Duur ICT-project van rechtspraak faalt 'Jeugd krijgt iets terug voor diensttijd' 10 Militair toestel crasht kort na het opstijgen, 257 mensen verliezen het leven Protection civile: 14 ambulances et 10 camions de pompiers mobilisés J ÖpUhJI ^jj fl '*-■ II \JJ3 (LEjj! ALERTE Het dodental, 257 mensen, is giste ren bevestigd door het Algerijnse ministerie van Defensie. Het aantal doden dat werd gemeld, schom melde gedurende de dag telkens. Eerder was een aantal van ongeveer 200 doden gemeld, dat later weer werd teruggeschroefd tot 105. De oorzaak van de crash met het toestel van Russische makelij is niet bekend. Boufarik ligt op ongeveer 30 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Algiers. Op videobeelden van de ramp plek waren zware rookpluimen te zien. Volgens het Algerijnse staats- W Aan boord zouden ook 26 leden van Polisario zijn geweest dat vecht voor de Westelijke Sahara persbureau was het toestel van het type Iljoesjin II-76 begonnen aan een vlucht naar Bechar in Zuid- west-Algerije. Het toestel kan vol gens Iljoesjin tussen de 126 en 225 passagiers vervoeren. Onderzoek Tientallen ambulances kwamen naar de plaats van de crash om ge wonden over te brengen naar het ziekenhuis. De Algerijnse minister van Defensie heeft een onderzoek naar de ramp aangekondigd. Aan boord van het vliegtuig zou den ook 26 leden van Polisario zijn geweest. Dat meldde het persbu reau Reuters gisteren op basis van berichten in Algerijnse media. Polisario is een door Algerije ge steunde groep die vecht om onaf hankelijkheid van de Westelijke Sahara. Om dat gebied, dat vroeger aan Spanje toebehoorde, bestaat al langer een conflict met Marokko. Als het genoemde dodenaantal klopt, is het de vliegtuigramp met het grootste aantal slachtoffers sinds de ramp met de MH17, in juli 2014. Daarbij vielen 298 doden. In een brief aan minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) er kent het belangenorgaan van alle rechtbanken en gerechtshoven, de Raad voor de Rechtspraak, dat het project moet worden 'gereset'. De digitalisering wordt nu 'kleiner en eenvoudiger' aangepakt. Dat steekt schril af bij hoe het project vijfjaar geleden werd aan gekondigd. Rechtbanken kraaiden hoe bergen papier bespaard zouden gaan worden. Hoe burgers gemak kelijker civiele procedures, over bij voorbeeld huurgeschillen of ont slagzaken, via e-mail in plaats van via papier zouden kunnen voeren en volgen. En hoe zelfs in strafza ken alle advocaten en verdachten met een memorystick vol dossier stukken naar huis zouden gaan, in plaats van kruiwagens met papier. Maar al die plannen moeten nu op pauze. Nog maar kleine delen van het project worden doorgezet. Slechts in een beperkt type zaken is er echt sprake van dat er meer digi taal wordt gedaan dan voorheen. En van hieruit moeten vooral baby stapjes genomen worden om de ge rechtelijke wereld digitaler te krij gen. De slotsom: stap voor stap en voortdurend kijken of het niet weer de verkeerde kant op gaat. Teveel ambitie De oorzaak van het falen doet den ken aan al die andere mislukte ICT- projecten van de overheid. Er waren te veel ambities. Wat men wilde was te complex. En niemand had echt de touwtjes in handen. Sterker, er zijn wel 'ten minste vier manage- mentlagen zonder duidelijke man daten' ontstaan. Bovendien werd er zo verschillend gewerkt bij de rechtbanken en gerechtshoven dat het bouwen van één of enkele ICT- systemen zowat onmogelijk was. Het debacle heeft ook verre gaande financiële gevolgen. De ge maakte kosten moesten al vier keer naar boven worden bijgesteld. Het