II Meer openheid voedselveiligheid in Europa na rel met RoundUp Arib gispt Kamerlid zonder jasje maar met tattoo's 12 Steeds meer vee aangevallen en verorberd door wolven Met luid gebalk lukt het ezels soms indringers opeen afstand te houden Het ezelsechtpaar Ella en Lejoor heeft op het eerste gezicht een hoge aaibaar heidsfactor. Maar schijn bedriegt, zegt Greet Ab- bink. Ezels zijn zeer territoriaal. Worden ze uitgedaagd, dan leggen ze de oren plat in de nek, balken oorver dovend hard, bijten en kunnen hard trappen. „Het bijzondere aan ezels is dat ze ook opzij trappen. Anders dan paarden. Die trappen alleen recht achteruit." In Duitsland, Canada en Grieken land zijn goede ervaringen opgedaan met ezels als bewakers. Abbink vindt het de moeite waard om het hier ook uit te proberen. Een ezel zal een roe del wolven nooit de baas kunnen, maar een solitaire wolf mogelijk wel. Abbink is een van de eerste scha penhouders in Nederland die de proef op de som neemt. Zelf kent ze geen collega's met ezels. Ook advi seur Roel Korbee van de organisatie Wolven in Nederland en voorzitter Saskia Duives van de vakgroep scha penhouders van LTO Nederland ken nen geen andere voorbeelden. Beide deskundigen juichen het ini tiatief van Abbink toe. Korbee: „Ezels zijn eigenwijs. Met luid gebalk lukt het ze in het buitenland soms om in dringers op afstand te houden Zoda nig, dat de wolf denkt: ik loop even verder." Korbee legt uit dat Neder land nog niet weet wat het met de te rugkeer van de wolf aan moet. Het roofdier verblijft pas sinds kort in Nederland. Saskia Duives: „Schapenhouders zitten met de handen in het haar. Al leen al in maart keerde het Fauna fonds zestien keer schadebedragen uit aan houders waarvan de schapen waren doodgebeten. In alle gevallen wees dna-onderzoek uit dat wolven de daders waren." Saskia Duives zegt dat schapen houders hun kuddes niet adequaat kunnen beschermen. Elk initiatief dat kan bijdragen aan een oplossing is welkom, zegt ze. Juist om die reden staan bij Greet Abbink en haar echt genoot Hans sinds vorige week Ella en Lejoor in de wei aan de Oude Needseweg in Eibergen. Tot nog toe bleven de too schapen van de Ab- binks een aanval bespaard. Maar het kan elke dag gebeuren. „Wij willen niet lijdzaam toezien dat een wolf toeslaat. Daarom probe ren we dit." De Abbinks kochten de dieren via Marktplaats van een parti culier. De dieren zijn niet getraind voor hun nieuwe taak. Ezels zijn vol gens Abbink niet te trainen. Ze hoopt dat de ezels doen waarvoor ze ge kocht zijn. De eerste weken staan Ella en Lejoor in een aparte wei, naast die van de schapen. „Over een paar we ken zijn alle lammetjes geboren. Die zetten we apart, zodat de ezels de lammetjes niets aandoen", zegt Hans Abbink. Als de schapen en ezels straks bij elkaar staan, wordt het spannend of de dieren hun rol als bewaker op zich nemen. De Abbinks zijn hoopvol. „We hebben al gezien hoe Lejoor een hond de wei uitjoeg. Dat gebeurde met zo'n felheid. Als de ezel bij een wolf ook zo reageert, kunnen wij ons voorstellen dat de wolf wel een blokje omloopt." Ze hopen dat meer schapenhouders ezels nemen. „Nu wordt vaak gepleit voor het afschie ten van de wolven. Dat mag niet, en wij willen het ook niet. Collega's kunnen beter voorzorgsmaatregelen nemen tegen een aanval. De vermin kingen die een wolf veroorzaakt zijn zo erg, dat wil niemand meemaken." Ezels inzetten om wolven te verjagen bij de schapen: in het buitenland zijn er positieve ervaringen mee opgedaan. Greet Abbink uit Eibergen probeert het nu als een van de eerste schapenhouders in Nederland uit. DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer, Khadija Arib, heeft SP-Kamerlid Peter Kwint aangesproken omdat hij geen colbertje droeg in de ver gaderzaal. De 33-jarige SP-po- liticus had een T-shirt aan, waardoor ook zijn tatoeages te zien waren. „Waar is uw jasje?", vroeg Arib streng. „Dat vraag ik me al ja ren af', antwoordde Kwint, tot hilariteit van de Kamer. „Ik heb een hele langzame was machine en een slechte sto merij." De PW bemoeide zich met het kledingadvies. „Een strop das zou toch moeten kunnen", stelde PW'er Harm Beertema. Hij noemde Kwint even later de 'stropdasloze meneer'. Arib sprak eerder al Kamerle den aan omdat zij in hemds mouwen verschenen. Zij vindt dat Kamerleden er representa tief moeten uitzien. Ook in het verleden vielen sommige Kamerleden op door niet mee te doen aan jasje dasje. Zo werd toenmalig PvdA-parlementariër Hans Spekman, bekend om zijn in het oog springende truien, er ooit op aangesproken door zijn fractieleider Wouter Bos. Ook komt er een verplichte consul tatie van belanghebbenden en pu bliek bij elke nieuwe aanvraag om een product op de markt te bren gen. Verder komt er een Europees register van studies, zodat de indu strie geen haar onwelgevallige stu dies kan achterhouden. Daarnaast kunnen het Europese voedsel agentschap Efsa en de Europese Commissie zelf het initiatief ne men voor aanvullende studies. Met die veranderingen reageert Brussel op een burgerinitiatief om geen nieuwe vergunning uit te ge ven voor het omstreden landbouw gif glyfosaat, bekend onder de naam RoundUp. Die onkruidverdelger, die via de bodem en het oppervlaktewater in tal van voedselproducten en uitein delijk in elk menselijk lichaam is beland, werd door het Efsa als veilig beoordeeld, maar door de Wereld gezondheidsraad als 'mogelijk kan kerverwekkend'. Op een persconferentie onder streepten vicevoorzitter Frans Tim mermans van de Europese Com missie en zijn collega van Volksge zondheid Andriukaitis dat Brussel geen basis had om verlenging van het gebruik van glyfosaat te ontra den. In november stemde ook een meerderheid van lidstaten in met een verlenging van vijfjaar. Daarna verdwijnt het giftige goedje niet automatisch van de markt, zoals een meerderheid van het parlement wilde, maar wordt een volgende vergunningsaanvraag opnieuw bekeken. RoundUp is dé grote geldmaker van de invloed rijke Amerikaanse multinational Monsanto. donderdag 12 april 2018 GO Ezel Ella moet schapen Josien Kodde Eibergen beschermen tegen de wolf - Roel Korbee Greet Ab bink heeft twee ezels aangeschaft. In Duitsland en Griekenland worden de dieren ai inge zet als 'bewa kers' van schaaps kuddes. FOTO REI- NIERVANWILLIGEN Europa geeft in de toekomst meer openheid in zaken rond voedselveiligheid. De studies over bijvoorbeeld de toelating op de markt van pesticiden wor den toegankelijk voor iedereen, evenals het onderliggende on derzoeksmateriaal. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12