Technologische krachtmeting u 4 SYRIË VS VERSUS RUSLAND In Syrië dreigt een levensgevaarlijke escalatie van het geweld. De kans bestaat dat een Amerikaanse vergeldingsactie uitloopt op een militaire confrontatie tussen de VS en Rusland. Russia vows to shoot down any and all missiles fired at Syria. Get ready Russia, because they will be coming, nice and new and "smart!" You shouldn't be partners with a Gas Killing Animal who kills his people and enjoys it! Wat twittert Trump? Nog nooit vertoond: een Ameri kaanse president kondigt in een tweet een militaire aanval in Syrië aan. In de confronterende stijl die hem zo eigen is. 'Zet je schrap Rusland, want ze komen, mooi en nieuw en 'slim'! Je moet geen bondgenoot zijn van een beest dat moordt met gas, dat z'n volk uit moordt en ervan geniet!' Met het beest doelt Donald Trump op de Syrische machthebber, Basher al- Assad. Diens inzet van chemische wapens in Oost-Ghouta, zondag, is de aanleiding van de vergel- dingsaanval. Zijn regime kon de al zeven jaar durende oorlog alleen overleven dankzij bondgenoot Rusland. Trumps openingszin - 'Rusland zweert om elke en alle raketten neer te halen die worden afgeschoten op Syrië' - roept bijna het beeld op van een oorlogsgame. Van 'we zullen wel eens zien wie de sterkste is'. De president, te vens opperbevelhebber, is over tuigd van de slagkracht van de Amerikaanse strijdkrachten die beschikken over de modernste wapens ter wereld. W Schermutseling of oorlog tussen supermachten? sche basis en een raffinaderij in de olierijke regio Deir Ezzor. Een militaire reactie bleef toen uit. Het Kremlin ontkende eerst dat er Russen waren gesneuveld, maar gaf later toe dat er vijf- 'geen sol daten' - om het leven waren geko men. W Waarom nu? Overal ter wereld wordt deze ene vraag gesteld: is de vergeldings- aanval het begin van een oorlog tussen de Verenigde Staten en Rusland, of blijft het bij een kort, overzichtelijk vertoon van spier ballen? Het antwoord hierop zal worden bepaald door de omvang van de aanval en het aantal Russi sche slachtoffers. Worden er bij voorbeeld ook Syrische ministe ries in Damascus en Russische ba ses bestookt? Zowel Washington als Moskou zit niet te wachten op een oorlog. De VS willen zich het liefst beperken tot één aanvalsgolf die, net als die van vorig jaar april op een Syrische luchtmachtbasis, ook weer is aangekondigd. In fe bruari verloren tientallen Russi sche huursoldaten het leven bij een westerse aanval op een Syri- In 2013 veegde Donald Trump de vloer aan met de 'onmacht' van Barack Obama. De president had Assad in Syrië een harde vergel ding toegezegd als hij 'de rode lijn' zou schenden, de inzet van chemi sche wapens. Toen de Syrische machthebber gifgas gebruikte, bleef het stil. Nu Assad de 'rode lijn' opnieuw schendt onder het presidentschap van Trump, kan een antwoord van hem niet uit blijven. De Amerikaanse opperbe velhebber houdt niet van gezichts verlies. Bovendien, maar dat zal Trump nooit bevestigen, komt de vergeldingsactie tegen Syrië goed uit. De president staat al weken onder grote politieke druk als ge volg van het onderzoek naar Rus sische steun in de presidentscam- Hightech in de lucht Elk land dat zich onveilig voelt, kan het S-400 Trioemf-systeem aanschaffen reld. Onder meer China, India, Irak, Turkije en, recent, Qatar heb ben het aangeschaft. „Elk land dat zich onveilig voelt kan het kopen, zelfs Amerika", pochte de baas van het Rostec-concern, dat tientallen miljarden verdiende aan deze Russische technologie. Drones De S-400 heeft-volgens de zelf verzekerde Russen - het Ameri kaanse Patriot-systeem gedegra deerd tot ouwe meuk. Kruisraket- Enerzijds Amerikanen met hun laatste aanvalstechnologie, ander zijds de veelbesproken Russische repliek: S-400 Trioemf. Dat is de naam van de laatste versie van het Russische luchtafweersysteem S- 300. De upgrade heet zó compleet en doeltreffend dat die internatio naal wordt beschouwd als een van de beste afweersystemen ter we- donderdag 12 april 2018 Harry truman Frans fregat Aquitaine Leert Trump Syrië een lesje of ontketent hij een oorlog? O Als de Amerikanen toeslaan komt de eerste aanval waarschijnlijk vanaf zee Ohio- duikboten vliegdekschip Marineschip Dona d Cook Hans van Zon Donald J. Trump O @realDonaldïrump 03:57 - 11 apr. 2018 18.033 retweets 33.630 vind-ik-leuks De tweet waarmee Trump de wereld verbaasde, brontwitter Rotterdam - Baas Rostec-concern De krachtproef tussen de Ver enigde Staten en Rusland draait ook om twee wapensystemen. De S-400 Trioemf tijdens een parade op het Rode Plein in Mos kou. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4