Ontslagrecht straks troebel Breed verzet tegen oogstramingen CBS Blaren II 2 De werkzoekende heeft het voor het zeggen als die een baan in de horeca zoekt. Ondernemers trekken van alles uit de kast. PERSONEEL SCHRIJNEND TEKORTA JUDODIPLOMA OP SCHOOL Commentaar Kabinet wil een brouwsel van min of meer serieuze aanleidingen voor ontslag ALMANAK Nu er voorzichtig weer naar de zomervakantie kan worden ge keken, haalde de Axelaar een oude koe uit de sloot over zijn vader. Die zat op een camping in een stacaravan in een veel te klein wc-hokje zijn behoefte te doen. „Waar zijn de vochtige doek- jes", richtte hij zich luidkeels tot zijn vrouw. „Doe je rechterhand naar beneden, dan vind je ze vanzelf', antwoordde ze. De Axelaar heeft het geweten. Drie uur lang zat hij op de bla ren. Hij had zijn billen afge veegd met glorix-schoonmaak- doekjes. De weerstand tegen de oogstra mingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is groot. Veel agrarische ondernemers vin den dat het gebruik van de cijfers de markt te zeer verstoort, zo blijkt uit een enquête die het vakblad Nieuwe Oogst heeft gehouden. Akkerbouwer Kees Hanse uit Zierikzee bracht, gesteund door landbouworganisatie LTO Neder land, de discussie in februari op gang. Hij vindt het onverteerbaar dat de definitieve oogstramingen van het CBS vaak fors afwijken van de voorlopige ramingen enkele maanden eerder. De eerste ramin gen bepalen wel in belangrijke mate de prijs. Het CBS stelt dat het uitvoeren en publiceren van de ramingen nu eenmaal een Europese verplichting is. Akkerbouwers komen er dan ook niet onderuit om de gegevens aan te leveren. Volgens de enquête van Nieuwe Oogst, die onder 96 ondernemers werd gehouden, vindt slechts 12 procent de ramingen voor uien nuttig. Als de CBS-enquêtes niet meer verplicht zouden zijn, zou 85 procent er ook niet aan meewer ken. Bijna drie kwart vindt dat de ramingen geen invloed zouden mogen hebben op de markt. nemers recht hebben op een vrije dag in de week of minimaal een keer in de maand een vrij week end." Ranjan Borgs van restaurant Brooklyn in Middelburg vindt ook dat je medewerkers wat extra's moet bieden. Hij zorgt bijvoorbeeld voor vervoer van medewerkers naar Als de mensen er eenmaal zijn, is het ook de uitdaging om ze te behouden strandtent Brooklyn Beach in Domburg, die van dezelfde eige naar is als Brooklyn. Bij strandhotel Westduin in Koudekerke worden doorgroeimogelijkheden binnen het bedrijf geboden, zegt Elis Kaya van personeelszaken. „Als de men sen er eenmaal zijn, is het ook de uitdaging om ze te behouden." De horeca vecht al jaren tegen het imago van hard werken tegen een hongerloon. Dat beeld is achter haald volgens Michel Kloeg van de afdeling Zeeland van Horeca Ne derland. „Het is nu een werkne- mersmarkt: de werknemer kan meer verlangen, zoals een aange past rooster en een hoger loon. Ook is er na jaren onderhandelen sinds 1 januari weer een nieuwe cao." Don van Vliet, eigenaar van strandpaviljoen De Haven van Re- nesse in Renesse, is het niet eens met die cao. Volgens hebben veel horeca-ondernemers het tekort aan personeel echt aan zichzelf te dan ken. „De waarde van de cao tegen over het werk dat moet worden ver richt is echt schrijnend. Je moet ook kijken naar de secundaire arbeids voorwaarden. De werkdruk in Zee land ligt heel hoog en daar mag wat tegenover staan. Ik vind dat werk- dinsdag 10 april 2018 S3 Het kabinet Rutte III wil het ontslagrecht veel verder ver soepelen. Straks is het genoeg als je eens wat vaker ziek bent, als je eens wat minder goed functioneert en als je eens woorden hebt met je baas. Het kabinet vindt de combinatie van deze dingen voldoende grond voor ontslag. Dat kan alleen op basis van een nieuwe wet. Daarin