't Kan aoltied nog erger 5 Advies na onderzoek in gemeente Goes Vragen PvdA over sluiting AZC in Goes Streektaal Busvakanties 2018 maaskant Maakt er meer vakantie van. maaskantreizert.nl Het onderzoek is uitgevoerd door de rijksdienst Toezicht Sociaal Domein. Goes is één van de vijf gemeenten in Nederland die op vrijwillige basis hebben deelge nomen. Morad, Dounia en Judith, inwoners van Goes met een licht verstandelijke beperking, zijn met een fictieve hulpvraag op pad ge stuurd om poolshoogte te nemen. Zo speelde Dounia een Marok kaanse vrouw die ongewenst zwanger was geraakt, maar daar thuis niks over durfde te zeggen vanwege haar islamitische achter grond. Judith speelde iemand die al lang werkloos thuis zat en weer aan het werk wilde. Morad bena derde de gemeente vanwege zijn schulden en het feit dat hij niet goed wist om te gaan met zijn las tige dochter. Positief Morad en Dounia waren na afloop positief over de manier waarop ze zijn geholpen en benaderd door onder meer de mensen achter de balie van het stadskantoor, schuldhulpverlening en het Cen trum voor Jeugd en Gezin. Ze vin den dat ze vriendelijk en meele- We gaan kijken hoe de de dienstverlening nog toegankelijker kunnen maken vend zijn behandeld. Judith had wat minder positieve ervaringen. Ze had één keer een minder aar dig iemand aan de lijn en het duurde twee weken voor ze de juiste persoon aan de telefoon had. 'Als het echt was, was ze waarschijnlijk afgehaakt', staat in het eindrapport dat gisteren aan wethouder André van der Reest werd overhandigd. Op basis van de drie fictieve za ken, waarvan de medewerkers van de gemeente dachten dat ze echt wa ren, komt de inspectie met wat aanbevelingen. Zo vindt ze dat alle medewerkers die contact heb ben met inwoners getraind moe ten worden in het herkennen dat iemand een licht verstandelijke beperking heeft. Dat is nu niet al tijd duidelijk. Ook zou het goed zijn om een samenvatting van het gesprek en de vervolgstappen al tijd op papier te zetten. Mensen met een beperking zijn soms te snel geneigd om te zeggen dat ze iets hebben begrepen. Website Verder wordt aangeraden om be tere informatie op de website te zetten over waar mensen terecht kunnen en preciezer te melden wanneer en door wie iemand wordt teruggebeld. 'Voor deze mensen is duidelijkheid erg be langrijk', staat in het rapport. Wethouder Van der Reest zegt dat de gemeente het rapport gaat gebruiken om te bekijken hoe de dienstverlening nog toegankelij ker kan worden gemaakt. Bij het sluiten van asielzoekers centra moet beter rekening wor den gehouden met de belangen van vluchtelingenkinderen. De PvdA wil dat het kabinet daar over in overleg gaat met het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA). Kamerleden Kirsten van den Hul en Attje Kuiken hebben vra gen gesteld aan minister Ingrid van Engelshoven van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap en staatssecretaris Mark Harbers van Justitie en Veiligheid over de sluiting van het AZC in Goes per 1 oktober. Als gevolg daarvan moeten 63 asielkinderen naar een nieuwe omgeving en school verhuizen. De PvdA'ers willen weten of ouders en de scholen 'last mi- nute en onverwacht' zijn geïn formeerd over de sluiting. Vol gens Van den Hul en Kuiken is de impact van een verhuizing niet alleen groot op de school gaande asielkinderen en hun ou ders, maar ook op het onder wijspersoneel en de medeleer lingen. Asielkinderen hebben vaak al meerdere verhuizingen achter de rug. O Vorige weke oard'n ik da Femke Halsema een stik eschreven ao over cultuurpessimisme. Ze bepleit daèrin da me minder pes simistisch motte weze. Sins 1980 binne me dat aol mae meer eworre en 't is nergens goed voe. Optimistisch mie de blik voor- uut, da's goed voe de maatschap pij. Noe ka je as pessimist nie zö mae een knopje omzette en floep ineens optimist weze. Pessimis tisch bï je omdat het leven je dat eleêrd eit of misschien je 't a wé mee'ekrege van je vaoder. Me kenne aol het verhaaltje van die flesse die a toet d'n elt evuld is mie waeter. D'n eênen, de opti mist, zei dat die flesse alf vol is en een aar, de pessimist, zei dat 'n alf leeg is. Z' aollebei gliek, mae het voordeêl van de optimist is dat het beter klienkt. Die za 't het minder vlug opgeve, omdat 'n minder benauwd is da z'n waeter op za raeke onderweg. "Een pessimist ziet een pro bleem in elke meugelijkheid; een optimist een meugelijkheid