maar in zo'n peri ode kan je wat geld sparen." Hanna: „Sparen kan ook als je 'draait', voor film of tv. Helemaal als je een opdracht krijgt voor een commercial. We boffen dat we veel worden gevraagd. Momenteel spe len we allebei, daarom eten we al leen op maandagavond samen, meestal buiten de deur. Wie dan betaalt? Dat gaat op gevoel." llke: „Ik geef makkelijk geld uit aan anderen, eten hier, rondje daar." Hanna: „Gierigheid vind ik een onaantrekkelijke eigenschap. Num mer 1 op het lijstje van afknappers." llke: „Jij bent ook gul. Daar profi teer ik van mee. Zonder jou hadden we een jaar geleden nooit onze woning kunnen kopen." Hanna: „Dat kon omdat mijn ou ders acht jaar geleden een studio voor me kochten, dat enorm in waarde was gestegen. Verder zijn we financieel een ongeorganiseerde bende." llke: „Je moet het eens in kaart brengen." llke: „Jij bent daar beter in dan ik." Hanna: „We zijn er allebei niet goed in. En we werken hard, dus het komt er niet van. We hebben wel een brandverzekering." llke: „Omdat die bij de Vereniging Van Eigenaren zit. We zijn wat financiën betreft nogal naïef. We doen maar wat en hebben geen gezamenlijke rekening." Hanna: „Jawel, voor elektriciteit en zo. Maar we doen geen inkopen van een gezamenlijke rekening." llke: „Ik ben een fervente kring loopbezoeker. Zo is onze inrichting tot stand gekomen. Alleen de bank is nieuw. Die kostte 1.500 euro." Hanna: „De inbouwkast heb ik gemaakt." llke: „Mijn ouders kochten ook alles bij de kringloop, dat vond ik erg. Dan wilde ik een nieuwe Eastpak- rugzak voor mijn verjaardag en dan kreeg ik een gebruikte Kipling. Middenstandsgezin, vijf kinderen, honden. Tja. Nu ben ik zelf een scharrelaar. Ik geef niet graag geld uit bij grote ketens. Als ik schoenen van 180 euro zie, dan koop ik ze niet. Zo voelt het alsof ik 180 euro heb verdiend." Hanna: „llke heeft weken getwij feld over haar winterjas. Ze ging wel vier keer terug naar de winkel." llke: „Ik heb 'm toch gekocht, hij kostte 350 euro. Bij de kringloop slaag je voor 20 euro." Hanna: „Dat getwijfel vind ik zwaar. Grapje! Ik ben blij met haar perfectionisme. Ilke ruimt alles op en eist dat ook van mij." llke: „Jij zou liever een schoon maker inhuren." Hanna: „Dat ik dat wil, vind ik gênant!" llke: „Waarom? Mij lijkt het ook heerlijk! Als we geld hebben, moet dat kunnen. Maar de kosten lopen nu al zo op. Netflix, allebei Spotify, telefoons..." Hanna: „We ondersteunen een paar goede doelen." llke: „Ik vind vaak kortingsdeals voor abonnementen." Hanna: „Dat vind ik knap." 41 O -€2000 €2000 - €3500 €3500 - €5000 €5000 of meer magazine 29 Hanna: „Ik?" E Ook meedoen? Mail naar geldengeluk@persgroep.nl Hanna van Vliet (25, links op de foto), acteur llke Paddenburg (30), acteur Gezamenlijk netto-inkomen: Grootste miskoop Hanna: Rugzak als verjaardagscadeau voor llke. „Eenmaal op reis bleek hij net niet goed te zitten." llke: Nieuw matras. „Er zat meteen een kuil in." Beste koop Hanna: Een koffie apparaat en een melkopschuimer. „Scheelt veel cappuccino's buiten de deur." llke: Het boek Sapiens van Yval Noah Harari. „Zo fascinerend." Tekst EDITH ANDRIESSE Foto JEAN-PIERRE JANS WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93