Aanpak rotondes Dow wordt nog dringender 3 Zij kozen al voor een technisch beroep Het contact met de patiënten is ook leuk Veel vrouwen tussen jonge engineers Dow Adviesbureau Rho concludeert dit in het ontwerp-bestemmingsplan voor dit project. Het aantal motor voertuigbewegingen zal met de in gebruikname van het nieuwe op en overslagcentrum met vijfhon derd per dag toenemen, aldus Rho. Dat betekent een flinke groei, want het aantal motorvoertuigbe wegingen op de Herbert H. Dow weg is nu 3.200 per dag. Vooral in de ochtendspits zijn er al geregeld forse opstoppingen bij de rotondes in de richting van Dow en bedrij venterrein Maintenance Valuepark. Logistiek dienstverlener Ravago bouwt het nieuwe logistiek cen trum op het Dow-terrein. De mul tinational met Belgische wortels is al actief voor Dow in Terneuzen. Het bedrijf nam in 2013 de opslagsi lo's van VSL Silo Logistics aan de Savoyaardsweg over, naast die van Katoen Natie. Pijpleiding De nieuwbouw op het Dow-terrein maakt het mogelijk door Dow ge produceerde kunststofkorrels (po- lyethyleengranulaat) voortaan per pijpleiding naar de opslagsilo's te transporteren. Dat gebeurt nu nog met vrachtwagens. De 'oude' locatie aan de Savoy aardsweg blijft ook in gebruik. De producten van andere onderne mingen dan Dow zullen daar wor den opgeslagen. Een toename van 500 voertuigbewegingen per dag wordt verwacht De verwerkingscapaciteit neemt aanzienlijk toe, wat de groei van het aantal motorvoertuigbewegingen verklaart. Nu wordt aan de Savo yaardsweg jaarlijks 400.000 ton po- lyethyleengranulaat doorgezet. In de nieuwe opzet houdt het bedrijf rekening met een uitbreiding naar 650.000 ton. De nieuwbouw voor Ravago is naast de gasgestookte centrale van Elsta gepland, aan de zuidkant van het Dow-terrein. Onder meer 4,5 hectare bos moet ervoor wijken. Dat natuurverlies moet elders wor den gecompenseerd. Landbouwgrond Dow heeft nog ruim zestien hec tare landbouwgrond in bezit aan de Lovenweg, vlakbij de bluswater vijver van Dow aan de Savoyaard sweg. Het is de bedoeling dat de natuurcompensatie aan de Loven- weg gerealiseerd wordt, evenals een uitbreiding van de waterber ging. Bij Ravago werken ongeveer vijf tig mensen in vier ploegen. Op de nieuwe locatie komen in de eindsi tuatie tussen de zestig en vijfen zestig mensen te werken, ook in vier ploegen. Het is de bedoeling dat de natuur compensatie aan de Lovenweg komt De gemeente Terneuzen heeft na kritiek in de gemeenteraad nog aanvullende eisen gesteld aan de verlichting van de silo's. Die mag niet naar boven gericht zijn en de kleurstelling moet onopvallend zijn; zo min mogelijk blauwwit licht, maar eerder amberkleurig. donderdag 12 april 2018 Martine Dekker is account manager bij machinefabri kant Nemag in Zierikzee, waar vandaag 27 Zeeuwse meiden komen kijken. Dek ker vertaalt technische eisen van kopers in 'klantspeci- fieke grijpers'. Bij bedrijven als Tata Steel en de haven van Rotterdam kijkt ze naar wat de klant wil en bepaalt de technische specificaties waaraan de grijper moet voldoen. Samen met collega Elly Groenendijk laat ze op Girlsday zien waarom zij voor dit beroep koos. Elly Groe nendijk is werk voorbereider bij Nemag. Voor heen werkte zij bij IHC Merwede: „Daar hield ik me bezig met baggerinstallaties. Het is fascinerend om te zien hoe een machine ge maakt wordt en wat die dan kan. Als kind vond ik het al geweldig om met mijn vader te sleutelen aan fietsen. Nemag maakt voor havens wereldwijd grijpers. Nu