9 Zuiderburen XPO CENTER POTTEN WAARIN INGEWANDEN ZITTEN Xpo Center Bruges belicht in de expositie 'Mummies in Bruges. Secrets of Ancient Egypt' drie thema's: het leven in het oude Egypte, de dood en het eeuwige leven. Het hoogtepunt: echte menselijke mummies. Naar een lijk staan sta ren van meer dan tweeduizend jaar oud... Eerlijk: het voelt een beetje gek. Het is niet iets wat je in het dage lijks leven doet. En toch krijg je eerder een gevoel van respect dan een angstig 'ik wil wegrennen'- neiging. De negen menselijke en dierlijke mummies die behoren tot de collectie van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden zijn namelijk zo mooi bewaard dat je enkel bewondering kunt heb ben voor de kunst van het mum mificeren. Het Nederlandse mu seum, dat een van de vijf belang rijkste en grootste Egyptische ver zamelingen van Europa bezit, leent tot en met 11 november deze mummies en meer dan tweehon derd authentieke objecten uit aan haar zuiderburen. Enkele van die objecten werden nog nooit eerder tentoongesteld. Waarom spreekt het oude Egypte toch zo tot ieders verbeel ding? Prof. dr. Pieter ter Keurs, hoofd Collecties van het Rijksmu seum van Oudheden, weet het nog steeds niet goed. „De fascina tie is in elk geval niet nieuw. Mummies hebben altijd tot ieders verbeelding gesproken, zowel bij volwassenen als kinderen", vertelt hij. „De oude Egyptenaren maak ten indruk op ons met de grote beelden die ze creëerden en de in drukwekkende piramides die ze bouwden. Daarnaast is het het on bekende en mysterieuze wat men sen aanspreekt. Maar bovenal denk ik dat we stiekem allemaal gefasci neerd zijn door het eeuwige le ven." Dat de oude Egyptenaren de A dood als de voorbereiding op het eeuwige leven zagen, komt duide lijk naar voren in de expositie. In formatieborden en video's geven uitleg over het rotsvaste geloof in het hiernamaals en de opmerke lijke rituelen rond de dood. En die liegen er niet om. Zo wordt in een video een mummie laagje voor laagje 'uitgepakt'... En dat duurt wel even. En dan te bedenken dat er aan het daadwerkelijke mum mificeren nog allerlei handelingen vooraf gingen: 'Na het wassen van het lichaam wordt met een vuur stenen mes een snee in de linker zijde van de onderbuik gemaakt. Via deze opening worden de inge wanden verwijderd. Enkel het hart blijft zitten, omdat de Egyp tenaren geloven dat de menselijke persoonlijkheid in het hart zit. Hierna worden de hersenen met een scherpe haak via de neus ver wijderd.' Smakelijk. En dan lig je daar: als 45-jarige anonieme man. Al sinds 945-712 voor Christus. Ui teraard wel in een met hiëroglie fen versierde mummiekist, die dient als een soort mini-grafka mer. En wees gerust: je ingewan den worden goed bewaard in 'ca- nopen' (speciale potten) en staan bij je in het graf. Om eten en drin ken zal je ook niet moeten sme- We zijn stiekem allemaal gefascineerd door het eeuwige leven ken. Als de offers van je familie niet genoeg zijn, kun je via de spreuken en afbeeldingen op je ge denksteen toch op een magische manier aan voedsel komen in het hiernamaals. In de offerkapel staat trouwens ook een grafbeeld waarin jouw Ka (deel van de ziel) kan plaatsnemen en zo via een opening in de muur kan deelne men aan de rituelen in de kapel. Met andere woorden: het leven na de dood is eigenlijk zo slecht nog niet. En met een beetje geluk kom je ook nog eens in een prachtig museum terecht en word je voor altijd en eeuwig aanbeden. 'Mummies in Bruges. Secrets of Ancient Egypt' is nog tot en met 11 november te zien in Xpo Cen ter Bruges. Voor meer informatie: xpo-center-bruges.be. HET ITALIË EVENEMENT I SMAAK STIJL dinsdag 10 april 2018 Mummies kijken in Brugge Gertie De Boey Brugge In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De expo sitie 'Mummies in Bruges. Secrets of Ancient Egypt'. - Pieter ter Keurs, Rijksmuseum Een mummie van een jonge vrouw is te zien op de expositie in Brugge, foto peter nicolai Het Italië Evenement I Smaak Stijl is niet alleen een heerlijk alibi om Italië te leren kennen, het is dé plek om feest te vieren. In de tuinen van sprookjeskasteel De Haar (UT) vindt u dit jaar daarom enkele honderden smaakmakers, die het beste uit 'de laars' etaleren. Van Vespa tot Ferrari en van olijfolie tot cantuccini, maar u vindt er ook mode(shows), vakanties, boeken, workshops, muziek, kunst, lifestyle en heeeeel veel lekkers. Exclusieve arrangement: 1,2 3 juni Kasteel De Haar, Utrecht Ga voor meer informatie en de 2 exclusieve arrangementen snel naar pzc.nl/club en bestel snel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41