12 Op de modderige straten van de slechtste buurten in Bogota, Colombia, voeren bendes een keiharde oorlog om geld, drugs en macht. Kinderen komen er zo in de knel dat het Nederlandse War Child voor het eerst hulp biedt vanwege geweld in de genadeloze steden. fiflPft Dt Ikwil nooit trouwen. Ik heb gezien wat mijn vaderdeed als hij dronken was }[/>AdoAfb Ff; oen John zijn eerste stapjes zette en voortwaggelde op zijn babybeentjes, zocht hij steun bij de muur van het van golfplaten gebouwde hutje in Bogota waar hij werd gebo ren. Toen hij zijn evenwicht verloor en schuurde langs één van de mes scherpe muurdelen, haalde hij zijn gezicht open. De baby van toen is nu een jongeman van 15, maar het grote litteken op zijn bovenlip laat net als de gaten in de trui van zijn school uniform zien waar hij vandaan komt: nergens. En hij loopt de kans om ook ner gens te komen, door de bendes die huishouden in de buurt waar hij op groeit. Voor hen zijn jongens zoals John 'wegwerpmensen', die van nut kunnen zijn, maar net zo gemakke lijk uit de weg worden geruimd als ze in de weg lopen. Ciudad Bolivar, de buurt waar John woont, is de gevaar lijkste van Bogota. Daar droomt de jongen van een beter leven, in een stad waar het aantal gewelddadige overvallen het afgelopen jaar toenam met meer dan 60 procent, naar meer dan 60.000 en waar 152 mannen en 17 vrouwen alleen dit jaar al werden vermoord. En dat zijn de cijfers die bekend zijn. Ciudad Bolivar is één van de wij ken die het zwaarst werden getrof fen. Er vindt een keiharde strijd plaats om drugs, geld en macht, tus sen steeds beter georganiseerde ben des. Dat is waarom War Child hier is neergestreken voor een proefproject. Het is voor het eerst dat de Neder landse hulporganisatie zich niet richt op de kinderen die slachtoffer zijn van een traditionele oorlog, maar van bendeoorlogen. Maar in Ciudad Boli- var leven de jongeren met traumati sche ervaringen die War Child maar al te goed kent. De computers die de hulporganisatie neerzette, helpen bij het vinden van een baan of een stu die, maar zorgen er ook voor dat kin deren begeleiding kunnen krijgen. Zo is het ook in Usme, de andere wijk waar War Child actiefis. Daar draait het allemaal om fietsen. Bij de biciclub vinden de kinderen een vei lig onderkomen, in de middagen als de school uit is. Doordat hun ouders dan nog maar halverwege hun lange werkdagen zijn, zijn ze op zichzelf aangewezen. Zolang ze hier sleutelen aan tweewielers, vallen ze veel moei lijker ten prooi aan verkrachters, moordenaars, drugs, kortom, de ge varen van de straat. Voor Nina Joanna Espinoza (16) is de biciclub een ma nier om 'afzijdig te blijven van het geweld in de buurt'. Als deze projecten werken, gaat War Child voor meer slachtoffers van bendeoorlogen aan de slag. Plekken genoeg. Neem Mexico, waar de afge lopen jaren 26.000 mensen spoorloos verdwenen. Caracas in Venezuela is de dodelijkste stad ter wereld. En Brazilië telt jaarlijks naar schatting 6r.ooo doden door geweld - vermoe delijk meer dan door de oorlog in Sy rië. Hier wonen allemaal kinderen zo als Michael Martinez, de jongen van 14 met de eigenwijze tanden, die cri minoloog wil worden. En zijn buurt genoot in Usme, Cameron Epalza (ro). Hij laat in zijn kleine slaapka mertje trots zijn voetbaltrofee zien, terwijl hij enthousiast spreekt in het gebrekkig Engels dat hij zichzelf leerde. In hun wijk zijn de afgelopen tijd steeds meer paramilitairen gesig naleerd, met hun zwarte auto's en zwarte kleding. In het verleden jaag den ze meedogenloos op de guerril lastrijders in de jungles. Nu het vrede is, komen ze steeds vaker naar dit soort buurten, waar ze een nieuwe bedreiging vormen. Veel van de be woners weten maar al te goed waar ze toe in staat zijn. Zij kwamen hier terecht nadat de oorlog hen uit de binnenlanden verdreef. Colombia kent 7,4 miljoen mensen, die in hun eigen land op de vlucht zijn geslagen - het hoogste aantal ter wereld. Omdat de politie de problemen hier niet kan oplossen, doen de ben des dat, ook al zijn zij vaak onderdeel van datzelfde probleem. 'Social Cleansings' waarbij wordt gemoord uit naam van de veiligheid, zijn een bekend fenomeen. En in Ciudad Bo livar werden onlangs pamfletten ver spreid, die er een aankondigen. Lie- zaterdag 14 april 2018 IS OOK OORLOG Carla van der Wal Bogota Kimberly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12