Vëilig'douchen in 1 dag molenaar jL ft KONINGS 4 KORTING badkamers Dat blijkt uit onderzoek van deze krant naar fraude bij de Nederlandse Spoor wegen. NS erkent desgevraagd dat er voor minstens een half miljoen euro is gefraudeerd. Zeker 50 treinreizigers kregen jaren lang geld terug bij vertraging, ook als zij die reizen niet maakten. Door reis informatie te raadplegen, wisten zij welke treinen vertraging hadden. Met die gegevens werd geld teruggevraagd. „De controle was handwerk en vond alleen steekproefsgewijs plaats", er kent NS-woordvoerder Hessel Koster. Bezitters van een NS-jaarkaart of ov- studentenkaart hoefden tot juni 2014 niet in- en uit te checken. „Er was daar door niemand die kon nagaan of die reis daadwerkelijk gemaakt was", be vestigt de NS-woordvoerder. Veelvuldig claimen bracht NS uit eindelijk op het spoor van de fraude. „Je kunt niet eerst claimen dat je in de trein van Dordrecht naar Den Bosch zat en een uur later tussen Leeuwar den en Zwolle alweer hebben ge reisd", licht Koster toe. Tussen 2014 en 2016 vond zo weinig controle plaats op de regeling 'geld te rug bij vertraging' dat de fraude aan hield. Reizigers ontvingen in die peri ode zelfs geld terug van treinen die wél op tijd reden. „Ze claimden reizen met treinen die geen vertraging had den", zegt de NS-woordvoerder. „Nu wordt elke claim vergeleken met de daadwerkelijke reisgegevens." Vakantiehuisje Volgens NS is deze manier van fraude ren door de verplichte in- en uitcheck nagenoeg uitgesloten. Bovendien heeft NS sinds een jaar een fraudebe- strijdingsteam, dat gericht onderzoek doet en wanbetalers aanpakt. Sinds 2017 worden gegevens gekop peld aan de informatie over treinver- tragingen van spoorbeheerder Pro- Rail. De 50 misbruikers van de rege ling 'geld terug bij vertraging', die sa men maanden bestonden. Op naam van die bedrijven werden 90 NS-Busi ness Cardovereenkosten gesloten en daarop is voor 191.000 euro ge reisd. Koster: „Er is ondanks vele aanmaningen nooit één rekening betaald." Vorige week stond het echtpaar voor de rechter en van daag volgen negen reizigers, die het volgens NS 'wel heel erg bont' hebben gemaakt. Sanjay P„ die NS tussen 1 sep tember en 31 oktober 2016 oplichtte voor 2 ton, staat vandaag eveneens voor de rechter. Hij kreeg in 2004 al eens drie jaar cel omdat hij museum Boij- mans Van Beuningen oplichtte voor 3,3 miljoen. Het team van fraudespecialisten dat een jaar geleden is opgericht bij NS heeft inmiddels een register opgesteld met tientallen denkbare vormen van misbruik. Bij nieuwe producten wor den de risico's onderzocht. Eerder dit jaar paste NS na onthullin gen van deze krant al de voorwaarden aan van de NS-groepsretour, waar ook mee werd gefraudeerd. Fraude-expert Gui-do van Deutekom is verbaasd hoe simpel er gefraudeerd kon worden bij NS. „Het is schandalig dat fraude zo lang door kan lopen zonder dat iemand daarop aanslaat." meer dan 100.000 euro claimden, hebben inmiddels een betalingsregeling getroffen t de NS. „Een enkele regeling loopt nog, maar de 100.000 euro is bijna vol ledig terugbetaald", vervolgt de woordvoerder. Eén van de sjoemelaars gaf aan het geld niet te kunnen terug betalen, omdat het geld was uitgege ven aan een vakantiehuisje. Maar ook die persoon heeft volgens de spoorwe gen een terugbetaalregeling getroffen. Zwendel met luxe kaarten voor za kelijke reizigers kostte de NS de afge lopen jaren nog veel meer geld: min stens 400.000 euro. Een echtpaar uit Den Haag en de notoire oplichter Sanjay P. uit Krommenie zijn door NS voor de rechter gesleept. Het Haagse koppel lichtte tussen november 2012 en februari 2017 NS op door negen be drijven op te richten, die maar enkele Wilt u ook blijven genieten van een heerlijke douche in een veilige badkamer? Wij maken uw badkamer veilig in 1 dag, zonder hak- of breekwerk. Op maat gemaakt naar uw wensen. Molenaar ontzorgt u in het volledige proces van advies en inmeting, tot montage, afvoer materialen en schoonmaak. Zo komt ontspannen douchen weer binnen handbereik. Nu tot 750,- koningskorting bij aankoop van een comfortdouche uit de Primair of Deluxe collectie* ffM Afspraak of brochure? Bel 0341 - 23 23 00 of kijk op www.molenaar.nl dinsdag 10 april 2018 Reizigers verdienen tonnen door fraude met treinkaartjes GO Tussen 2014 en 2017 is flink gefrau deerd met treinkaarten van de Ne derlandse Spoorwegen. Voor min stens 4 ton is met NS-Business Cards gereisd, terwijl er niet één cent is betaald. NS is ook voor 100.000 euro getild met de rege ling 'geld terug bij vertraging'. Een reiziger bekostigde daar zelfs een vakantiehuisje van. Marcia Nieuwenhuis Utrecht (ton Zwendel met de NS-Business Card kostte het bedrijf 4 ton ONVEILIG GRATIS DOUCHE- STOEL t.w.v. 265 7:00 UUR VEILIG 16:30 UUR 'Kijk voor de actievoorwaarden op www.molenaar.nl/actie. Actie loopt t/m 28 april. Jarenlange ervaring Meer dan 10.000 klanten gingen u voor Eigen vakkundige montagedienst 45 plaatsingen perweek Zonder ingrijpende verbouwing Ook afvoer van het oude bad 100% tevredenheidsgarantie Conform de CBW voorwaarden BEOORDELING CBW-erfeend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4