O 44 Mariah: Ik trok bipolaire stoornis niet 20 M MUSICAL THE COLOR PURPLE Edwin Jonker speelt de rol van Mister in de musical The ColorPurple, die maandag in aanwezigheid van koningin Maxima in Amsterdam in première gaat. „Voor mij is Mister geen bruut, maar slachtoffer." ANGELA KIJKT TV Zodra iemand tegen mij over De Slimste Mens begint, is één vraag nooit ver weg: hoe is Maarten achter de schermen? De ene helft verwacht te horen dat hij zich knor rig met een stapel boeken in zijn kleedkamer verschanst. De ander vermoedt dat zijn mop- perkonterige imago is aangemeten voor de kijkcijfers en dat hij zich buiten de studio ont popt tot een ware Mark Rutte, die uit elkaar knalt van jovialiteit en gezelligheid. als op tv, ook bij de borrel met kaasballetjes na afloop. En dat is het best te zien in Hier zijn de Van Rossems, elke dinsdag op NPO 2. Daarin trekt hij met broer Vincent en zus Sis - 0 jee, er zijn er drie - door het land. Eén blik en je weet dat de neerhangende mondhoeken genetisch zijn bepaald, net als een beetje ophopend li- chaamsvet op bepaalde plaatsen. Nee, lachebekjes zijn ze van nature niet. Maar ze hebben wel humor. Sterker nog, Hier zijn de Van Rossems is een van de grappigste programma's die ik ken en het lijkt wel of het elk seizoen grappiger wordt. Voor wie het nog nooit gezien heeft: broers en zus bezoeken elke aflevering een stad en vertellen daar om beurten iets over een kunst werk, gebouw of zwerfkei. Je steekt er als kijker zeker wat van op, zoals afgelopen dinsdag over Amersfoort. Maar dat is bijzaak. Het gaat om die drie Van Rossems en hun onderlinge che mie. Ze zijn niet zo heei snel onder de indruk van iets en al helemaal niet van eikaars kennis. Er is er altijd een die het beter weet dan de spre ker en dat ook even fijntjes laat blijken. Ze ho ren zichzelf alle drie heel graag praten, des noods dwars door elkaar heen. Geduld is in te genstelling tot andere eigenschappen niet doorgegeven in de Van Rossem-stamboom. En heeft er één geen zin, nou, dan heeft de rest pech. Zus Sis vertikte het dinsdag om in de kille schaduw naar een gebouw van Abel Ca- hen te staan koekeloeren. Dus ontbrak ze in dat camerashot om later weer aan te haken. Ook onbedaarlijk geestig: Philip Freriks ver zorgt de voice-over van het programma, waar bij je als kijker toch steeds weer aan De Slimste Mens denkt. Een speciale aflevering, met de drie Van Rossems die het tegen elkaar opne men, hoe geweldig zou dat zijn? Zorg ik voor de kaasbolletjes, Maarten. 24 uur met je ex op tv Coen en Sander blijven he Color Purple, de briefroman van de Amerikaanse schrijf ster Alice Walker uit 1982, geniet onge twijfeld de meeste bekendheid door de filmversie, drie jaar later, van Steven Spielberg met Whoopi Goldberg, Danny Glover en Oprah Winfrey in de hoofdrollen. In die zin, zegt acteur Edwin Jonker (41), kiest de musicalversie bepaald niet voor de makkelijkste weg. „Wij blijven bij het boek over de levens omstandigheden en emancipatie van drie zwarte vrouwen in het Zuiden van de Verenigde Staten in de jaren 30. De roman is rauwer dan de film." „Neem Celie, het meisje dat wordt uitgehuwelijkt door haar vader aan Mister. Zij maakt zich na talloze ver nederingen vrij. Maar bovendien is ze lesbisch. Een groot verschil met Spielbergs film, die haar geaardheid als vluchtige fase schetst. Ik vermoed Zijn vader gaf Mister weinig liefde, knuffelde hem nooit, was nooit trots op hem dat hij het te controversieel vond", zegt Jonker. „De nasleep van het sla vernijverleden én de seksuele identi teit van Celie waren misschien meer dan het Amerikaanse publiek aan kon. Het is een brave film, netjes bin nen de lijntjes." Edwin Jonker vertolkt in The Color Purple de rol van Mister, de zwarte man aan wie Celie door haar vader wordt verkocht. „Een brute, gefrus treerde man. Hij is weduwnaar en leeft - als man van het platteland - in een periode waarin de industrie in de steden opkomt. Zijn zoon heeft heel andere dromen. Die neemt niet vanzelfsprekend de boerderij over." „Mister is een product van zijn tijd en van zijn vader die nog slaaf was. Hoewel de slavernij is afgeschaft, blijft die voelbaar in de voorstelling. Een wet veranderen betekent niet dat je de mensen verandert. Mister be handelt zijn knechten als slaaf- hij weet niet beter. Het bestaan van zijn vader stond uitsluitend in het teken van overleven. Die gaf hem weinig liefde, knuffelde hem nooit, was Mariah Carey lijdt aan een bi polaire stoornis. De 48-jarige zangeres kreeg de diagnose ze ventien jaar geleden al te ho ren, maar hield dit geheim voor de buitenwereld. Tot nu. „Het waren de moeilijk ste jaren uit mijn le ven", vertelt ze aan het Amerikaanse maga zine People. In 2001 belandde de diva al in het zieken huis, wegens heftige psychische problemen. Daar stelde de arts dat ze kampte met een bipolaire stoornis, maar Mariah weigerde de diag nose serieus te nemen. „Ik wilde het gewoon niet gelo ven." De mentale problemen be gonnen na enige tijd ook licha melijk hun tol te eisen. „Ik dacht in eerste instantie dat ik last had van een slaap stoornis. Ik was aan het I piekeren over van al- 0 les, lag de hele nacht wakker, reageerde geïrriteerd op de mensen om me heen en was constant bang dat ik mensen zou teleurstel len", laat ze los aan het blad. „Ik droeg al die tijd zo'n zware last op mijn schouders, dat trok ik niet meer", aldus Mariah. Om haar extreme stemmings wisselingen onder controle te houden, besloot Mariah uitein delijk professionele hulp te zoeken. „Ik leefde in angst dat mensen mijn verhaal naar bui ten zouden brengen. Het wa ren echt de moeilijkste jaren uit mijn leven." Inmiddels gaat het stukken beter met de zangeres, die ba lans het toverwoord noemt voor een rustig leven. „De me dicijnen slaan goed aan. Ze ma ken me niet moe. Ik geniet van de positieve mensen om me heen en doe weer wat ik leuk vind: nummers schrijven en muziek maken." Quote van de dag Buitenaards leven bestaat endealiens menen het noed met ons Maarten Geen van beide dus. Hij is gewoon dezelfde donderdag 12 april 2018 PC TELEVISIE Een nacht met mijn ex is de titel van een nieuw program ma van BNN- VARA dat vanaf dinsdag op tv is. Twee ex-gelief den zoeken met camera's om zich heen 24 uur lang ant woorden op vragen die ze nog hebben. RADIO Coen Swijnen- berg en Sander Lantinga heb ben hun con tract bij Radio 538 verlengd tot 2021. Het dj-duo, bekend van De Coen en Sander Show tekende giste ren een driejarig contract bij de zender. ■o 'Mister een bruut? Dan begrijp je hem niet' Arno Gelder —Edwin Jonker —Zangeres Kim Wilde in het muziekblad Soundz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20