II Kiezer Nieuw- en Sint Joosland komt bedrogen uit Analyse 7 MUZIEKVERENIGING ONDA De Nacht van Nieuwland is jarig. De muziek vereniging ONDA houdt zaterdag haar eigen show. Voor het vijfde jaar. Geïnspireerd op de Proms-concerten van de BBC. De afgelopen vier jaar trok De Nacht van Nieuwland telkens weer een volle zaal. Met niet alleen pu bliek uit eigen dorp, maar ook van buitenaf. En ook dit jaar zijn de vooruitzichten goed met al zo'n 150 verkochte toegangskaarten. Volgens dirigente Cora Dellebeke (50) is de populariteit van de nacht te danken aan de gevarieerde pro grammering. „We kiezen de mu ziek uit op de toegankelijkheid voor het publiek. Zo staan er dit jaar nummers van Abba tot Mo- zart op het programma." Maar het is niet alleen de mu ziek die het 'm doet, er is ook ruimte voor show en entertain ment. In allerlei vormen. „Ons jeugdorkest heeft een verhaal ge schreven en daarbij muziek uitge zocht. Dat wordt er tussendoor voorgelezen." Met het bedenken van dat soort showelementen is Dellebeke het hele jaar druk. „Op YouTube kijk ik naar wat andere orkesten bij op tredens doen. Daar doe ik dan weer ideeën op voor ONDA." Jubilaris Voor Piet Reijnoudt (80) wordt het zaterdag een extra bijzondere avond. Hij is 70 jaar lid van de fan fare en daarmee ook meteen de oudste van de vereniging. Hij is al tijd een trouw lid geweest. „ONDA is een stukje van mijn leven geworden", zegt hij. „Een re petitie overslaan, daar doe ik niet aan, hoor. Ook op mijn verjaardag ben ik er altijd bij." Over zijn mooiste moment in al die jaren hoeft Reijnoudt niet lang na te denken. „Het Topconcours in 1990 in Arnhem. Dat was gewel dig. Wat een prachtdag, we hoor den gewoon bij de top van Neder land. Dat zal ik nooit vergeten." Niet alleen als muzikant bete- ONDA is een stukje van mijn leven geworden kende hij veel voor de vereniging, ook nam hij in het verleden di verse bestuurstaken op zich. Zo was hij acht jaar secretaris en van 1971 tot 1991 voorzitter. In die peri ode vonden grote veranderingen plaats. Zo was hij betrokken bij de oprichting van Jong ONDA, bij het invoeren van nieuwe uniformen en de oprichting van de Neulander Musikanten, een Egerlanderorkest waarin de leden in Tirolerdracht speelden. Toewijding Reijnoudts toewijding aan de ver eniging werd eerder al beloond met een koninklijke onderschei ding en de titel erelid. En zaterdag komt daar dus weer een bekroning bij. Ondanks zijn leeftijd is hij ook nu niet te beroerd om wat extra ta ken voor de vereniging op zich te nemen. Zo beheert hij de muziek bibliotheek en verricht hij ver schillende hand- en spandiensten. En ook spelen doet hij met veel plezier. „Het gaat nog best goed, maar ik merk wel dat ik ouder word. Een euphoniumpartij is best zwaar, dus solistische stukjes laat ik liever aan anderen over." Stop pen? Daar denkt hij niet aan. „Ik blijf zo lang ik kan." Geen wonder dat 190 kiezers uit het dorp op de lokale partij stemden. Alleen de SP - ook tegen een bedrij venterrein - kreeg meer stemmen. Negen om precies te zijn. En dan heb je dus op de LPM gestemd, maar dan blijkt een meerderheid van de kie zers in de gemeente Middelburg nog steeds vertrouwen te hebben in par tijen die wel een bedrijventerrein aan de Trekdijk willen aanleggen. Heeft je stem dan wel zin gehad? Of kom je bedrogen uit? Voor partijen die ook tegen een be drijventerrein zijn, is het duidelijk: kiezersbedrog! Want de LPM heeft de verkiezingen gewonnen, mede dank zij het standpunt over de Trekdijk, maar wil een coalitie vormen met drie partijen die voor een bedrijventerrein zijn: CDA, WD en SGP. Zelfs partijen als PvdA en Christenunie, die ook nog steeds voor dat plan zijn, strooiden met dit politiek zware verwijt. Het hoort bij het politieke spel. De LPM kan denken: laat ze maar razen, we gaan onderhandelen en halen er het beste uit. Maar dat is de eer van voorman en mede-oprichter Piet Kraan te na. Want wat moet de LPM doen dan, reageerde hij dit weekeinde op Facebook. 'Verbeten vasthouden aan haar standpunt en dan de opposi tie ingaan? Dan weten we in ieder ge val zeker dat de Trekdijk wordt volge bouwd. Of in de formatie gaan praten met de aangewezen coalitiepartners en proberen tot een vergelijk te komen en daarbij zoveel mogelijk van je standpunten behouden? Wij hebben, gelet op deze feiten, gekozen voor dit laatste.' Zo bezien heeft Kraan gelijk en kan hij zelfs met partijen die er an ders over denken de belangen van zijn Nieuwlandse kiezers dienen. Immers, de uitkomst van de besprekingen staat nog niet vast. Of ze bedrogen worden, moet nog maar blijken. Iets anders is dat de Nieuwlanders hun zin niet helemaal krijgen. Dat was ook wel te verwachten. Of beter ge zegd: wie daar geen rekening mee heeft gehouden, is naïef geweest, of heeft het verkiezingsprogramma van de LPM niet goed gelezen. Daarin stond duidelijk dat de partij tegen het plan Trekdijk is, maar er zat ook nu ance in. Die les kan de LPM trekken: het ware beter geweest die nuance ook in debatten duidelijker uit te spreken. Leverde misschien minder stemmen op, maar dan had het verwijt van kie zersbedrog minder kans gehad. dinsdag 10 april 2018 Lustrum voor Nacht van Nieuwland Marieke Kesteloo Nieuw- en Sint Joosland Piet Reijnoudt en Cora Dellebeke zijn klaar voor de vijfde editie van de Nacht van Nieuwland. foto dirk--jan gjeltema - Piet Reijnoudt De Nacht van Nieuwland: zater dag in het dorpshuis van Nieuw en Sint Joosland. Tijd: 19.30 uur. Kaarten: 7,50 euro per persoon. Reserveren kan via reserverin- genonda@hotmail.com. Worden de kiezers in Nieuw- en Sint Joosland bedro gen? Of zijn ze naïef geweest? Je zult maar in Nieuw- en Sint Joosland wonen en op de LPM ge stemd hebben. In de hoop dat dan de Trekdijk niet wordt omgetoverd in een bedrijventerrein. Want dat is wat de partij in de campagne dui delijk maakte: de LPM is tegen. En bijna alle dorpelingen ook. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39