ligt er een tekening voor een heel grote, die 62 kuub in één keer kan optillen. Ik maak de vertaalslag van tekening naar onderdelen, zorg dat de materia- aan, zie toe op het lassen en kotteren en buigen op de kantenbank en zorg dat uit eindelijk de grijper klaar is wanneer de klant hem wil hebben." Haar veiligheids schoenen zijn roze, maar wel met stalen neuzen en zolen. „Een vrouw in de techniek hoeft geen mannelijk uiter lijk te hebben!", lacht ze. Martine Dekker (I) en Elly Groenendijk (r). FOTO DIRK-JAN GJELTEMA zijn, bepaal de bouw- volgorde, stuur lo gistiek alles Aniek Stoffers en Elmy Osté zijn radiotherapeu tisch laborant bij Zuidwest Radiotherapeutisch Insti tuut (ZRTI) in Vlissingen. Beiden volgden de oplei ding Medisch Beeldvor mende en Radiotherapeu tische technieken (MBRT). Het is een medisch-tech- nische opleiding met vak ken als anatomie, fysiolo gie, stralingsdeskundig heid, nucleaire genees kunde, radiotherapie, echografie en radiodia gnostiek. Aniek: „Scans maak je met behulp van röntgen of gammastraling. Zo kun je botbreuken en zachte weefsels in beeld bren gen." Elmy: „Het is zo leuk omdat je zorg en techniek combineert. Als radiothe rapeutisch laborant zit je niet de hele dag achter de Als kind was ze altijd al nieuwsgierig. „Ik analy seerde alles, wilde weten waarom dingen zijn zoals ze zijn." En dus was het voor Sara Vernimmen (24) uit Dendermonde vanzelfsprekend dat ze een wetenschappelijke studie koos. Het werd chemische technologie aan de Uni versiteit Gent, waarna ze anderhalf jaar geleden bij Dow in Terneuzen aan de slag kon als 'improve- ment engineer'. „Dat houdt in dat we kij ken waar we het produc tieproces kunnen verbe teren, en op welke ma nier we dat moeten doen. Door dingen te vervangen bijvoorbeeld, of door betere begelei ding van mensen." Afwis selend werk, vindt ze. „Ik volg zo'n verbetertra ject van begin tot eind, en daarna houd ik ook nog een poosje in de gaten of het ook werkt." Tijdens haar studie Met de bouw van een nieuw lo gistiek centrum op het Dow-ter- rein wordt het nog dringender de rotondes in de Herbert H. Dowweg bij de Westerschelde- tunnel structureel aan te pas sen. Harmen van der Werf Terneuzen computer, maar be denk je hoe je mensen het beste kunt bestra len. Het contact met de patiën ten is ook leuk - ze komen over langere pe riodes elke dag, de Elmy Osté (I) en Aniek Stoffers (r). langste foto ruben oreel serie was 39 keer." Aniek: „Wat mensen ons zien doen, lijkt simpel. We zetten de patiënt in een bepaalde stand en scannen of foto graferen hen. Maar onder tussen gebeurt er veel meer. We maken een in terne positioneringsverifi catie, denken na over de belichtingswaarde, over de benodigde kilovoltage, de tolerantiewaarde - dat is allemaal heel tech nisch." Bijzonder voor een baan in de zorg: het is een 8 tot 5 baan zonder week eind- en nachtdiensten. Aniek: „En het verdient goed!" was meer dan negen tig procent man, maar tussen de jongere engi neers bij Dow zitten aar dig wat vrouwen, consta teert Sara Vernimmen. „Veel meer dan bij de veertigplussers. Dow doet daar ook bewust zijn best voor. Er is trou wens ook geen enkele reden dat de verhouding Sara Vernimmen. foto peter nicolai niet fifty-fifty zou zijn. Vrouwen zijn net zo ge schikt voor deze baan als mannen." Bij bijvoorbeeld de ope rators gaat die evolutie minder snel. „Die werken in shifts, en dan zie je toch dat dat voor vrou wen lastiger is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31