project was ooit begroot op 60 miljoen euro, dat liep uit naar 100 miljoen en verdubbelde vervol gens naar 200 miljoen. Recent moest er nog eens 20 miljoen euro bij. De jaarlijkse besparingen van 266 miljoen die het project moesten opleveren vanaf 2020 zijn losgela ten. Verontrustend is dat de exacte financiële gevolgen 'nog in kaart moeten worden gebracht'. De voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak, Frits Bakker, gaat stu deren op hoe het verder moet. Hij- zal het ook als persoonlijke neder laag ervaren. Bakker noemde het project bij zijn aantreden in 2013 als speerpunt, maar later dit jaar zwaait hij af. Met als erfenis dat het project één van de oorzaken is dat de Raad met financiële tekorten kampt. De opties voor jongeren waaraan wordt gedacht zijn een certificaat, voorrang bij bepaalde sollicitaties of een andere beloning voor de maandenlange inzet. De maat schappelijke diensttijd (bijvoor beeld werk in een verzorgings huis) moet volgend jaar zomer al van start gaan. In ieder geval is een bescheiden geldsom voor de bewezen dien sten in beeld. Die kan volgens de bewindsman deels worden be taald uit het jaarlijkse overheids budget (oplopend naar 100 mil joen in 2021). Deelnemende orga nisaties kunnen daarnaast een deel voor hun rekening nemen. Maar volgens het regeerakkoord is het ook de bedoeling dat de diensttijd een jongere een getuig schrift oplevert van maatschappe lijke betrokkenheid. Daarnaast moet het voor iemand met zo'n stempel ook gunstig zijn om te solliciteren bij de overheid. Daar staat nu echter niets over in het plan. Blokhuis: „Wij gaan heel goed luisteren naar jongeren hoe we dit gaan invullen. Het kabinet was in ieder geval enthousiast. Hoe we jongeren erkenning ge ven, hebben we nog niet dichtge spijkerd." Daarnaast wilde het kabinet kijken of jongeren zonder school diploma tot hun 21ste steviger verplicht kunnen worden tot een maatschappelijke diensttijd, maar ook daarover is volgens de be windsman nog geen knoop door gehakt. „We werken al aan een aantal proefprojecten, de ideeën komen nu bij bosjes binnen. En dan wordt er met meer dan bij zondere belangstelling gekeken naar organisaties die projecten aandragen die voor deze groep, zonder diploma, een meer ver plichtend karakter in de voor waarden hebben staan." Volgens Blokhuis wordt de maatschappelijke diensttijd een succes als, naast de bestaande jonge vrijwilligers, een 'substan tieel' extra aantal jongeren iets be tekent voor de maatschappij. „Ik ga dat niet in getallen uitdrukken, maar ik heb er vertrouwen in dat het animo uiteindelijk groot zal zijn." Militair vliegtuig gecrasht 300 km MALI NIGER 10:45 donderdag 12 april 2018 GO Vliegramp treft Algerije Algiers Luchtmachtbasis Boufarik ALGERIJE Een vliegramp in Algerije heeft gisteren een groot aantal slacht offers geëist. Het toestel stortte kort na de start neer bij het mili taire vliegveld van Boufarik. Sander van Mersbergen Rotterdam/Boufarik Een Algerijnse tv-zender toont kort na de ramp rijen lijkzakken op de plaats van de crash, fotoap Een groot ICT-project om recht banken in ons land rechtszaken veel vaker digitaal te laten af handelen, is grotendeels mis lukt. De kosten zijn bovendien gierend uit de hand gelopen. Tobias den Hartog Den Haag De digitalisering moet nu stapje voor stapje, fotoanp Het plan van de overheid voor een maatschappelijke dienst tijd gaat jongeren iets opleve ren, bezweert staatssecretaris Paul Blokhuis. Wat dat precies is, staat nog niet vast. Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10