8 Wat is er gebeurd met Richard McCandless McKnight? Hij stierf op 28 oktober 1944, op de Notendijk bij Terhole, na de bevrijding. Hij was een riffleman van het 7de bataljon van de Cameronians, belast met de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen. 21 jaar was hij toen hij stierf, zijn graf ligt in Kloosterzande. Dat is zo'n beetje alles wat bekend is. Ilse Thuy (44) uit Hulst probeert zijn levens verhaal te achterhalen. 'Richard', noemt Ilse hem con stant. Liefkozend, alsof ze hem al ja ren kent. Niets is minder waar. Ri chard is een lege bladzijde. Toch ver telt ze bevlogen, af en toe emotio neel over hem. Samen met haar man adopteerde ze eind 2016 drie oor logsgraven in Kloosterzande. Van Frank Blood, vrijwilliger bij de Royal Air Force die 30 mei 1945 stierf Van mijnenveger Robert Kirk, die 31 ok tober 1944 het leven liet. En van Ri chard McCandless McKnight, voet soldaat. „Door een graf te adopteren toon je respect aan de gesneuvelden. Op 4 mei en Remembrance Day op 11 november hijsen we de Engelse en Schotse vlag bij de graven en leggen we bloemen." Ook op de geboorte- en sterfdagen van de 'geadopteer- den' bezoekt Ilse de graven. „Als ik langs Kloosterzande rijd, kijk ik al tijd hoe het met de mannen gaat." De adoptie komt voort uit idea lisme. „Mijn opa heeft als dwangar beider meegeholpen aan de bouw van de Atlantikwall op het strand bij Breskens. De broer van mijn opa zat bij het verzet in Hulst. We moeten de herinnering aan deze mannen le vend houden, want vrijheid is niet vanzelfsprekend. Deze jongens heb ben hun leven gegeven voor onze vrijheid." Ilse is als lid van de Oudheidkun dige Kring van Hulst belast met oor logsgraven. Ze is ook vrijwilliger bij het Gdynia Museum in Axel. Daar naast heeft ze sinds anderhalf jaar een dagtaak aan het vinden van info over Frank, Robert en Richard. Over Frank heeft ze alles wel zo'n beetje boven water gehaald. „Ik heb contact gehad met een heemkundige kring in Schotland voor informatie over Robert. In de zomervakantie zijn we daar heen geweest." Twee mappen heeft ze over hem verzameld. „Hij heeft al leen een halfzus nagelaten. We heb ben contact met haar zoon gehad, maar hij was alleen geïnteresseerd in Roberts testament." Hij stierf in 1944 op de Notendijk bij Terhole. Hoe? Ilse weet het niet. Robert kreeg net als Richard een provisorisch graf aan de dijk, op de boerderij van fa milie De Putter. Op 19 januari 1948 Waarom is hij pas na de bevrijding gesneuveld? is hij herbegraven in Kloosterzande. Over Richard (21) weet ze veel minder. Er is niet eens een foto. Ja, het geboortecertificaat ('dat krijg je normaal echt niet'), verraadt wat. Aangezien hij deel uitmaakte van de Cameronians, een Schots regiment, moest Richard wel een Schot zijn. „Hij is echter een Noord-Ier. De Ca meronians rekruteerden in de be ginjaren van de oorlog in Noord-Ier- land. Mensen waren daar straatarm. Aansluiten bij het leger betekende geld, onderdak en voedsel." Dat is theorie één. „In de mijnen van Glas- gow werkten veel Noord-Ieren, dus misschien is hij de zoon van een mijnwerker en kon hij geen ander werk vinden." Via Oostende kwam Richard aan in Zeeland. Het bataljon vocht mee in de Slag om de Schelde. Via Kreverhille maakte het de over steek naar Baarland. Per amfibie- voertuig. Daar houdt het op. Waaraan en hoe Richard in Terhole is gestorven? Een mysterie. „Heeft hij een ongeluk gehad? Is hij op een mijn gestapt? Waarom is hij pas na de bevrijding gesneuveld?" Ilse heeft contact met twee Noord-Ierse kranten die schrij ven over haar zoektocht naar McCandless McKnight. Ze krijgt ook veel steun van Cameronian-vetera- nen. „Dat een Nederlandse vrouw onderzoek doet naar een van hun kameraden maakt hen trots." Ilse hoopt dat ze met haar zoektocht een gezicht vindt bij de persoon die in Kloosterzande ligt begraven op rij 4, graf 343. „Je hebt een naam. Een geboortedatum, een sterfdatum. Maar ik wil weten wat hem geeft gedreven als 21-jarige zijn leven te geven voor een vreemd land." PZC ONLINE Ego Peter R.de Vries past niet door beveiligings poortje CLUB HOHE MESSE VAN J.S. BACH dinsdag 10 april 2018 PC Bob Maes Kloosterzande - Ilse Thuy ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Man knalt met jongetje (5) vol op garage na politie- achtervolging 2. Vrouw slaat eigen man neer in woning Goes 3. Vrouw rijdt met auto van viaduct en landt onderste boven in sloot bij Goes 4. Michael Goolaerts (23) overleden na drama bij Pa- rijs-Roubaix 5. Zeven aanhoudingen na grote vechtpartij bij de Droomvlucht in de Efteling TWITTER Jorji @iJordiii Peter R. de Vries getuigde gisteren in de rechtszaak tegen Willem Holleeder, maar wilde in eerste in stantie niet meewerken aan de veiligheidscontrole in de rechtbank. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fj facebook.com/depzc is) @pzcredactie ▲Ilse Thuy: „Door een graf te adopteren toon je respect aan de gesneuvelden. Om haar dertig jarig jubileum te vieren voert het Zeeuws Vocaal Ensemble het meesterwerk Hohe Messe van J.S. Bach uit. In de afgelopen dertig jaar heeft het Zeeuws Vocaal Ensemble zich ontwikkeld tot een op hoog niveau presterend kamerkoor. Dirigent van der Linden weet orkest en koor tot grote hoogte te brengen, waardoor dit prachtige muziekstuk van Bach tot een ultieme ervaring leidt voor de concertbezoeker. Informatie Wat: Jubileum concert van het Zeeuws Vocaal Ensemble •Waar: Dordrecht en Goes •Wanneer: 13 en 14 april Hoe laat: 20.00 uur Prijs: 5,- korting op de reguliere prijs (kinderen: 12,50 volwassenen 25,-) Vul de kortingscode "PZC" bij bestellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40