Speler na doodschopvideo alsnog geschorst 3 Ludieke actie: Brusselse Nederlander plant in elk gat in wegdek een bloem „We hebben de beelden gezien en op basis van beelden kan er een tuchtzaak worden gestart", reageert Lisanne Schellens, persvoorlichter van de KNVB. „Sportlust'46 heeft de beelden beschikbaar gesteld. Momenteel worden de verklarin gen ingewonnen en op basis daar van wordt de procedure in gang ge zet." Het is nog niet bekend wanneer de clubs een uitspraak kunnen ver wachten. De nu genomen maatre gelen zijn een onvermijdelijk ge volg van de enorme commotie die ontstond nadat de doodschop van Faloun bleek te zijn gefilmd. De verdediger van de Rijswijkse zater dag-eersteklasser Te Werve gaf Rick Wils, spits van Sportlust '46, een keihard schop van achteren, op kniehoogte. De bal is op dat mo ment niet in de buurt. Wils zakte in elkaar, maar hield wonderwel geen zware blessure over aan de trap van Faloun, die ook écht aan kickbok sen doet. Overigens, wie de beelden goed bestudeert, ziet dat Wils in het duel vlak daarvoor ook een tikkie uit deelt. Misschien is het daarom dat het slachtoffer zelf geen aangifte wil doen. Maar volgens voorzitter Ivo van Dijk van Te Werve is 'niks een excuus' voor zo'n schop. De club heeft 'alles en iedereen' over zich heen gekregen, inclusief drei gementen, nadat de beelden op so ciale media rondgingen. De club houdt de dader zelf, Mohammed Faloun, even uit de publiciteit. De speler wordt per direct niet meer opgesteld, zo is het voornemen van de club. Te Werve heeft zelf contact ge zocht met de KNVB om het inci dent te bespreken. De bond onder zoekt wat er moet gebeuren met de aanslag van Faloun. Daarbij kunnen dus wél gewoon de beelden ge bruikt worden die werden gemaakt door Sportlust'46. De Woerdense club brengt de eigen wedstrijden altijd volledig in beeld. De scheidsrechter van de wed strijd, die de schop zelf had gemist, zei dat hij betwijfelde of clubbeel- den gebruikt mogen worden in een tuchtzaak. „Maar filmbeelden, van wie ook, kunnen gewoon dienen als aanvullend bewijs", zegt woord voerder Daan Schippers van de KNVB. Geweld op de amateurvoetbal velden is de voetbalbond al jaren een doorn in het oog, zeker nadat eind 2012 grensrechter Richard Nieuwenhuizen in Almere na een jeugdwedstrijd werd doodge schopt. De KNVB deinst niet terug voor harde maatregelen. Spelers worden soms voor jaren geschorst. Ook le venslange schorsingen komen ge regeld voor, vaak vanwege zware mishandeling. Anton Schuurmans, een in Brussel woonachtige Nederlander, ergert zich zo aan alle gaten in de Belgische wegen dat hij besloot er iets aan te doen. Op een ludieke manier: in elk gat plant hij een bloem. „Grappen over wegen in België kloppen." Schuurmans beweegt zich sinds een paar weken op een elektrische fiets door de stad waar hij al zeven jaar woont. Het viel hem op dat hij meer bezig was met het ontwijken van gaten in het wegdek, dan dat hij tijd had om op het verkeer te letten. „Ie dereen kan zien wat er aan de hand is en niemand doet er iets aan." Het idee om de gaten te vullen met planten kreeg hij nadat een vriend hem een filmpje uit Latijns-Amerika had gestuurd, waar iemand hetzelfde deed. „Dit moeten we ook in Brussel doen, dacht ik. Toen zijn we naar het tuincentrum gereden om inkopen te doen." Ze kochten irissen, anemo nen en krokussen, en inmiddels zijn er zo'n 150 putten gevuld met pot grond en een kleurige ruiker. Nederlanders maken vaak de grap dat hun auto begint te stuiteren zo dra ze de Belgische grens passeren. „Helaas is die grap realiteit", zegt Schuurmans. „De gevaarlijke reali teit." De Brusselaar kan het weten. Hij woont weliswaar al zijn hele le ven in België - Schuurmans groeide op in Hamont-Achel, pal over de grens bij Budel - driekwart van zijn familie is Nederlands. Zijn vader komt uit Eindhoven, Anton heeft een Nederlands paspoort. Probleem „Ik kom vaak in Nederland, en merk ook het verschil. Het is echt een Bel gisch probleem, het speelt niet al leen in Brussel. Blijkbaar worden er bij jullie hogere eisen aan aannemers gesteld bij het aanleggen en onder houden van wegen, ik weet anders ook niet hoe het kan. Maar ik denk dat je auto in Nederland echt een paar jaar langer meegaat dan in Bel gië." Bij het plaatsen van zijn plantjes denkt hij wel na over de veiligheid. Hij zet ze uiteraard niet op drukke, doorgaande wegen, maar eerder op bijvoorbeeld rustige voetpaden. Daar vergroot zijn actie de veiligheid juist, denkt hij. „Je wilt de mensen de kost niet geven die vanwege zo'n gat ge vallen zijn, te voet of met de fiets." Of zijn actie ook zin heeft, weet hij niet. Er kwam nog geen officiële reac tie van de Brusselse overheid. Wel is een aantal gaten waar bloemen zijn geplant inmiddels gedicht. „Voorbij gangers reageren heel enthousiast. Ze nemen selfies en plaatsen die op soci ale media. Er zijn amper negatieve re acties." Stoppen wil hij voorlopig niet, er zijn nog gaten zat. „Ik ben wel op zoek naar een sponsor, want het wordt een prijzige onderneming zo. Misschien is er een bloemist of aannemer die er zijn naam aan wil verbinden", zegt Schuurmans met een knipoog. Je wilt de mensen de kost niet geven die door zo'n gat zijn gevallen dinsdag 10 april 2018 GO De KNVB start een tuchtzaak tegen Mohammed Faloun, de amateurvoetballer die in op spraak raakte na een misda dige kickbokstrap van achter tegen een speler van Sportlust '46. Ook zal zijn club, het Rijs- wijkse Te Werve, hem per direct voorlopig schorsen en moet hij zijn excuses aanbieden aan zijn slachtoffer. Victor Schildkamp Rijswijk Op een fragment uit de video is te zien hoe Rick Wils van ach teren keihard wordt geraakt. SCREENSHOT SPORTLUST'46 Kijk op de site bij /video voor beelden van de gewraakte actie. 'Wegen hier zo slecht, auto in België gaat jaren korter mee' Sander van Mersbergen Brussel -4T Anton Schuur mans, die net een bloemetje heeft geplant, praat met een voorbijganger. FOTO'S REUTERS -Anton Schuurmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3