wil minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken meteen ook regelen dat werkgevers hun werknemers drie jaar met tijdelijke contracten aan het lijntje kunnen houden. Nu is dat twee jaar. Koolmees motiveert de inbreuk op de rechten van werk nemers met de verwachting dat bedrijven straks eerder vaste contracten zullen aanbieden. Maar zo'n nieuw contract is wei nig waard als je vervolgens gemakkelijk op straat kan worden gezet. Er zijn nu acht gronden voor ontslag. Van het vervallen van je arbeidsplaats tot een verstoorde arbeidsrelatie. Het zijn heldere regels. Het UWV of de rechter kan ze goed toetsen. Dit beschermt werknemers tegen willekeur. In plaats daarvan wil het kabinet nu een troebel brouwsel van min of meer serieus te nemen aanleidingen. Als deze onzalige beleidswijziging doorgaat, moeten werk nemers zich stevig indekken tegen plotseling ontslag. Dat kan met aanzienlijk meer loon, of met een baan achter de hand. Dit leidt onherroepelijk tot grote onrust op de arbeidsmarkt. Het kabinet zit er kennelijk niet mee. WEMELDINGE De zesjarige Fayenna Wondergem kreeg giste ren als eerste het diploma schooljudo van wethouder Jon Her- selman. Zij heeft, net als alle andere leerlingen van de Hoek steen in Wemeldinge, vier weken meegedaan aan de judoles op school. Die lessen werden gegeven door Tonny Mulder van sportschool Geelhoed (op de foto legt hij Sven neer). „Er is geen sport waar kinderen zoveel aan hebben als judo", aldus Mulder. Tijdens de schooljudo wordt er gewerkt aan zes waarden. In We meldinge was dat dit keer vertrouwen. Vertrouwen in jezelf en vertrouwen in elkaar. De andere waardes zijn: samenwerken, respect, weerbaarheid, beheersing en discipline. Mulder: „Maar plezier hoort daar natuurlijk ook bij." foto mechteld jansen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Grote schoonmaak in hoofdriool Het hoofdriool in Middel burg wordt schoonge maakt en onderzocht. In die volgorde. Om te be palen of het riool nog goed is, krijgt het eerst een reinigingsbeurt. Daarna gaat er een zelf- rijdende robotcamera doorheen. Omwonenden worden voor aanvang van het werk in de buurt per brief geïnformeerd. Het reinigen kan namelijk enige overlast geven. Het werk duurt nog de rest van dit jaar. VEERE Rondleiding langs carillon in Veere De grote speeltrommel van het carillon in de stadhuistoren van Veere is deze Museumweek te bezoeken. Donderdag leidt stadsbeiaardier Da- vid van der Vlies (foto, r) publiek rond om 10.45 uur en 13.15 uur. Zaterdag doet marktmeester Chris Koole (I) dat om 13.15 uur en 14.15. Een tour telt tot 12 deelnemers en kost 10 euro, entree in het mu seum Veere inbegrepen: museum@museum- veere.nl. OOSTKAPELLE School ruimt zwerfvuil op Leerlingen van de Eben- Haëzerschool houden een deel van het dorp schoon. De school heeft een gebied 'geadopteerd om kinderen te leren samen verantwoordelijk te zijn' voor het schoon houden van het dorp. De scholieren ruimden eind vorige week, onder bege leiding van moeders en gewapend met 'gereed schap' van de gemeente, voor het eerst troep op van straten en groenstro ken. OOST-SOUBURG Promotie over zorg kwetsbare ouderen Geboren Souburger en oud-leerling van CSW Middelburg, Benjamin Janse promoveert 26 april aan de Erasmus Universiteit op onder zoek naar het effect van het Walcheren Integrale Zorgmodel op kwets bare, thuiswonende ou deren. Janse begint in mei bij Opleiden On derwijs (VUmc). Baan in de Rolf Bosboom Zierikzee Don van Vliet zoekt een kok erbij, maar hij denkt die dit seizoen niet meer te vin den. Daarom draait hij zelf extra uren in de keuken, foto ERNESTA VERBURG Valeska Nastaly - Elis Kaya, Strandhotel Westduin Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34