Verzetshelden: II Vuilnis doorzocht in zaak dode baby Veilinghuis Korendijk 7 HERDENKING WAALSDORPERVLAKTE KUNST- EN ANTIEKVEILING ZATERDAG 14 APRIL, vanaf 10.00 uur Voor mensen die urenlang daar willen staan, kun je alleen maar respect hebben Kijk eens naar hoe de mensen in Syrië lijden. Laten we ons daar druk over maken Op de plek in de duinen bij Sche- veningen waar in de Tweede We reldoorlog zo'n 250 mensen zijn geëxecuteerd, staan elk jaar zo'n vijftien van de 80 verenigingsle den erewacht. Bijzonder Zondagavond ging de Haagse ver eniging diep door het stof en trok het boetekleed aan; iedereen was toch gewoon welkom, ook Bas Jongeneel die het onderwerp naar buiten bracht. Het is niet meer dan terecht, vindt Engelandvaarder Rudi Hem mes (95), die met de Prinses Irene Brigade op 8 augustus 1944 landde op de stranden van Normandië. „Ik vind het juist bijzonder dat er nog steeds mensen zijn die zich hiervoor willen inspannen. Dat je ze dan zo te schande maakt, is be lachelijk en onverstandig. Voor mensen die urenlang in weer en wind daar willen staan, kun je al leen maar diep respect hebben." Hemmes is niet de enige die het opneemt voor erewachter Bas Jon geneel. Ook Loek Caspers kan er niet over uit. „We hebben in de Tweede Wereldoorlog gevochten tegen discriminatie. Moet je dan uitgerekend bij zo'n herdenking onderscheid maken tussen dikke en dunne mensen? Ik noem dat ook discriminatie", zegt Caspers, die een actieve rol had in het ver zet op de Utrechtse Heuvelrug. Al zou Jongeneel zichzelf vol gens Caspers misschien wel moe ten afVragen of hij urenlang de erewacht wil zijn. „Het lijkt mij ongezond. Maar als hij het graag wil en niet in het uniform past, dan zeg ik: schaf een grotere maat aan. Er zijn ergere dingen in de wereld dan deze futiliteiten. Kijk eens naar hoe de mensen in Syrië hebben te lijden. Laten we ons daar druk over maken." Verzetsdame Mia Lelivelt (93) sluit zich daar helemaal bij aan. „Mensen die hier een punt van maken hebben de Tweede We reldoorlog niet meegemaakt. Het is te kinderachtig voor woorden", zegt ze, hopend dat daarmee het onderwerp definitief wordt afge sloten. Racist En dat is het. De Vereniging Ere- peleton Waalsdorp laat het wel uit haar hoofd om een dergelijk on derwerp opnieuw op de agenda te zetten. Al was het maar omdat de voorzitter niet nog eens zoveel boze reacties wil losmaken. Hij werd zelfs via zijn vaste lijn opge beld door wildvreemden, die hem beschuldigden van discriminatie. „Ik ben voor van alles en nog wat uitgescholden. Voor racist en zelfs voor Hitier. Tegen dat soort scheldpartijen kan ik me niet ver weren", zei voorzitter Vincent Gaal gisteren. Ook maakte hij zich zorgen over het terugtrekken van donateurs. De vereniging is volledig afhanke lijk van giften. Als er geen geld meer binnenkomt, kan de cere monie op losse schroeven komen te staan. „Gelukkig blijkt dat niet aan de orde", zegt Gaal nu. „Onze donateurs staan nog steeds vier kant achter ons. Ze weten dat we niemand discrimineren. Zo zitten we niet in elkaar." Oud-verzetsstrijders snappen niet dat te forse erewachten bijna geweerd werden bij de herdenking op de Waalsdorpervlakte. „We hebben juist gevochten tegen discriminatie." Eigenlijk moest oud-verzetsstrijd- ster Loek Caspers (93) heel hard lachen toen ze voor het eerst het bericht over de geweigerde ere wacht las. „Te dik? Serieus? De hele wereld staat in brand en dan val je over een paar kilo te veel bij een erewacht?" Maar nu de kwestie de afgelo pen dagen zo hoog opliep en de herdenking op de Waalsdorper vlakte zelfs op losse schroeven dreigde te komen, willen ook ver zetshelden graag laten weten hoe ze er over denken. De gemene de ler: dit is te belachelijk voor woor den. De Vereniging Erepeleton Waalsdorp kreeg al een stortvloed aan negatieve reacties over zich heen nadat één van haar leden af gelopen vrijdag naar buiten bracht dat dikke mensen geen erewacht meer mogen staan bij de be roemde herdenkingsceremonie. Mensen die hier een punt van maken hebben de oorlog niet meegemaakt De inhoud van de vuilcontainer was overgebracht naar het terrein van afvalverwerker Irado. Recher cheurs van de forensische opspo ring doorzochten daar gisteren de berg afVal op zoek naar aanwijzin gen. De politie wil niet zeggen of dat iets heeft opgeleverd. Ook over de uitkomst van de sectie die op het lichaam is ver richt, houdt de politiewoordvoer der de kaken stijf op elkaar. Er wordt zelfs niet verteld of het om een jongetje of meisje gaat. Wel meldt de woordvoerder dat dna- onderzoek wordt gedaan. „Het gaat om forensisch onderzoek en dat is niet na één dag al afgerond." De gruwelijke ontdekking werd zaterdagmiddag gedaan, toen de bewoonster thuiskwam. De vrouw, van Hindoestaanse af komst, woont met een tienerzoon en een volwassen dochter op de derde verdieping in een flat aan de Stationstraat. Het stoffelijk overschot van het pasgeboren kindje was in een vuil niszak gestopt. Afgelopen week einde ging in de buurt rond dat het babylijkje op het balkon zou zijn gegooid vanuit een aanpalende flat of vanaf de dijk. Volgens de politie zijn daar geen aanwijzingen voor. Met dat weggestreepte scenario is het niet ondenkbaar dat de baby vanuit de woning op het balkon is neergelegd. In dat geval moet zich achter de deur op de derde verdie ping een drama hebben afge speeld. Door de politie is aan bu ren gevraagd of het hen is opgeval len dat de dochter van de vrouw zwanger zou zijn geweest. Een 49- jarige overbuurvouw heeft het idee dat de jonge vrouw de laatste tijd wijde kleding droeg. „Dat deed ze voorheen niet." De politie riep de ouders van de baby op contact op te nemen. Of zich iemand heeft gemeld, wil de woordvoerder niet zeggen. Dependance van het Zeeuws Veilinghuis KIJKDAGEN Donderdag 12 APRIL 10.00 - 21.00 uur Vrijdag 13 APRIL 10.00 - 17.00 uur catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl KORENDIJK 28 I 4331 HP I MIDDELBURG I TEL. 0118 - 750 429 dinsdag 10 april 2018 GO Di irli Unmmnri Rudi Hemmes - Loek Caspers 'Er zijn ergere dingen dan dikke erewachten' Raymond Boere Den Haag - Mia Lelivelt Rechercheurs hebben gisteren in huisvuil uit een ondergrond se afvalcontainer gezocht naar sporen in de zaak rond de dode baby die zaterdag op een bal kon in Schiedam werd gevon den. Sander Sonnemans Schiedam O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7