Goeie zaak Hoe blijft de Nederlandse winkelier overeind, ingeklemd tussen grote ketens en internetshops? Op zoek naar middenstanders die kleur geven aan onze dorpen en steden. „Ik koop geen stukken om ze te kunnen verkopen, maar omdat ik ze wil heb ben", zegt Harald Peters (44), eigenaar van Flumina- lis Kerkinterieurs in het Gelderse dorp Horssen. „Of er een koper voor is, zie ik later wel." Fluminalis (bij de stroom, in het Latijn) is befaamd in binnen- en buitenland, zowel onder liefhebbers als onder film- en theater producenten, architecten, kunstenaars, fotografen en musea. Honderden, duizenden heiligenbeelden en kerk- voorwerpen wachten in het magazijn van 5.000 vier kante meter op een liefheb ber, die er meestal diep voor in de buidel tast. Of op een film- of theaterproducent die ze wil gebruiken. „In de film The Mummy gaat een kerk met onze rekwisieten in vlammen op." Toen begin jaren 70 de ontkerkelijking goed op gang kwam, kon Haralds vader de voorwerpen soms langs de straatkant ophalen. Nu het aanbod is opge droogd, is Fluminalis vooral aangewezen op internatio nale veilingen, waar bij voorbeeld collecties van overleden verzamelaars worden verkocht. „Via in ternet kan de hele wereld meekijken en -bieden. Dat drijft de prijzen op." Een favoriet? Moeilijk. Bijna elk stuk is uniek, er is door een kunstenaar met hart en ziel aan gewerkt, zegt Peters. Maar als hij dan iets moet noemen, is dat het metershoge gerestaureerde schilderij Christus aan het kruis van Gaspar de Crayer, een leerling van Rubens. „Zo mooi, net of het echt is." Het is te koop, maar voor meer dan alleen geld. Peters: „Ik verkoop het alleen als ik zeker weet dat het goed terechtkomt."ll Tekst JOHAN NEBBELING Foto JOOST HOVING Als jongen reisde hij mee met vader Jan als die in Nederland, Frankrijk en België op zoek ging naar kerkbeelden en kerkinte rieurstukken. In die tijd is de verwondering ont staan die hem tot op de dag van vandaag drijft, meer dan de zakelijke kanten van zijn bedrijf. Fluminalis, Rijdt 2, Horssen (bezoek alleen op afspraak) 4| zaterdag 14 april 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68