Petitie wil verhuizing oud archief blokkeren Maatregelen tegen sluipers Westdorpe Verdriet en leed rond Grote Oorlog 7 Infomarkt over nieuwbouw in Aardenburg Nederland was tijdens 'De Groote Oorlog' dan wel neutraal, Zeeuws- Vlaanderen raakte indirect toch be trokken. Tienduizenden Vlamin gen vluchtten vanwege de situatie in het thuisland, dat wel werd mee gesleurd in het geweld, de grens over. De titel Tears from Heaven verwijst naar het verdriet en het leed dat de oorlog heeft aangericht. De Oudheidkundige Kring, Mu seum Hulst en het koor de Cantorij der Basiliek nemen de organisatie op zich. Zij hebben het thema ver- Herdenking is breder dan alleen de Eerste Wereldoorlog breed naar verdriet en leed in het algemeen. Burgemeester Jan-Frans Mulder opent het cultureel week end zaterdag om 10.00 uur in het stadhuis. Daar is aansluitend een poëzieproject van leerlingen van het Reynaertcollege, en er zijn ten toonstellingen van Creatieve Vor ming en het museum. Ook zijn er werken van de wedstrijd van de Kunstraad te bezichtigen. Jaap Cle ment sluit het gedeelte in het stad huis af met een lezing over de rela tie tussen kunst en geweld. Om 13.30 uur geeft de Oudheid kundige Kring in de basiliek een le zing over begraven in Hulst door de eeuwen heen. Later gaat een stoet naar het kerkhof aan de Zoutestraat. De Werkgroep Funerair Erfgoed presenteert plannen hoe de graven in oude stijl te herstellen. Zondag geeft de Cantorij vanaf 15.00 uur een concert in de basiliek rond uitvaarten aan het Engelse Hof in de 17de en 18de eeuw. Het concert is zo goed als uitverkocht. Info: tearsfromheaven.nl. Onze tweede Interna tionale bierproeverij vindt in tegenstel ling tot de eerste editie alleen binnen plaats", vertelt Piet Boënne. „In de drie zalen promoten 14 brouwers uit Nederland (3) en België (11) streekbieren." Met zichtbaar ple zier hapt hij in een dikke schuim kraag. „Pils is voor de dorst, maar de speciale bieren drink je iets rustiger, en omdat ze meer smaak hebben geniet je langer." Rudy van de Brande schuift aan en stelt: „Speciale bieren zijn lek ker, gezond, natuurlijk en zitten vol smaken. Dat komt vanwege de samenstelling van verschillende hoppen en mouten. Het alcohol percentage is hoger en om echt al les te kunnen proeven moet je het glas een beetje tussen de handen opwarmen. Wijnproevers spugen de drank weer uit en eten dan een stukje brood, om de smaakpapil len te neutraliseren." Filteren „Bierproevers spugen niks uit" vervolgt Van de Brande. „Wij fil teren onszelf met ons speeksel. Als men iets wil eten kan dat, er zijn borrelhapjes en in het dorp kan men een frietje halen." Naast Piet en Rudy werken ook Jamy Harte, Dennis Mangnus, Anton en Eric van Driessche mee om dit tweedaagse bierfestival, dat vorig jaar 500 bezoekers trok, te organiseren. Van 14.00 tot 21.00 uur kunnen bierfanaten op beide dagen naar hartenlust proeven. Voor tien euro koopt men een bij zonder glas en vier muntjes. „Een proevertje bestaat uit 15 cl. Wij zorgen ervoor dat er geen mis standen voorvallen; al te vrolijke mensen verwijderen we op de be kende zacht Kauterse manier. 