14 Defensie boort een nieuwe groep reservisten aan: studenten. Nu de krijgsmacht kampt met een tekort aan manschappen, moet het reservistenbestand (nu zo'n 5.000 mannen en vrouwen) worden aangevuld met vers bloed. ervaring op in het verlengde van hun studie, leren teamwork, leidingge ven, discipline. Alles wat werkgevers later graag in een werknemer zien." Nu zijn reservisten al lang niet meer alleen een groep mannen en vrouwen die eens per maand door de bossen rent met een wapen, en opge roepen kan worden als er gebouwen in Nederland moeten worden bevei ligd of hoogwater dreigt. Defensie heeft al langer reservisten in dienst die deskundig zijn op een bepaald vlak en een gewone baan hebben, maar af en toe of op deeltijdbasis worden ingezet door de krijgsmacht. Juristen en ICT'ers, bijvoorbeeld, maar ook artsen of dierenartsen. Ex pertise die defensie niet 24 uur per dag, 7 dagen in de week nodig heeft, maar af en toe wel goed kan gebrui ken. Als student kun je naast een baantje als vakken vuller, barman of call- centermedewerker te genwoordig ook kiezen voor een bijbaan als reservist. Als werkstudent bij defensie. Studenten kunnen één dag in de week voor de krijgsmacht aan de slag, mits ze slagen voor een veiligheids- screening, de psychologische en me dische testen. Ze volgen de algemene militaire opleiding van twee weken en gaan dan een jaar aan de slag in de rang van korporaal, inclusief uniform en wapen, waar ze bruto 12,50 euro per uur verdienen. De baan is flexibel, zegt reservist Hugo Goedhart, die eind 2016 het Defensity College-programma sa men met twee andere militairen - één beroeps, één reservist - opzette. Heeft de student het ene semester op maandag geen college, dan kan hij of zij bij defensie aan de slag. Wisselt de collegevrije dag in het andere semes ter naar donderdag, dan switch de fensie mee. Volgens Goedhart heeft de bijzon dere bijbaan alleen maar voordelen: de werkstudenten houden hun stu dieschuld binnen de perken en stu deren af met een gevuld cv, waarin ze zich ingezet hebben voor een maat schappelijke taak. „Ze doen werk- de aansluiting met hoogopgeleiden kwijtgeraakt." Ambassadeurs Het werkstudentprogramma is po pulair: per maand krijgt defensie tus sen de 100 en 150 aanmeldingen. De helft is vrouw. Het zijn studenten werktuigbouwkunde, die bij defen sie nadenken over nieuwe wapensys temen. Of studenten informatica, die bij het cybercommando als hacker aan de slag kunnen. Of studenten Arabisch of Russisch, die als tolk van pas komen. Na het afstuderen kan de werkstudent reservist blijven, of kie zen voor een baan bij defensie, al is er geen baangarantie. De strijdkrachten vaarwel zeggen, kan ook. „Dat is prima", zegt Goedhart. „Al willen we wel dat ze ambassadeurs blijven." Studenten kunnen één dag in de week aan de slag, mits ze slagen voor testen Hoger budget Het reservistenprogramma is na drukkelijk niet bedoeld als manier om nieuwe mensen te werven, bena drukt reservekolonel Robbert van der Ven, hoofd van het bureau reser visten. „Defensie heeft flexibiliteit nodig: het verschil tussen bezitten en beschikbaar hebben. Als je geen chauffeurs kunt krijgen, maar wel kunt samenwerken met een trans portbedrijf waar misschien reservis ten werken, dan wordt het werk ook gedaan." Daarom gaat het budget voor reservisten de komende tijd fors omhoog: van 38 miljoen euro per jaar gaat dat naar 60 miljoen euro per jaar. Van der Ven merkt dat jongeren zoeken naar zingeving. „Ze willen naast hun werk op de Zuidas iets doen met een maatschappelijke bete kenis." Dat mes snijdt aan twee kan ten, zegt de reservekolonel. „Zij hel pen ons weer door kennis over de fensie de maatschappij in te krijgen. Vroeger ging dat automatisch: door de dienstplicht kwamen hoog- en laagopgeleid bij elkaar. Sinds het op schorten van de dienstplicht zijn we donderdag 12 april 2018 GO Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14