Lubach van Facebook: wie volgt? 3 Multimiljardair is de verpersoonlijking van de Amerikaanse droom fakebook Mark Zuckerberg sloeg zich relatief ongeschonden door hoorzittingen in het Amerikaanse Congres, investeerders kopen weer Facebookaandelen. Hoe kan het toch dat Facebook thuis overal mee wegkomt? BYE BYE niets brengt Zuckerberg steeds in her innering dat hij Facebook is begonnen in zijn studentenkamer. Dromen, dur ven, doen en dollars binnenslepen - Amerikanen zijn er trots op. „Dit kan alleen in Amerika, toch?", vroeg sena tor Dan Sullivan Zuckerberg. „U wordt geacht ja te antwoorden!" De techsector in Silicon Valley is bo vendien een belangrijke motor voor de Amerikaanse economie. In de Bay Area van Californië werken bijna 800.000 mensen in tech. Bijna de helft van de inkomstenbelasting in die staat komt van Zucker berg en andere schatrijke tech- bazen. Een deel van de techwel- vaart komt terecht bij politici: het Center for Responsive Politics be rekende dat Facebook in de afgelopen 12 jaar 7 miljoen dollar uitdeelde aan campagnedonaties. De techlobby is krachtig gebleken, constateert Michelle De Mooy, pri vacy- en dataexpert van het Center for Democracy and Technology in Wash ington. „Lobbyisten spiegelen vaak voor dat privacy op gespannen voet staat met innovatie, zodat politici wor den geconfronteerd met het vooruit zicht een fundamenteel recht te be schermen. Maar ook dat op de een of andere manier het hele internet en daarmee Ameri kaanse techbedrijven zouden sluiten. Dat is verre van de waar heid." Het was 2003, toen op de Harvard uni versiteit rumoer ontstond over de website die een student bij elkaar had gehackt. Online konden zijn medestu denten eikaars foto's beoordelen. Wie was hot, en wie was not? Het werd niet gewaardeerd, schreef de universiteits krant. Die publiceerde verontschuldi gingen van de 19-jarige maker, ene Mark Zuckerberg. Hij had zijn uitvin ding alleen aan een paar vrienden wil len laten zien, zei hij. „Dit is niet hoe ik dingen bedoeld had, mijn excuses voor schade als gevolg van mijn on achtzaamheid." Daarna volgden excuses in 2004, 2006,2007,2008,2010, een waarschu wing van de Amerikaanse concurren- tiewaakhond in 2011 - en ook in de ja ren daarna moet Zuckerberg als baas van Facebook geregeld fouten toege ven en verontschuldigingen aanbie den aan zijn gebruikers. Hij heeft zijn zaken nog altijd niet op orde - deze week zei hij opnieuw 'sorry', nu in de Amerikaanse Senaat, in een hoorzit ting die bij vlagen op een cursus soci ale media voor ouderen leek. Aangepakt In een tweede zitting in het Huis van Afgevaardigden werd Zuckerberg gis teren aanzienlijk harder aangepakt. Er liggen plannen voor strengere priva cywetten. Maar de toon was op dag één gezet, toen de hele wereld mee keek en diverse senatoren bewonde ring uitten voor de 33-jarige die bijna een derde van de wereldbevolking als klant heeft. „Meer dan elk ander land, behalve China," sprak Republikein John Thune. „Sommige dingen die u gedaan heeft zijn magisch," vond De mocraat John Kennedy. De echte drei ging voor Zuckerberg komt uit Eu ropa, waar volgende maand al een nieuwe wet ingaat die bedrijven onder meer verplicht om gebruikers op een duidelijke manier om toestemming te vragen voordat data worden opgesla gen. Op elk moment moet het mogelijk zijn data op te vragen of te verwijde ren. De VS is nog lang niet zover, als Facebooks thuisland überhaupt al gaat besluiten om data van consumenten bij wet beter te beveiligen. Zuckerberg ziet het ook: hij constateerde in de Se naat dat Amerikanen 'anderen gevoe ligheden' hebben dan Europeanen. In Europa waarderen burgers enige bescherming van hun overheid. In oerkapitalistisch Amerika is vrijheid het hoogste goed, voor individuen en bedrijven. Amerikanen mogen er dan in meerderheid niet op vertrouwen dat sociale platforms als Facebook net jes met hun data omgaan - de overheid vertrouwen ze evenmin. Daar komt bij dat Zuckerberg de verpersoonlijking is van de ziel van het land. Hij lééft de Ameri kaanse droom, het - achter haalde - idee dat ieder een die hard werkt succes kan afdwin gen, hoe pover je achtergrond ook is. Niet voor donderdag 12 april 2018 GO Facebook klungelt, maar VS houdt van Zuckerberg nmnji Economie Arjen Lubach heeft met zijn team woord ge houden. De face- bookpagina van Zondag metLubach is gisteravond kort na 20.00 uur uit de lucht gehaald. Lubach deed zondag avond in zijn televisieprogramma een oproep aan alle Nederlan ders om hun account op Face book te verwijderen in verband met de schending van privacy. „Het grootste spionageproject in de geschiedenis van de mens heid", noemde de presentator het sociale medium. Onder de naam Bye Bye Face book zwaaide hij zijn publiek uit tijdens de laatste uitzending van het seizoen. Nu Lubach afscheid van Face book heeft genomen, is het af wachten hoeveel van zijn 350.000 volgers het voorbeeld volgen. Ongeveer 107.000 ge bruikers van Facebook waren geïnteresseerd in 'Bye Bye Fa cebook'. 33.000 mensen gaven aan ook hun account te verwij deren. Ook de persoonlijke pa gina van Arjen Lubach is van Fa cebook gehaald. M Voor het Capitool in Washington zijn voorafgaand aan de hoorzit ting 100 kartonnen Zuckerbergs geplaatst. Het is een protest tegen de vele nep-accounts die fake- nieuws verspreiden. Karlijn van Houwelingen Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3