II 8 Na een mislukte liquidatie belandde xtc-handelaar Ronald van Essen in een rolstoel. Hij is vastbesloten te bewijzen dat Willem Endstra, van wie hij tientallen miljoenen tegoed zegt te hebben, de opdracht gaf. Het Holleederproces zet zijn zaak in beweging. 'Onzin dat Endstra achter aanslag zat' RONALD VAN ESSEN VRIEND VAN ENDSTRA arts Danny Leclere, die als eerste wist hoe je xtc moest produceren. „Ze noemden hem daarom ook wel doctor Love." Heel Engeland feestte op de pillen van Van Essen en Van D. Zijn geld verborg Van Essen in het begin bij iemand in een woonwagenkamp in Amsterdam. „Totdat die kerel klaagde dat hij over de zakken geld heen moest springen om bij zijn bed te komen." Die kerel klaagde dat hij over de zakken geld heen moest springen om bij zijn bed te komen In 1984 leerde Van Essen ene Willem End stra kennen. En die had slimme ideeën voor het overvloedige drugsgeld. Eén van zijn problemen was dat Van Essen veel uitbetaald kreeg in ponden, die lastig wa ren om te wisselen in guldens. Daar had Endstra een oplossing voor, vertelt Van Es sen. „Hij kocht er bootjes van." In het Britse Poole stond de werf van botenbou wer Sunseeker. Met de drugsponden koch ten ze speedboten. Die lieten ze naar Ne derland varen. „En daar werden ze weer verkocht. In guldens." Vastgoed Via Endstra investeerde Van Essen in vast goed, vertelt hij. „Soms had ik wat huizen in Amsterdam gezien die te koop stonden. Dan reden we daar langs en noteerde End stra de panden. Na afloop aten we altijd een kroketje bij de FEBO op het Stadion plein. Als ik dan even later weer langs kwam, dan had Endstra die panden ook gekocht. Zo ging ik hem steeds meer ver trouwen." Geld bracht hij per rolkoffer naar het kantoor van Endstra aan de Apollolaan 109 in Amsterdam Zuid, vertelt Van Essen. Als hij op kantoor was, bracht zus Astrid End stra de boekhouding binnen. „Die zat in een bruine tas." Dan besprak hij met Wil lem Endstra en diens broer Haico in welke projecten zijn geld was gestoken. Volgens Van Essen ging het om minstens 50 mil joen gulden. Van Essen raakte in de loop der jaren ADVOCAAT orry voor mijn rook gedrag." Vanuit zijn rolstoel grijpen de vingers van Ronald van Essen onophou delijk naar zijn aan steker en een meta len doosje met siga retten. Een fors litte ken op zijn hoofd herinnert aan de kogel die zich met kerst 1999 door zijn hersenen boorde. Sindsdien is hij gekluisterd aan een rolstoel. De aanslag maakte hem afhankelijk van de zorg van anderen. 'Zwaar klote', noemt hij dat. Net als dat hij dag in dag uit in dit 'kleine rothok' in een verzorgingshuis zit en dat zijn geheugen en spraakvermogen zijn aangetast. Maar ondanks alles is er een heimelijke twinkeling in zijn ogen. Alsof af en toe de mooie beelden van vroeger voorbijkomen. Zijn hoogtijdagen. Drugshandelaar Ronald van Essen leefde een leven van dikke auto's, luxe reizen en een villa met zwembad in Mar- bella. Rotterdammer Ton van D. had hem eind jaren 80 gevraagd: 'Wil je een miljard verdienen?' Daarvoor moesten ze wel eerst iemand vrijkopen. Het was de Belgische goed bevriend met Willem Endstra. Hij woonde naast diens moeder aan de Miner- valaan. „Margootje. Ik zat vaak bij haar in de tuin." Zijn kinderen pasten op bij die van Willem en ze gingen samen op vakan tie. Nadat Van Essen in T992 werd veroor deeld, kwam de vastgoedhandelaar regel matig bij hem op bezoek in de gevangenis. „Hij zei altijd: Alles komt goed." Maar toen de xtc-handelaar in 1999 met proefverlof ging, merkte hij dat Endstra zaterdag 14 april 2018 GO Op j acht naar wraak Koen Voskuil Dat Willem Endstra achter de liqui datie zat van Ronald van Essen is 'een broodjeaapverhaal', zegt Hans Koets, advocaat van de familie End stra. Dat ook Peter R. de Vries dat heeft gehoord, daar kan hij niets mee. „Ook die heeft het van horen zeggen." De vraag of Van Essen geld tegoed heeft van Willem Endstra, wil Koets vanwege de lopende procedures niet beantwoorden. „Zo lang als deze zaak onder de rechter is, geeft de familie geen commentaar." De betrokkenheid van Astrid en Haico Endstra bij Van Essens vastgoedportefeuille noemt Koets 'volkomen nonsens'. Ronald van Essen leefde goed van de drugshandel. Via Willem Endstra investeerde hij onder meer in vastgoed. ILLUSTRATIE JEROEN DE HAAS FOTO'S ANP, REUTERS, DREAMSTIME, SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8