'Ik houd wel van uitdagingen' 'Iets terugdoen voor het land' 'Na dienst reservist geworden' 15 rwBm.: •f-fd - Zt 'V Vis donderdag 12 april 2018 GO Tijdens een 'korpsdag' in Schaarsbergen laten reservisten zien wat ze kunnen. Het budget voor reservisten gaat flink omhoog: van 38 miljoen euro per jaar gaat dat naar 60 miljoen euro per jaar. FOTO HENK BRAAM/HH Korporaal Ingeborg Dijkstra (23), aspi rant-reserveofficier bij de Luchtmacht „Ik heb naast mijn studie strategie pro duct design in Delft jaren wedstrijden geroeid en 25 uur per week getraind. Ik stond voor de keus: minder spor ten of minder stude ren. Toen hoorde ik over het werkstu denttraject bij defen sie. Daar kon ik het fysieke behouden en toch een relevante bijbaan hebben - het schijnt dat mijn ge neratie impact wil hebben. En het ver dient ook relatief goed. Ik zat bij mijn sollicitatie tegenover drie officieren in uni form. Dat was wel schrikken; ik was to taal niet gewend aan die cultuur. Maar ik houd wel van uitda gingen. In de groep waar ik mijn oplei ding mee deed, zit ten heel verschil lende mensen. Som migen vergelijken het met een jaarclub. Of je elkaar nu aar dig vindt of niet, je moet het met elkaar doen. Nu ben ik af gestudeerd met een onderzoek dat ik bij Luchtmachtbasis Eindhoven heb ge daan naar de groei van de basis. Ik hoop nu op een baan bij defensie." Kapitein Martijn, cyberadviseur bij defensie „In missiegebied hebben militairen nooit achternamen. Ik werk als digitaal expert en dat mis siegebied is overal. Dus heb ik hier ook geen achternaam of leeftijd. Ik begon als reservist bij defensie in 2010 en had mili taire taken. Zand zakken sjouwen, dat soort dingen. Paraat zijn voor 'als de Rus sen komen'. Ik wilde zo iets terugdoen voor het land. In 2014 gaf ik een pre sentatie over mijn burgerbaan: ik ben professioneel pene tratietester bij een consultancybedrijf. In de volksmond heet dat hacker, maar dat heeft zo'n negatieve connota tie. In het publiek zat de kolonel van de taskforce cyber en die zei 'moet jij niet bij ons komen?' Nu werk ik zeker acht uur per week voor defensie, test ik de beveiliging van digi tale systemen en ben verantwoordelijk voor de werving van nieuwe cyberspecia listen. Mijn werkge ver vindt dat prima. Maandag ging ik om 06.30 uur voor mijn baas aan de slag, tot 19.30 uur. Daarna heb ik tot 22.00 uur vergaderd voor de fensie. Lange dag ja, maar ik heb er lol in." Majoor Jan Koster (48), dierenarts „Ik ben één van de laatste der Mohika nen, ik ben nog in dienst geweest en heb daarna een ver zoek ingediend om bij het reserveperso- neel te horen. Inmid dels doe ik dat als dierenarts. In het da gelijks leven behan del ik honden, kat ten, paarden en een paar schapen. Rond Prinsjesdag ben ik bij de paarden, die dan twee weken in Den Haag zijn. Ik heb ook een trek paardencursus op poten gezet voor mariniers en com mando's. Die leren dan hoe ze op mis sie een lokaal ge kochte ezel, muildier of paard moeten be pakken en verzor gen. Dat is nodig, want alleen als de vriendin bijvoorbeeld paardrijdt, weten ze nog net wat de voor- en achterkant is. Ook zien mijn col lega-dierenarts- reservisten en ik toe op de transporthy- giëne. Stel: er is een oefening in Oost-Eu ropa, in varkenspest- gebied. Dan zorg ik dat de voertuigen schoon terugkomen. Je bent dan dagen van huis. Ik ben drie jaar geleden ook uit gezonden geweest naar Afghanistan, maar het wordt alle maal betaald. Alleen de uren in de sport school, nodig om in goede conditie te blijven, niet." mi' W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15