Kachelt e Gedragstest voor bijtende hond Soms uitschieters in wachttijd rijexamen Eerste f ietsopstappunt komt in Cadzand-Bad 2 WILLEM VAN DAM Column I en je gek geworden?" Toen |ik vrienden en kennissen "eind jaren '6o vertelde dat ik vanuit de Randstad naar Zee land ging verhuizen, keken ze me aan alsof ik door een plotselinge verstandsverbijstering was getrof fen. „Ga je emigreren? Naar Zee land? Wat heb je daar in hemels naam te zoeken?" Want Zeeland - een ver gelegen en achtergebleven gebiedje. Dachten ze. En zeiden ze ook. doorbreng in de stad waar ik werd geboren en opgroeide, glijden de blikken van die vrienden van vroeger nog wel eens naar mijn schoenzolen om te inspecteren of daar geen klei aan kleeft. En ja, ze beweren zelfs dat ze bij mij een Zeeuwse tongval menen te be speuren. Dat laatste beschouw ik als een compliment. Ik zou niet durven beweren dat ik de Zeeuwse taele inmiddels tot in de puntjes beheers. Maar als iemand tegen me zegt: 'kiek, een kacheltje op d'n diek', dan weet ik dat er geen af gedankte kolenhaard op de dijk is gedumpt, maar dat er een veulen ronddartelt. Wanneer ik de hond uitlaat en een voorbijganger infor meert: 'biet'n ak'n aaiel', dan be grijp ik dat hij wil weten of mijn Fikkie bijt als hij door een vreemde wordt geaaid. Heb ik trek in een frikandel speciaal dan bestel ik in de snackbar een 'juunbuuze' en sla ik weer eens met een hamer op mijn duim dan roep ik hart grondig 'hosternokke'. van het boekje dat Freek de Jonge vorig jaar schreef ter gelegenheid van de Zeeuwse Week van Het Boek. Zelf kan ik die vraag niet met 'ja' beantwoorden, maar ik ben me in de loop der jaren wel een Zeeuw gaan voelen. En let op mijn woorden: als die eigenwijze mariniers vanuit Doorn eenmaal naar hier zijn verhuisd, een 'ka cheltje op d'n diek' hebben zien dar telen en een 'juunbuuze' hebben gegeten, gaan ze net zoveel van deze provincie houden als ik dat doe. Ze beweren zelfs dat ze bij mij een Zeeuwse tongval bespeuren DESTELLING Vandaag: Vrouwen in de techniek zijn net zo goed als mannen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HULP VAN OU&ERS STEEDS VAKER NOW6 BIJ FINANCIERING HUIS Meer regen dan normaal gevallen Trouwen op het strand bij Pier 7 Zeeuw pakt zilver op NK-broodbakken TERNEUZEN Tunnel is weer een dagje gratis Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) kondigde gisteren extra maatregelen aan om de wachttijden terug te dringen. Zo worden in totaal 240 extra exami natoren aangenomen en schakelt het CBR gepensioneerde examina toren in. Ook blijven examens in de avonduren en op zaterdag mogelijk. Op de helft van alle examenloca ties wordt de maximale wachttijd van 7 weken niet gehaald. In Zee land is het minder extreem. Alleen in Middelburg liep de wachttijd vo rige maand op tot 9 weken. Inmid dels is dat gezakt tot 5 weken. In Terneuzen was de afgelopen drie maanden één moment waarop de wachttijd 8 weken bedroeg. Dat was een duidelijke uitschieter. Nu moeten kandidaten 1 week geduld hebben. In Goes is de wachttijd dit jaar nog niet boven de 4 weken uit gekomen. Het CBR heeft te maken met top drukte. Door de groei van de eco nomie is er veel behoefte aan chauffeurs. Ook willen veel 17-jari- gen hun rijbewijs halen. De provincie wil Zeeland op de kaart zetten als de fietsregio bij uitstek. Fietsopstappunten moe ten daarbij helpen. De eerste wordt vandaag geopend in Cad zand-Bad. Bij de opstappunten, die op meerdere plekken in de provincie gerealiseerd worden, worden fiet sers in de watten gelegd. Er is een digitaal scherm met routes, inter netverbinding, een picknickbank en oplaadmogelijkheden voor e- bikes en telefoons. Het eerste opstappunt komt op de parkeerplaats bij de Shortgolf Cadzand-Bad aan de Lange Strink- weg. De officiële opening is van middag om 13.30 uur door onder anderen