in elk probleem". Dat is een uut- spraeke van Winston Churchill. Optimisten leve ok langer. Dat ei wetenschappelijk onderzoek uut'eweze. Op internet von ik het bericht dat an een groate groep mensen evroge wier wat a ze van ulder ouwe dag verwacht'n. D'n eênen elt verwacht'n da ze stram, vergeetachtig, afhankelijk, seniel en verward zoue raeke, twint a de andere het beeld ao van een ange- naeme ouwen dag. De positieven leefden jaeren langer dan de ne- gatieveliengen. De schriever besloot mie de op merking dat de belangriekste re denen voe optimisme waar schijnlijk een optimistische kijk is. Mie andere woorden: je kan d'r niks an doe. Mae andere bin het daèmie glad nie seêns. Die zegge a je wé degelijk een optimistische of positieve kijk an kan leêre. Be- gun om dankbaer te wezen voe kleine diengen, zöas a 's ochens de zunne opkomt of je kind dat a lacht. Tied steke in andere men sen dat zou ok mott'n elpe. J'n ei gen omrienge mie positieve mensen en nie naè negatieve meêningen luustere en verge vingsgezind weze, is ok belang- riek en tenslotte: wat meêr glim- lache. En dan dienk ik vrom an dat gedicht van Pier Traas dat a t'n omstreeks 1920 schreef over Han nes van 't Oefje. Dat was een op timist van de bovenste planke. Hannes van 't oefje ei vier stikken land Zwaer is de grond nie, mae 't is toch gin zand 't Lopt zö a rondom de zeven ge- mete Ie ao d'r aoltied nog van kunnen ete 'n Vrouwe, acht guus, zö vee as eên knecht Aje dan rond komt, gaet 't belan- genae nie slecht. Mae '27, dat was je me wat d'Eênen tied schrael en d'n aoren tied nat Eêl vroeg in 'tvoorjaer was 't aol tied mae regen Toen wier het schrael, daè kom 't graen ok nie tegen Nae eêl de zummer stoeng 't wae ter op 'tland Gaejie dan noe mae 'r is zö van de kant. Hannes ao erten, daè oudt 'n zö van d' Opkomst was slecht, laeter kwam nog Sint-Jan Peeën enpetaoten wouwe even min groeie 't Stik brune boanen dat gieng mae nie bloeie De terve stoeng dinne, daè was vee van 'erot Die gaf natuurlijk mae een ollef beschot. Niks was t'r goed, mae ie zei 'r nog lest 'tKon toch nog erger, wan 't verke was best. Het eiland Krk reizen Gezellig Beieren Lourdes via Nevers Zwitserland, per bus en trein De ontdekking van Apulië Romantisch Wenen dinsdag 10 april 2018 PC 'Train ambtenaren in herkennen beperking' Hoe gemakkelijk, of moeilijk, is het voor mensen met een licht verstandelijke beperking om in Goes toegang te krijgen tot so ciale voorzieningen? Om daar achter te komen hebben drie mystery guests onlangs met een zelfbedachte vraag de ge meente benaderd. De conclu sie: het gaat goed, maar het kan nog beter. Rob Paardekam Goes - André van der Reest, wethouder Goes Ernst Jan Rozendaal Den Haag Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. 10-daagse excursiereis vanaf 499 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Opatija, Postojna, Plitvice, Motovun en Groznjan. Inclusief half-pension in Njïvice. 6-daagse excursiereis vanaf 399 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Regensburg, Passau, Zuid-Bohemen en Cesky Krumlov. Inclusief half-pension in ****-hotel. Vertrek: 14 mei, 11 juni, 23 juli e.a j?; Vertrek: 13 mei, 3,19 juni, 1,22,29 juli e.a. 7-daagse excursiereis vanaf 499 Per Comfort-Class touringcar. Met o.a. stads wandeling, Internationale Mis en Middagtocht Pyreneeën! Inclusief vol-pension in Lourdes. Vertrek: 15,29 april, 6,20 mei, 10 juni e.a. 7-daagse excursiereis vanaf C 649 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. St. Moritz. Andermatt, Chur, Tirano, inclusief treinreizen! Op basis van half-pension. Vertrek: 12 mei, 9 juni, 21 juli, 8 september 12-daagse rondreis vanaf 699 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Lecce, Alberobello, Bari, Polignano a Mare en... Matera! Prachtig verblijf in Cisternino. Inclusief half-pension. Vertrek: 14 april, 5 mei, 2 juni, 1,22 september e.a. 8-daagse excursiereis vanaf 599 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Salzburg, Wenen, Melk en Schönbrunn! Inclusief half-pension in Steinberger hotel. Vertrek: 28 april, 26 mei, 15 juni, 1,15 september e.a. ■■j /ft!^ Maaskant Reizen organiseert al ruim 50 jaar busvakanties, excursie- en anvr (wi/ rondreizen. Bij bijna alle reizen zijn excursies en half-pension inbegrepen. sgr Vraag de gratis brochure aan info@maaskantreizen.ni i 0412-48 28 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37