II Museum is blij met donatie Bij de Vaate Ankie Smit kandidaat wethouder GroenLinks krantenbezorgen.nl 7 Meer informatie? Mail naar: peter.van.saane@persgroep.nl Gisteren is het Watersnoodmuseum eigenaar geworden van de typemachine en het noodbijbeltje van Tinus Bij de Vaate, de legendarische hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hij deed zijn jasje uit, stroopte zijn mou wen op en nam een sigaret. Daarna be groef hij zijn hoofd in zijn handen, streek zijn haren naar achteren, liet vervolgens zijn handen bezwerend boven de toetsen hangen en begon..." Dit citaat is van journalist Stella van Zanten en staat in het jubile umnummer bij het rso-jarig be staan van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Van Zanten be schrijft hierin hoe Tinus Bij de Vaate zich achter de schrijfma chine zette als hij 's middags na het 'zakken' van de krant begon te schrijven aan een column. Deze schrijfmachine, waaruit vele 'Eilandmannen' - zoals de columns heetten - zijn geboren, schenkt de familie Bij de Vaate aan het Watersnoodmuseum. Maria Bij de Vaate, dochter van Tinus, kwam het apparaat giste ren brengen. Het huis van de fa milie aan de Hoofdpoortstraat in Zierikzee moest leeg. „Herinne ringen worden in spulletjes als het ware tastbaar en je wordt her haaldelijk door weemoed over vallen," vertelde Bij de Vaate in het museum. Ellende Twee dingen uit de inboedel vond de familie interessant ge noeg voor het museum. Dat is al lereerst het bijbeltje dat het gezin op zijn evacuatieadres in Zeist kreeg als vervanging van de bijbel die in Zierikzee tijdens de ramp nacht verloren was gegaan. Bij de Vaate: „Het heeft geen zilverwerk en is ook niet goud-op-snee ge bonden. Het hangt van ellende Herinneringen worden in spulletjes als het ware tastbaar aan elkaar, want het is veel ge bruikt. Na elke avondmaaltijd werd er uit gelezen." Het andere object is de schrijf machine van de hoofdredacteur, die hoewel zijn gezin was geëva cueerd, op het eiland verslag bleef doen van de rampspoed. Tinus liet zich maar zelden zien in Zeist. Naast zijn vaste baan bij de Nieuwsbode was hij correspon dent van Het Parool en Trouw. Hij deed verslag van de gemeen teraad, schreef hoofdartikelen en recenseerde theater- en muziek- voorstellingen. Verder schreef hij erfgoedverhalen over Schouwen- Duiveland, waarvan hij zei: 'Ik heb een dwaze liefde voor dit land.' Tinus Bij de Vaate, bijna altijd met een strikje getooid, werd in t920 geboren als zoon van een onderwijzer in Nieuwerkerk. In 2945 werd hij redacteur van het Haarlems Dagblad. De eerste kans om terug te keren naar zijn eiland greep hij aan toen er een vacature ontstond bij de Vrije Stemmen van Schouwen-Duive- land. Daarna werd hij redacteur en later hoofdredacteur van de Nieuwsbode. Hij overleed in 1982: „In het harnas", zei Maria. „Op donderdag werd hij met een nier ziekte opgenomen in het zieken huis en zaterdag overleed hij." Wisselexpositie Museumdirecteur Siemco Lou- werse, die Tinus Bij de Vaate nog heeft gekend, is blij met de spul len en het verhaal dat ze vertel len. Het bijbeltje heeft een duide lijke relatie met 2953 en komt in de vaste collectie. Van de type machine is dat nog niet duidelijk. Maria kon gisteren niet zeggen of de machine in de jaren vijftig is gebruikt. Louwerse: „Maar we gaan vast nog eens een wisselex positie inrichten over de ramp en de pers en daarbij kunnen we de machine zeker laten zien." Gezocht vroege vogels voor het bezorgen van o.a. PZC, de Volkskrant en AD Verdienste, incl, km verg, 900,- per 4 weken 6 dagen per week van 04.30 tot 07.00 uur Gratis de kant lezen In bezit van een auto Minimumleeftijd 18 jaar Smit woont in Dreischor en is sinds 2012 secretaris van GroenLinks, af deling Schouwen-Duiveland. Ook is zij bekend met de provinciale po litiek waar ze gedurende een peri ode van vier jaar in de Provinciale Staten zat. Ankie Smit werkt bij ZB Planbu reau als hoofd van de afdeling On derzoek en bij de Bibliotheek van Middelburg. ZB Planbureau liet gisteren weten het te betreuren dat Smit met haar gedrevenheid en staat van dienst na een dienstver band van 25 jaar mogelijk vertrekt. Toch wenst het bureau haar veel succes in haar politieke carrière. Naast haar werk maakt Smit zich op Schouwen-Duiveland verdien stelijk als voorzitter van hockey club HSD. Coalitie Formateur Robbert Lievense stuurt aan op een coalitie van zijn eigen partij LSD, met het CDA/CU, de SGP en GroenLinks. Elke partij zou een wethouder moeten leveren. Voor LSD is dat Jacqueline van Burg, voor de SGP opnieuw Cees van den Bos, voor het CDA Daniël Joppe en Smit dus voor Groen Links. De coalitie kan straks steu nen op een ruime meerderheid in de gemeenteraad. LSD en GroenLinks zijn de win naars van de raadsverkiezingen. De WD verloor en doet niet mee in de formatie van het nieuwe college van B en W. donderdag 12 april 2018 Ton van den Nouweland Ouwerkerk - Maria Bij de Vaate, dochter van Tinus, hoofdredacteur Zierikzeesche Nieuwsbode GroenLinks schuift Ankie Smit naar voren als kandidaat-wet houder op Schouwen-Duive- land. Ton van den Nouweland Zierikzee Ankie Smit, beoogd wethouder in het nieuw te vormen college. Maria Bij de Vaate (midden) geeft uitleg over de typemachine en het bijbeltje die zij zojuist heeft overhandigd aan Siemco Louwerse, directeur van het Watersnoodmuseum, foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59