21 15 W nmiïm fltËrpW Vier top comedians in dé comedyshow van het jaar! i" nooit trots op hem." Het fascineren de van zijn rol schuilt volgens Jonker tevens in de verandering die Mister gaandeweg ondergaat, waarbij hij zich uiteindelijk met Celie verzoent. Aansteken „Het is heerlijk om een bruut te spe len. Ik kan die woede in mezelf aan steken, mijn emoties zitten aan de oppervlakte. Maar voor al mijn perso nages geldt: ik wil hen begrijpen. Voor mij is Mister geen beest, maar slachtoffer. Van zijn tijd, van zijn ba gage. Bovendien is er niks spannends aan om naar louter een eendimensio nale rotzak te kijken." Daarbij vindt Jonker dat het verhaal 'groter' is dan het thema van de slaver nij alleen. „Het gaat om een verande rende wereld. Om vrouwenemancipa tie. Om een jonge vrouw die durft haar man te verlaten en haar eigen droom na te jagen. Dat is het mooiste van het verhaal." The Color Purple kent ongetwijfeld raakvlakken met de samenleving anno 2018. Edwin Jonker is zoon van een Nederlandse moeder ('Een vol bloed Amsterdamse') en een Suri naamse vader. „Mijn vader is een trotse, donkere man. Hij behoorde tot de eerste generatie Surinamers die begin jaren 60 naar Nederland kwam om te studeren. Hij had met discri minatie te kampen. 'Vieze neger, wat moet je met onze vrouwen', werd er geroepen als hij met mijn moeder over straat liep. Ze moesten zelfs een keer halsoverkop de tram uit vluch ten. „Mijn vader vond het heel dub bel. De gezellige bruine kroegen in Amsterdam waren een smeltkroes van nationaliteiten - de volgende dag kon er iets naar zijn hoofd worden gegooid." „Zijn generatie wilde terugkeren naar Suriname, maar zijn kinderen werden hier geboren. En juist die ge neratie hoor je nu in de discussie over Zwarte Piet, over het Nederlandse sla- vernijverleden. Mijn vader dacht des tijds: ik meng me nergens in. Ik ga toch terug." Pittig Als het gezin bijeen is - Jonker heeft twee zussen - discussieert hij 'pittig, maar altijd op een mooie wijze' met zijn vader. „Ik leer nog steeds van hem. Als ik iets niet meemaak, bete kent dat niet dat het er niet is. Zelf ben ik zelden met discriminatie in aanraking gekomen. Mijn vader staat door zijn ervaring harder in de dis cussie. Het probleem is dat je tegen woordig een kant moet kiezen. En liefst zo scherp mogelijk. Dat weiger ik. We moeten oppassen dat we niet hetzelfde doen als waartegen we strijden. Ik mis zoveel nuance, maar nuance is niet hip, hè? 'Alle zwarten' bestaan niet. Net als 'de blanken.' „Ik kom als acteur op veel plekken. Is er meer discriminatie en racisme in de provincie dan in de stad? Ik be twijfel het. Het is moeilijk in alge meenheden te spreken. Evenmin kun je zeggen: de achterstand van de zwarte bevolking anno nu is een direct gevolg is van de slavernij. Of: werkloosheid onder de zwarte bevol kingsgroep is een gevolg van discri minatie. Er zijn genoeg kansen. Maar: 400 jaar slavernij heeft wel een echo nagelaten, die nog steeds klinkt." Xe, Vip ticket 85,- Het mooiste aanbod voor een avondje uit! donderdag 12 april 2018 PC Edwin Jonker: „Ik mis zoveel nuance, maar nuance is niet hip, hè?" FOTO HOLLANDSE HOOGTE/ PATRIOK HARDERWIJK M Een beeld uit de film The Color Purple. MM De Amerikaanse versie van de musical trekt al volle zalen in de VS. Speellijst: colorpurplemusical.nl Na twee zeer succesvolle edities van Gabbers, komt de comedyshow in juni 2018 terug in een nieuwe samenstelling. Ali B, Martijn Koning en Najib Amhali nemen het stokje over en sluiten zich bij Roué Verveer voor de derde editie van Gabbers. Een avond niets anders dan plezier en keihard lachen. Ze laten je de sores van elke dag doen vergeten. Een verrassende combinatie van vier top comedians in een knallende show vol stand-up, verschillende soorten humor, hilarische showonderdelen en natuurlijk boordevol comedy. Te zien op 28,29 en 30 juni in Ziggo Dome Amsterdam Ga naar pzc.nl/gabbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21