'Dwerse zatten' kennen we hier niet", lacht Rudy. Piet drinkt het liefst West Vle- Al te vrolijke mensen verwijderen we op de bekende zacht Kauterse manier teren 12, omdat het niet echt bit ter smaakt en heerlijk wegdrinkt. Rudy's favoriet is Russian Impe- rial Stout. „Die donkerbruine schuimkraag en die volle smaak. Daar moet je niet mee beginnen. Begin met licht en eindig met donker", raadt hij aan. Na een col lege over de geur, de hoofdsmaak, mondgevoel en de nasmaak komt hij met de ultieme raad: „Drink met mate(n) en geniet. Dan smaakt het naar meer en kunnen wij de derde editie organiseren." Het Historisch Netwerk Oud Ter- neuzen is op internet een petitie begonnen voor behoud van het oude archief. De gemeente kampt met achterstallig onderhoud, en overweegt verplaatsing naar het Zeeuws Archief in Middelburg. De bedoeling is alles dan ook te digitaliseren, zodat iedereen de stukken thuis kan raadplegen. Dennis van Nieuwenhuijzen, de drijvende kracht achter het Historisch Netwerk Oud Terneu zen, vindt de verhuizing naar Middelburg een slecht idee. Het schept een drempel, zeker voor lo kale historici. Met onder meer heemkundige verenigingen is de gemeente Terneuzen nog bezig een toekomstmodel voor het oud archief te ontwikkelen. Van Nieuwenhuijzen wil met de petitie alvast een schot voor de boeg geven. Ook roept hij op mee te denken over een financieel en organisatorisch haalbaar plan voor het moderniseren van het oude archief in Terneuzen. De petitie 'behoud het oud ar chief in de gemeente Terneuzen, stop de verplaatsing naar Middel burg' is te vinden op petities24.com. AARDENBURG Er komt ruimte voor nieuwbouw, en dat betekent nieuwe bewoners, hoopt de stads raad. Die laat Aardenburgers in spé graag zien wat het stadje in huis heeft. Aannemer Van der Poel uit Terneuzen gaat in de Haven 18 wo ningen bouwen. In het voormalige bankgebouw aan de Kaai moeten 24 appartementen komen. Als Woongoed 12 huizen aan de Peurs- sensstraat gaat slopen, worden dat vrije bouwkavels. Ook is er een plan in ontwikkeling voor het pand van de oude breifabriek. Voor het komend weekend wor den maatregelen onderzocht om sluipverkeer op de Graafjansdijk in Westdorpe tegen te gaan als de Tractaatweg opnieuw is afgeslo ten. Dit gebeurt na klachten afge lopen weekend over drukte. Au tomobilisten namen niet de (lan gere) omleidingsroute via Sas van Gent en Sluiskil, maar reden over de smalle dijk die parallel loopt aan de Tractaatweg. Trac taatweg BV en aannemer Boska lis, die werken aan de verbreding van de Tractaatweg, verwachtten dat niet. „We gingen ervan uit dat de mensen de hoofdwegen zouden volgen", aldus een woordvoerster van Tractaatweg BV. Op één van de toegangswe gen tot Westdorpe, de Molen straat, is na de klachten nog één richtingsverkeer ingesteld. Voor zitter John Smael van de dorps raad Westdorpe betreurt het dat vooraf geen overleg is geweest. Het heeft hem ook verbaasd dat de politie aangaf geen mensen te hebben voor snelheidscontroles op de Graafjansdijk. Komend weekend gebeurt dat wel. De weg is dan dicht tussen de kruis punten bij Axel en Westdorpe. dinsdag 10 april 2018 zv Op grootse wijze staat Hulst ko mend weekend stil bij het einde van de Eerste Wereldoorlog. Dat gebeurt met het cultureel eve nement Tears from Heaven. Bob Maes Hulst Donkere schuimkraag drinkt lekker Van bleek en lichtblond tot en met niet doorschijnend zwart. Er zijn veertig tinten bier die blond, bruin tot zwart zijn. Erva ren en proeven kan volgend weekeinde in De Kauter in Nieuw-Namen. Jeanette Vergouwen Nieuw-Namen Meer smaak, langer genieten. Bierproeverij: 14 en 15 april, gemeenschapshuis Nieuw- Namen - Rudy van de Brande Harmen van der Werf Terneuzen Infomarkt: vanavond, van 19.00 - 21.00 uur. Plaats: het dorpshuis. Herman van der Werf Westdorpe Rudy van de Brande (I) en Piet Boënne ge nieten in rustig tempo van de mooi schui mende bieren, fotos BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58