l f |59yi 4 dgn Groningen**** 9 Verhouding met Rusland op dieptepunt Alsjeteveel wilt doen, is het risico datje niets of te weinig doet Door leerlingen meer uitdaging te bieden, kunnen ze meer zin krijgen om te leren. Dat betekent onder meer dat ze meer les moeten krijgen op hun eigen niveau en in hun eigen tempo. Scholen proberen dat al wel, maar er is nog een wereld te winnen. „We benutten niet alle ruimte die we hebben", erkent Paul Rosenmöller, voorzitter van sectororganisatie VO- raad. Hij wijst op de nieuwe wet over onderwijstijd die regelt dat scholen niet langer elk uurtje dat leerlingen leskrijgen hoeven te tellen. Leerlin gen die de lesstof beheersen, kunnen vrijaf krijgen om andere dingen te doen. Rosenmöller: „Maar het zit in het dna van scholen om toch die uurtjes te tellen. Er moeten meer stappen worden gezet." Om de kwaliteit op scholen te verbeteren, moet ook de basis op orde zijn, zeggen de sectorraden. In het basisonderwijs staken leraren al een jaar voor betere werkomstandig heden en salarissen. Ook op middel bare scholen bestaat onvrede over het grote aantal lesuren en het gebrek aan tijd om de lessen goed voor te be reiden. Tel daarbij op een groeiend tekort aan leraren. „Als je beter on derwijs wil, heb je betere leraren no dig, maar daar is geen geld voor", al dus Den Besten. Rosenmöller vult aan: „Er wordt meer van scholen gevraagd, maar de investeringen zijn niet meegegroeid. De over heid moet echt investeren in le raren." Ook in moeilijke tijden - juist in moeilijke tijden - moeten we het gesprek aan met de Russen, zegt minister Stef Blok van Buiten landse Zaken. Vandaag voert hij het gesprek dat zijn ambtsvoorganger Halbe Zijlstra eigenlijk in februari al had willen voeren. Maar toen kwam de datsja-affaire. Van het gesprek moeten we ove rigens niet te veel verwachten. Doorgaans duurt het iets meer dan een uur, waarbij de helft van de tijd opgaat aan de tolken. Veel meer tijd dan even aan elkaar snuffelen is er niet. Terwijl de verhoudingen met Rusland op een dieptepunt zijn be land. En dan is er ook nog de oplo pende spanning tussen het Westen en Rusland rond Syrië. „Er liggen nogal wat neteligheden op tafel", zegt Tony van der Togt, Rusland kenner van instituut Clingendael. „En het is mijn doel er daarvan zo veel mogelijk open te bespreken", belooft Blok. MH17 Bovenaan zijn lijstje staat het MHi7-dossier. Blok wil dat Rusland meewerkt bij de vervol ging van de daders van de aanslag. Geen sinecure, want de lezingen van Nederland en Rusland liggen mijlenver uiteen. Het Openbaar Ministerie was zonneklaar: de Boe ing werd neergehaald door een Buk-raket uit Rusland. Maar Mos kou ontkent ronduit. Beide kampen weten dat de rela tie tussen ons land en Rusland nog verder onder druk komt te staan als het onderzoek straks ook echt Rus sische verdachten aanwijst. „Tot die tijd kan Blok er hooguit op aan dringen dat Rusland helpt bij het vergaren van getuigen en informa tie", zegt Van der Togt. „Al weet Blok ook: Rusland geeft tot nu toe weinig sjoege." Syrië Het bezoek van Blok valt samen met hoogspanning tussen de VS en Rusland. De Russen blok keren onderzoek naar de gifgasaan val op Syrische burgers. De Ameri kaanse president Donald Trump dreigde gisteren met raket-aanval len op Syrië als vergelding voor die aanval. Rusland steunt de Syrische regering van Bashar al-Assad juist en dreigt op zijn beurt Ameri kaanse raketten uit de lucht te schieten. Blok ziet geen problemen. Ik wil de kanalen met Rusland openhouden, ook in moeilijke tijden „Ik heb de Russen in de Veilig heidsraad ook al op de situatie in Syrië aangesproken", zegt hij droogjes. Nepnieuws Derde op het lijstje staat het verspreiden van desinfor matie en nepnieuws door Rusland. Het kabinet beschuldigt de Russi sche inlichtingendiensten ervan hier het publieke debat te beïnvloe den. De Russische ambassadeur in Nederland ontkende dat stellig. „De relatie tussen Rusland en Ne derland is niet op zijn best. Dan is elke niet onderbouwde of niet ge checkte beschuldiging helemaal niet nuttig", sneerde hij naar het kabinet. Skripal-affaire Na de aanslag met gifgas op een Britse oud-spion in Engeland schaarde Nederland zich in de coalitie van landen die Russi sche diplomaten hebben uitgezet. Onder 139 bannelingen waren ook twee Russen die door ons land te rug zijn gestuurd naar Rusland vanwege die zogeheten Skripal-af faire. Nederland heeft geen eigen standig bewijs dat de Russen er in derdaad achter zitten. „Maar Blok hoeft geen verstoppertje te spelen. Gewoon vasthouden aan de inge zette lijn", vindt Van der Togt. Zijlstra Al was het maar om te plagen: Lavrov zou best kunnen sneren over de val van Zijlstra, na diens leugen dat hij in een datsja met Poetin was. Niet timide op reageren, advi seert Van der Togt. „Gewoon zeg gen: dat is democratisch afgehecht met Zijlstra's aftreden. Hij kan rus tig tegen Lavrov zeggen: jullie mi nisters verkopen om de haverklap leugens en treden nooit af." Van der ValK 3 dagen Biesbosch 4 dgn Münsterland HP O www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg donderdag 12 april 2018 GO Voor betere prestaties moeten leerlingen les krijgen op hun eigen niveau en in hun eigen tempo. FOTO KOEN SUYK hoe dan? - Arie Slob, minister voor Basis- en Voortgezet Onderwijs H 5 Zorg voor goede leraren Minister Stef Blok met 'netelige' lijst naar Moskou Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) ontmoet morgen voor het eerst zijn Russische ambts genoot Sergej Lavrov in Mos kou. Het wordt een ongemakke lijk gesprek. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Minister Stef Blok Voor maar Ontdek Groningen vanuit dit heerlijke Van der Valk Hotel. Tip: Groninger Museum! 3 nachten in 4* Van der Valk Groningen - Zuidbroek (8,2) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Kamer met balkon of terras. Gratis parkeren en wifi Aankomsten t/m sept. Betaal pas bij aankomst! 3* Tulp Inn Meerkerk (7,5) 3* Landhotel Elkemann, Ahaus (7,9) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 3 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx rondvaart Biesbosch 3x een 3-gangen diner QO OZ Vroeaboektip zomer! O Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9