Niet oubollig, maar redelijk gezellig Gniffelen en genieten 2 VLAAMSCHE POT CASH Uitgelicht Geen idee meer wanneer het begonnen is, al die series en reeksen op tv. Het wel en wee volgen van 'herkenbare' persona ges, dat was de bedoeling. Humor was een vast ingrediënt. En ik geloof dat er steevast ook iets 'schokkends' in moest, van tijd tot tijd. Aan al die voorwaarden voldeed In De Vlaamsche Pot. De serie over een restaurant met die naam liep vijf seizoenen, vanaf 1990. In 104 afleverin gen werd meegeleefd met en gelachen om eige naar Karei en zijn chefkok Luciën. Zij waren het allereerste homokoppel in een serie. Althans, in een hoofdrol. Baanbrekend dus zeker! Zij had den dikwijls ruzie. Dan kon er veel bijgelegd worden. Ober Frits en dienstertje Dirkje vormden ook een redetwistend stel, maar waren zeker geen koppel. Daarvoor was Frits te cynisch en Dirkje te empathisch. In De Vlaamsche Por was destijds een groot comedysucces (bij Veronica). Weke lijks leefden miljoenen kijkers mee met het ge kibbel en geklungel in een soort familiebedrijf. En neem familie gerust ruim. De buurt deed ook mee, onder andere met Adèle Bloemendaal in een glansrol als de hysterische buur vrouw Irma. Als alles wat er Achtentwintig jaar geleden, dat is lang. Maar op de wet van Murphy staat geen tijd. Als alles wat er mis kan gaan, ook werkelijk misgaat, dan blijft dat leuk. En spannend. En het is niet moeilijk om een paar nieuwe korrels zand in de machine te gooien. Tv van toen wordt theater van nu. Dat blijkt niet oubollig te zijn, eerder redelijk gezellig. Want er is geen 'vierde wand': die onzichtbare scheiding tussen zaal en podium. Dirkje en Frits heten het publiek wel kom, zij 'starten' de voorstelling. Zij hebben de 'afstandsbediening'. Wie hem in handen heeft, kan zijn kijk op de zaak geven. En zoals gezegd, het klikt niet echt tussen die twee. Wij moeten kiezen wie onze sympathie krijgt. mis kan gaan, ook werkelijk misgaat, dan blijft dat leuk MUZIEK TOP3 JOHNNY 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek De mooiste kinderlogica te tot, Meester IMri Interview Morgen verschijnt zijn eerste album en zondag speelt Christof van der Ven in Middelburg. Met de Britse folkrockband Bear's Den staat hij voor tienduizenden mensen. „Als er in de Kloveniersdoelen tien staan, ben ik ook blij." r is geen ontkomen aan en hij vindt het ook niet erg om er over te praten. Toch probeert indiefolk- artiest Christof van der Ven te vermij den dat het in interviews steevast over Bear's Den gaat. „Uiteindelijk moet het over mij gaan en mijn mu ziek." „Omdat het een risico is dat het mijn carrière gaat bepalen. Ik speelde twee weken geleden op HipFest in Scheveningen met mijn eigen mu ziek, maar ik stond op het affiche als 'Christof (Bear's Den)'. Ik weet hoe lastig het kan zijn, want juist Bear's Den wordt vaak vergeleken met Mumford Sons. Dat blijft de band achtervolgen. Ik ben me ervan be wust dat het met mij ook zo kan gaan." „Als kind luisterde ik naar de mu ziek die mijn ouders draaiden, zoals Simon Garfunkel. Op mijn achtste ging ik gitaar spelen. Ik heb altijd in teresse gehad in singer/songwriter- muziek. Bob Dylan, Jim Croce. En in close harmonies. Teksten zijn ook belangrijk voor me. Wat bedoelde Bob Dylan nou precies? Daar ver diepte ik me in. Daar ligt mijn inspi ratie. En in soortgelijke