'Brussel' doet inval bij Ziggo Sport en Fox Blokhuis na overlijden Julia: God heeft plan 13 Hartchirurg Ali Keyhan-Falsaf i is de eerste in Nederland die aortakleppen vervangt via een klein sneetje. Voorheen moest de hele borst open. Cardiochirurg Keyhan-Falsafi van het HagaHartcentrum is de eerste arts in Nederland die de methode toepast. Andere ziekenhuizen zijn nog niet zover. „Veel klinieken zijn ermee bezig om dit ook te gaan doen. In Amerika wordt de techniek heel veel gebruikt. Zelf ben ik naar Milaan geweest om te zien hoe het daar gaat." De voordelen ten opzichte van de conventionele techniek, waar bij het borstbeen geheel openge- zaagd moet worden, zijn legio voor de patiënt: minder pijn, min der infecties, minder bloedverlies, sneller ontslag uit het ziekenhuis en sneller herstel. Dat is prettig voor de patiënt én bespaart kosten „Na een traditionele operatie kun nen patiënten last krijgen van in stabiliteit en pijn. Ze moeten zes weken lang voorzichtig zijn met bukken, zwaar tillen en hoesten. Ze mogen niet op hun buik slapen. Voor patiënten die met de nieuwe methode zijn geopereerd geldt dat allemaal niet, want het bot is nog volledig intact." Zoetermeerder Ton van der Snoek is één van de eerste patiën ten in het HagaHartcentrum bij wie de aortaklep via de nieuwe methode wordt vervangen. Van der Snoek voelde zich al langer niet lekker. Eerst dacht hij dat het aan zijn fiets lag. „In de zo mer ben ik altijd drie maanden in Spanje. Daar begon het. Fietsen was loodzwaar. Ik dacht dat het aan die fiets lag." Maar thuis ging het niet beter. Integendeel. Hij kon 'nog geen too meter lopen'. De 71-jarige Ton van der Snoek uit Zoetermeer had geen idee wat er met hem aan de hand was. „De huisarts verwees me door naar het ziekenhuis. Maar voordat ik daar was, ging ik onder uit. Met een ambulance ben ik naar het hartcentrum gebracht." Het euvel blijkt een vernauwde aortaklep, de belangrijkste van de vier hartkleppen. De klep is dicht geslibd en er komt haast geen bloed meer doorheen. Hartchirurg Keyhan-Falsafi: „En in één keer komt er dan dat moment dat het lichaam zeg: ho, stop, dit gaat niet meer." Minimum De andere hartkleppen konden al via een 'minimaal-invasieve' ope ratie (met een minimum aan snij den) vervangen worden, maar bij de aortaklep, die lastiger bereik baar is, kon dat nog niet. Nu wel. Van der Snoek heeft dat aan den lijve ervaren. „Het is echt wonder baarlijk. De volgende dag stapte ik gewoon weer uit bed. Als ik moet kiezen tussen de tandarts en de cardiochirurg, dan kies ik de laat ste." Ook heeft hij na drie weken weer autogereden. Na een 'ge wone' hartoperatie mag dat nor maal gesproken pas weer na zes weken. Hartchirurg Keyhan-Falsafi ver wacht per jaar rond de 50 patiën ten uit de Haagse regio met de nieuwe techniek te kunnen hel pen. Zijn drie collega-hartchirur gen in het hartcentrum van het Hagaziekenhuis gaan de techniek ook aanleren. In Nederland krijgen jaarlijks 5.000 patiënten een nieuwe hart klep. Dat gebeurt nog niet met de nieuwe techniek. De methode is niet voor iedereen geschikt. Dat heeft te maken met de ligging van de hartklep. „Bij de een ligt het hart wat meer in het midden, bij de ander meer naar links. We moeten er wel goed bij kunnen." Blokhuis heeft in de Volkskrant voor het eerst openhartig gespro ken over het plotselinge overlijden van zijn dochter Julia. „Ik was net terug van een dienstreis naar het Caribisch gebied. Woensdag 21 fe bruari kwam ik weer thuis. Julia was er ook. Zij had al een tijdje last van haar oog, was naar de oogarts geweest. Ze konden het niet goed duiden maar ze kreeg medicatie. Toen ik thuis kwam was er niets aan haar te merken, maar waar schijnlijk waren de oogklachten het begin van de ellende", vertelt hij. Een dag later lag Julia plotse ling in het ziekenhuis met ernstige