'Lozen CO2 moet duurder' CPB zoekt uit: drukt f lexwerk onze lonen? BEDTIJD OVERTOCHT LOKALE SPECIALITEIT E 17 Nieuwe klanten staan te dringen ROTTERDAM Het Havenbe drijf Rotterdam vindt dat de prijs voor het lozen van CO2 moet worden vervijfvoudigd. Dat kan alleen als ook de landen om ons heen meedoen. Nu is de prijs voor het broeikasgas zo laag, dat het niet loont om de uitstoot te beperken. „Pas bij 50 tot 70 dollar per ton ontstaat een situatie dat de vervuiler be taalt", zegt Allard Castelein van het Havenbedrijf. Nu schom melt de CCh-prijs rond de twaalf dollar per ton. De haven beheerder hield gisteren een conferentie over milieumaatre gelen in het gebied dat ook vijf olieraffinaderijen huisvest. De Rotterdamse haven is verant woordelijk voor een vijfde van de CCh-uitstoot in Nederland. Castelein: „Een hogere prijs al leen in Nederland zal niet wer ken, want dat gaat ten koste van onze concurrentiepositie." DEN HAAG Minister Wouter Kool mees van Sociale Zaken wil uitzoe ken of flexwerk ervoor zorgt dat de lonen amper stijgen. Het onder zoek wordt uitgevoerd door het Centraal Planbureau. Het rapport moet er over een halfjaar liggen. Hoewel de economie dit jaar met 3,2 procent groeit, stijgen de cao-lo nen maar mondjesmaat. De eerder voorspelde loongolf blijft uit, tot frustratie van de Tweede Kamer, die vindt dat bedrijven de porte monnee moeten trekken nu zij zelf recordwinsten boeken. SP-Kamerlid Bart van Kent dringt zelfs aan op een loonmaatre gel, om werkgevers wettelijk tot sa larisverhoging te dwingen. Maar Koolmees wil niet ingrijpen in cao onderhandelingen. Volgens de minister is de koop krachtsituatie minder somber dan die lijkt. De lonen stijgen weliswaar minder hard dan gehoopt, maar te gelijkertijd is ook het inflatiecijfer naar beneden bijgesteld, waardoor de eerder geraamde koopkrachtstij ging van 0,6 procent gehandhaafd blijft. Volgend jaar houdt de door snee Nederlander 1,6 procent meer over in de portemonnee. Die koop krachtstijging komt vooral door een slordige 5 miljard euro aan las tenverlichting, die dit kabinet in petto heeft. De Nederlandsche Bank stelde begin dit jaar vast dat er samenhang bestaat tussen het fors gestegen aanbod van flexwerk en de gedaal- De economie draait op volle toeren, maar de cao-lonen stijgen mondjesmaat de arbeidsinkomensquote, dat uit drukt welk deel van de koek die in Nederland wordt verdiend bij werknemers terechtkomt. Een mogelijke verklaring hier voor is de zwakkere onderhande lingspositie van flexwerkers ten op zichte van werknemers met een vast dienstverband, aldus DNB. Hard bewijs voor die stelling ont breekt echter. iets Duits worden, niet een Ne derlands initiatiefin Duitsland." Om de klanten het gevoel te ge ven dat Picnic iets van dichtbij is, is ook uitdrukkelijk gezocht naar lokale producten. Iets wat Duitse consumenten, die een almaar grotere zucht naar hun Heimat lijken te krijgen, bijzonder op prijs stellen. En dus is er brood van bakkerij Busch uit Neuss, komen de verse kruiden van de plaatselijk bekende firma Her- mann en levert de familie Kallen uit Stürzelberg aardappelen. Het aan Nederland grenzende Noordrijn-Westfalen, in de volks mond 'NRW': het lijkt niet de meest aantrekkelijke regio voor een revolutionaire start-up om van start te gaan. De deelstaat met het Ruhrgebied en steden als Düsseldorf en Keulen, is toch vooral gewoontjes. Waarom niet gekozen voor welvarend Zuid- Duitsland, mondain Hamburg of hip Berlijn? „We wilden juist be ginnen in een gebied dat gewoon is", stelt Muller. „Met gewone mensen, gezinnen die om zes uur 's avonds het eten op tafel moeten hebben. Die zijn blij als ze zich niet nog naar de supermarkt moeten haasten." Daarnaast telt natuurlijk de macht van het getal. Noordrijn- Westfalen heeft bijna 18 miljoen inwoners, iets meer dan Neder land. Picnic wil eerst stapje voor stapje de enorme deelstaat ver overen - dit jaar moeten er al een of twee nieuwe steden bij ko men - de rest van Duitsland is iets voor later. Frederic Knaudt (32), een van de nieuwe bazen in Duitsland, beweerde gisteren dat een nieu we Picnic-locatie binnen zes maanden winstgevend moet kunnen zijn. De consument zal het een zorg zijn. Die wil zijn boodschappen op tijd en met een lach gratis aan huis geleverd krij gen. Voldoet Picnic aan die voor waarden, dan is in elk geval de 70-jarige Karin, fan van het eerste uur, 'total begeistert'. WACHTLIJST donderdag 12 april 2018 Een rode loper en blije gezichten: de presentatie van Picnic in Duitsland kan niet stuk. In Nederland breidt Picnic in sneltrein vaart uit. De laat ste loten aan de stam, die inmiddels 37 steden kent, zijn Nijmegen, Breda en Tilburg. Voor alle nieuwe steden moet personeel worden gevonden, moeten nieuwe elektrische wagen tjes worden gepro duceerd en een plekje worden ge creëerd in het ingewikkelde logis tieke proces in de distributiecentra. Intussen loopt de wachtlijst met nieuwe klanten ste vig op. Mede-op- richter Michiel Mul ler laat op zijn mo bieltje de laatste cij fers zien: 50.000 wachtenden, op sommige plaatsen komen er vele tien tallen per dag bij. Vraag is er dus volop. Aan Picnic de uitdaging het alle maal bij te benen. Het bedrijf opende naast het eerste distributiecentrum in Nijkerk al een tweede in Utrecht en een derde in Die- men. Grote kans dat er op korte termijn meer volgen, met Zuid-Nederland als meest waarschijn lijke volgende loca tie. En dat terwijl sceptici in de branche nog altijd twijfelen aan de le vensvatbaarheid van de start-up. De kosten van het gra tis aan huis leveren van boodschappen zijn eenvoudigweg te hoog om er winst mee te maken, stel len critici. Muller houdt vol dat dit niet klopt. Hij zei begin dit jaar al in 2020 zwarte cijfers te willen schrijven. Vaar 's nachts en ontwaak voor iets nieuws. Nu 10% korting poferries.com ROTTERDAM/ZEEBRUGGE - HULL Actie voorwaarden: Geldig t/m 30 mei 2018. Reizen van 1 mei 2018 t/m 30 december 2018. Aanbieding op basis van beschikbaarheid. Alleen geldig voor retourboekingen op de Rotterdam/Zeebrugge - Huil route. Minicruises zijn uitgesloten van deze aanbieding. Volledige algemene promotionele voorwaarden van P&O Ferries van toepassing en online verkrijgbaar op poferries.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17