artiesten van nu, zoals Damien Jurado, Fleet Foxes, Bon Iver. Zij hebben invloed op mijn muziek, daar kan ik niet omheen. Ik kan het wiel niet op nieuw uitvinden, ik kan het hooguit anders maken." Ik kan het wiel niet opnieuw uitvinden, ik kan het hooguit anders maken „Met mijn stem en met de manier waarop ik woorden en zinnen ge bruik. Ik kom uit Handel, in de buurt van Gemert in Noord-Bra bant. Maar ik ben al tien jaar weg. Ik woonde vier jaar in Galway in Ier land en sindsdien in Londen. Ik denk nu in het Engels, maar mijn moerstaal blijft Nederlands. Ik moet dus steeds vertalen en dat leidt tot ander taalgebruik." Je stem is heel lenig, gaat met ge mak van laag naar hoog en zelfs kopstem. Je zingt je soepel door de nummers heen, zelfs binnen zinnen wissel je van toonhoogte. „Ik wist lange tijd niet wat voor mij comfortabel was met zingen. In middels heb ik uitgevonden wat ik met mijn stem kan. Ik heb een goed bereik en kan daarin wisselen. Dat maakt het voor mij ook interessan ter, dan blijft de zang niet zo mono toon." „Ik was afgestudeerd als activitei tenbegeleider, maar ik wilde ont dekken wat ik muzikaal kon berei ken. Ierland kende ik van verhalen en foto's van een tante en dat trok me wel. En ik was fan van Ierse mu zikanten als Damien Rice, The Frames en Lisa Hannigan. In 2006 ging ik naar Galway. Ik werkte in restaurants en stond op straat te spelen. Zo leerde ik muzikanten kennen en kwam terecht in pubs en bandjes." „Had ik dat toen niet gedaan, dan was ik nu misschien alleen nog een donderdag 12 april 2018 GO Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: In De Vlaamsche Pot, Theater van de Klucht Waar: De Mythe, Goes Wanneer: woensdag 18 april, 20.00 uur Volgens de redac tie van deze krant zijn onder staande, recent verschenen al bums de moeite van het beluiste ren meer dan waard. THE MUSIC FOREVER WORDS Johnny Cash - Forever words John jr vond poë zie van zijn vader na diens dood. Fantastisch ver tolkt door o.a. Elvis Costello, Chris Cornell en John Mellencamp. Kacey Musgra- ves - Golden hour Ze zingt mee op het poëzie-album van Johnny Cash, maar heeft ook haar eigen album uitgebracht. Met glasheldere stem swingt ze van country naar pop. Sons of Kemet - Your queen is a reptile Reptiel? Zeg maar kameleon. Muzi kaal dan: jazz, funk, rap, reggae, Caribische ritmes, met een hoofdrol voor de saxofoon. B Onno Innemee en Bas Muijs als Lucien en Karei. FOTO ERIK VAN DER BURGT ymasB^ In 2011 verruilde Mark van der Werf zijn baan als AD-journalist voor die van basisschoolleraar. Twee jaar - en enige desillusies - later, keerde hij terug naar het schrijvend bestaan. Over zijn ervaringen voor de klas schreef hij inmiddels meerdere boeken. Een dikke tien van Meester Mark, waarin hij de mooiste kinderlogica verzamelt uit werkboekjes en schriften, is het vervolg op Meester Mark rekent het goed. Verschenen bij Scriptum Books, €12,95 Van Pinkp MauritsSep Waarom wil je het vermijden? Vertel dan maar eens: wie is Chris tof van der Ven? 44 Christof van derVen Waarin onderscheid jij je van hen? Waarom ben je weggegaan uit Nederland? Hoe belangrijk is die stap ge weest? Nog nagniffelend over de vondsten van basis schoolleerlingen zet Machiel Coehorst de nieuwe plaat van Johan op. Dat vindt hij beslist geen straf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46