Lichtgevend voorbeeld voor blote voeten Zeeuwse campinggasten Flory Bierma jaagt haar tennisdroom na in Amerika Philip Delfgaauw verkoopt alles en loopt naar Santiago Marktdag Jong Ondernemen op de Middelburgse Markt hun product presenteerden. Gedurende een jaar werkten ze aan de oprichting en pro motie van een eigen bedrijf. Onder meer studenten van Scalda, het Hoornbeeck Col lege en de HZ namen daaraan deel. In de categorie Junior Companies won Bottle2Go: een oprolbare, isolerende drankhouder. Op 2 eindigde ProCook, Atmosfeera werd derde. Bij de Student Compa nies werd D'r op Uut! eerste. Dit bedrijf verkoopt geen pro ducten, maar diensten: een zame ouderen gaan er met studenten 'op uut'. Op num mer twee eindigde de Easy Zip, een hulpmiddel voor vrouwen die worstelen met een lange rits achter in hun jurk. Doekoe (Surinaams voor 'geld') kwam met een goed gekozen woordspeling op drie. Het bedrijf verkoopt be schilderde koetjes die als spaarvarken dienen. Studenten Myrthe van de Hoeven en Marieke Wisse van het Calvijn College tonen de milieuvriendelijke kaarsen van Atmosfeera. Zij vormen één van de ruim zestig stu- dentenbedrijven die op de De eerste melding van Soliva sessi lis kwam in 2016 van een camping bij Cadzand. Een Vlaamse florist merkte de 'campingneofiet' (nieuwkomer) op. Desgevraagd ge ven campingeigenaren in de Zeeuws-Vlaamse kuststreek aan, geen last te hebben van het plantje of eigenlijk niet eens te weten hoe het eruit ziet. Vóór de bloei ver toont het plantje veel gelijkenis met varkenskerssoorten, kamille en kamilleknopje. In Nederland zijn floristen in de lente van 2017 een inventarisatie begonnen op Nederlandse cam pings, met name langs de kust. De exoot werd op veel plaatsen langs de Zeeuwse kust aangetroffen. In middels is duidelijk dat de soort vaste voet aan de grond heeft ge kregen. Woekeraar Nu nog alleen op campings, maar de vrees bestaat dat het plantje zich binnen tien jaar uitbreidt tot ga zons en sportvelden. De woekeraar kan dikke matten vormen en daar door inheemse soorten verdrijven. Vervelender is dat de zaden een ve nijnige stekel hebben. In andere landen zijn gevallen bekend waar de stekels een huidontsteking ver oorzaken, bindii dermatitis. Floron (Floristisch Onderzoek Nederland) geeft aan dat er nu nog maar weinig problemen gemeld worden, maar benadrukt dat erger moet worden voorkomen door nu verdere ver spreiding te voorkomen. Allereerst roept Floron op waarnemingen van Soliva sessilis door te geven via de NDFF Verspreidingsatlas of waar- neming.nl. Dit voorjaar gaat Floron verder met het in kaart brengen van de verspreiding door bezoeken aan campings, nu ook in het binnen land. Floron wijst op de noodzaak om een plan van aanpak te beden ken samen met campingeigenaren en andere partijen. In ieder geval zou het goed zijn om de planten uit te trekken vóór ze hun venijnige zaden kunnen vormen. Ook moet worden voor komen dat de plant terugkeert. In sommige gevallen kan het wellicht nodig zijn een laagje grond af te graven. Vanaf begin april tot juli bloeit Soliva sessilis met witte buisbloe- men. Daarna komen de zaden, die lang zijn en al snel blijven hangen aan tentdoek, schoenen, vacht van (huis)dieren en kleding. Zo ver spreidt de plant zich door mense lijke (toeristische) activiteiten. Vermoedelijk kwam het spronkelijk Zuid plantje via de wolindustrie in Zuid-Europa. Via tenten, campers en caravans bereikte Soliva sessilis, ook wel bekend onder de naam So liva pterosperma, Zuid-Europa. Nu komt de soort wereldwijd voor. It zaterdag 14 april 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 22 Myrthe van de Hoeven (I) en Marieke Wisse met hun milieuvriendelijke kaarsen, foto ruben oreel ZEELAND9 Ondine van der Vleuten Venijnig plantje rukt snel op Een onopvallend maar vervelend plantje dreigt zich vanuit cam pings langs de kust over heel Zeeland te verspreiden. Soliva sessilis heeft scherpe, stekelige zaden. Kijk uit met blote voeten, deze zomer. Ondine van der Vleuten Cadzand Soliva sessilis lijkt onschuldig maar is een echte woekeraar. Inzet: een zaadje van de plant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37