gedeputeerde Carla Schönknecht en de Sluise wethou der Peter Ploegaert. De opstappunten komen op plekken waar veel fietsers vertrek ken voor een lange rit, zoals bij knooppunten van het fietsroute netwerk en bij pontjes. Parkeerdruk Ze moeten ook de parkeerdruk in dorpen verlagen. In onder meer Cadzand wordt geklaagd over fiet sers die hun auto de hele dag in het dorp parkeren. Bezoekers van win kels en horecagelegenheden heb ben dan geen plek meer. Opstappunten moeten fietsers verleiden hun auto daar te parke ren. De hond die zaterdag een Vlis- singse vrouw in het gezicht beet krijgt een gedragstest. Daaruit moet blijken hoe gevaarlijk het dier is. Het gaat om een stafford, meldt de politie. De vrouw werd zaterdagavond plots in het gezicht ge beten door de hond die samen met zijn baasje bij haar op be zoek was in de Vincent van Goghlaan in Vlissin gen. Ze raakte ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis. De hond staat bij de politie bekend als gevaarlijk, omdat het dier eerder bij een bijtincident betrok ken was. Het Open baar Ministerie gaat nu een gedragstest afnemen bij de hond. Daarmee wordt bepaald hoe agressief de staf ford is. In het ergste geval wordt het dier afgemaakt. Om wat voor soort stafford het precies gaat, is niet be kendgemaakt. De Vlissingse heeft aangifte ge daan van het bijtincident. Volgens de politie beet de hond ineens in haar gezicht. Het baasje moest flink kracht zetten om het beest los te krijgen. Het baasje en de hond waren bij haar op bezoek. Ze verlieten het huis voor de politie aan kwam. Agenten spoorden de man op en forceerden de deur van zijn woning. Ze namen de hond in beslag. De eigenaar wordt er van verdacht dat hij zijn hond niet onder con trole had. Ook wordt hij verdacht van het onthouden van de juiste zorg voor het dier en het toebren gen van zwaar lichame lijk letsel door schuld. WIJ DACHTEN WE komen EENS EVEN KIJKEN HOE JE HET MAAKT/ donderdag 12 april 2018 Be Soms, als ik een weekend 'Ben ik een Zeeuw?' luidt de titel Reageer op pzc.nl Gisteren: Kinderen moeten vaker buiten les krijgen 336 reacties VLISSINGEN In Zeeland is in één nacht ongeveer de helft aan neerslag gevallen wat normaal is in de maand april. In Krabbendijke en Rilland viel 19 mm. Nor maal valt in april tussen de 35 en 45 mm. In Zeeuws-Vlaanderen viel de hoeveelheid neerslag mee. Op de meeste plaatsen viel tussen de 2 en 5 mm. Volgens weer bureau Weeronline kan het volgende week wel eens tussen de 20 en 25 graden worden. VLISSINGEN Het nieuwe 'zandpavil- joen' Pier 7 op het Bad- strand is benoemd tot of ficiële trouwlocatie. Met het paviljoen beschikt Vlissingen over een 'huis der gemeente' op een gewilde plek voor huwe lijksvoltrekkingen, meldde burgemeester Bas van den Tillaar des gevraagd. Echtparen kunnen nu zonder moeite bij de zee en/of op het strand trouwen nu Pier 7 ('dat volgens de regels een dak heeft') er is. WAGENINGEN Scalda-student Gerben Arkesteyn uit Burgh- Haamstede heeft zilver gewonnen op het NK Brood en Banketbakken in Wageningen. Hij kreeg ook een aanmoedigings prijs. Hij moest binnen vijf uur de strijd aangaan met andere studenten in zijn categorie. Lynda Timmer (Dirksland), Jan van Har- berden (Melissant) en Arco Luime (Ouddorp) wonnen een gouden plak in hun klasse. De Westerscheldetun- nel is zaterdag voor de derde keer dit jaar tol vrij. Terneuzen speelt daarop in door gratis parkeren aan te bieden op de bovengrondse parkeerplaatsen. Voor parkeergarages moet wel worden betaald. Op plekken voor vergun ninghouders mag niet geparkeerd worden. De wachttijden voor het rijexa men zijn in Zeeland minder lang dan elders. Alleen in Middelburg wordt de maximale wachttijd soms overschreden. Rolf Bosboom Goes Martijn de Koning Cadzand-Bad Bas Bareman Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2