uitvalverschijnselen. „Eerst kon ze steeds minder met haar linker hand, toen voelde ze haar linker arm helemaal niet meer. Ze ging heel snel achteruit. De artsen kre gen er geen greep op", vertelt Blokhuis. Een paar dagen later overlijdt Ju lia, nog maar 18 jaar oud. Waar schijnlijk het gevolg van een auto- immuunziekte, waarbij het im muunsysteem het eigen lichaam aanvalt. „Het komt zelden voor, de herkomst is onduidelijk. Wie het krijgt, heeft pech, heel veel pech." De familie Blokhuis heeft continu aan haar bed gezeten. „We hebben gebeden en gezongen. Psalm 91, Bij God ben je veilig. Maar ze is niet be ter geworden." Zijn geloof heeft er echter 'geen knauw' door gekregen, ook al voelt hij zowel verdriet als woede. „Ik heb zoveel vragen, maar leg me er bij neer dat ik geen antwoorden krijg. Dat heeft te maken met mijn Godsbeeld. Hij heeft een groter plan dan wij kunnen doorgron den." De bewindsman is blij met alle steun in die zware periode. „Meer dan de helft van het kabinet was aanwezig bij de begrafenis. Plus de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer. Dat was indruk wekkend. Ik heb mijn politieke werkomgeving wel vergeleken met een warm bad. Zo voelde het nu zeker." Vrij Blokhuis nam drie weken vrij om alles op een rijtje te zetten. Om te voorkomen dat hij zich op zijn werk stort, deelt hij z'n dagen in Den Haag wat anders in. ,,'s Och tends wat later weg en 's avonds wat eerder thuis. Want Julia was de enige van onze vier dochters die nog thuis woonde. Het nest is nu heel plots erg leeg." Ziggo Sport bevestigt de inval. Er wordt meegewerkt met de autori teiten, verder kan er geen commen taar worden gegeven, laat een woordvoerder weten. Eerder werd al bekend dat de Commissie bij het Britse 2ist Century Fox van miljar dair Rupert Murdoch is binnenge vallen. De invallen vinden plaats in het kader van een onderzoek naar een mogelijke overtreding van de Euro pese antitrustwetten. Die wetten verbieden onder meer kartelvor ming. „Ambtenaren hebben de on aangekondigde inspecties uitge voerd in verschillende lidstaten bij bedrijven die actief zijn in de distri butie van mediarechten en ver wante rechten die betrekking heb ben op verschillende sporttoer nooien en het uitzenden daarvan", zegt de Commissie. Omroepen in heel Europa spen deren miljarden om exclusieve rechten van topcompetities te waarborgen en zo kijkers te trek ken. In Nederland heeft Fox Sports de uitzendrechten van onder meer de Nederlandse Eredivisie, de Duitse Bundesliga en de UEFA Eu ropa League. Ziggo Sport, onder deel van VodafoneZiggo, heeft on der meer de uitzendrechten van de Formule 1 en de Premier League. Het is nog onduidelijk waar de invallen precies zijn geweest, maar The Telegraph meldt dat er in ieder geval een huiszoeking is geweest bij het Fox-kantoor in Londen. Aortaklep donderdag 12 april 2018 Nieuwe klep via sneetje Maja Landeweer Den Haag Hartchirurg Ali Keyhan-Falsafi checkt de hartslag van Ton van der Snoek (71). Die krijgt een aortaklep volgens de nieuwe methode, waarbij het borstbeen intact blijft, foto daniella van bergen Ze had last van haar oog, een dag later lag ze in het zieken huis met ernstige uitvalsver- schijnselen. Julia Blokhuis, de dochter van staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezond heid, Welzijn en Sport) stierf een paar dagen later op 18-ja- rige leeftijd. Maarten van Ast Den Haag De Europese Commissie is on aangekondigd binnengevallen bij Ziggo Sport in een groot on derzoek naar gesjoemel met sportuitzendrechten. Brussel heeft verschillende mediabedrij ven in meerdere Europese lan den op de korrel. Natasja de Groot Rotterdam terugstroomt. Aortaklep Linker- - kamer Gezonde hartklep Linker boezem Hartkleppen zijn ventielen die zorgen dat het bloed bij het pompen niet Aorta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13