Herdenkina n Westhove-linde is allermooiste Thoolse familie vlucht na burenruzie stad uit 2 ERNSTJAN ROZENDAAL OOK TOOS STOPT MET FACESOOK Column Het bleek een storm in een glas water. Vorige week te kende een vrijwilliger van de erewacht bij Waalsdorp protest aan, omdat hij niet mee mocht doen aan de herdenking op 4 mei. Het bestuur vond hem te dik. Vo rig jaar waren er klachten binnen gekomen na de tv-uitzending. Geen gezicht, zo'n uitpuilende buik in de blauwe overall van de Binnenlandse Strijdkrachten. Zeg nou zelf, zei de voorzitter, het ziet er toch niet uit als de knoopjes los schieten? Het ontbrak er nog maar aan dat hij het geschiedvervalsing noemde. Na de hongerwinter wa ren natuurlijk al die overalls te groot. Te korte broekspijpen, te krappe uniformjasjes, afgesleten schoe nen. Doet me denken aan een tele visieserie uit mijn jeugd, Dad's Army, in Nederland vertaald als Daar komen de schutters, over een grotendeels bejaard peloton van de Britse binnenlandse strijdkrach ten tijdens de oorlog. Als jongetje bescheurde ik me voor de buis. Door de ontstane commotie ver anderde de voorzitter van Erepelo- ton Waalsdorp snel van gedach ten. Mea culpa, zei hij dit week end, bij nader inzien mogen de dikke én de dunne meedoen aan de erewacht. Vlissingen leek even een storm op te steken, nadat de provincie be kendmaakte dat er voor het eerst een landelijke herdenking komt van de Slag om de Schelde, ook op tv. Dat Terneuzen als locatie is aangewezen, bezorgde enkele Vlissingse bestuurders uitslag en verstandsverbijstering, bekende symptomen van de Zeeuwse ziekte. Maak je niet dik, suste ge deputeerde Ben de Reu, laten we geen tweede Slag om de Schelde ontketenen. DESTELLING Vandaag: Een buitenlandse kelner op een Zeeuws terras is prima Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MAAR NOOIT LAN6ER &AN EEN HALF UUR. Dominee bedankt voor Kruiningen Vorst en vorstin bij uitreiking Awards Aanhouding na poging doodslag 'S H-ARENDSKERKE Tankstation nog niet open De stichting heeft drie jaar geleden het Landelijk Register van Monu mentale Bomen geopend. Dat is een inventarisatie van bomen die vanwege hun leeftijd, schoonheid, zeldzaamheid of beeldbepalende functie bijzonder zijn. Het register bevat ruim 600 Zeeuwse bomen. De stichting is nu bezig per pro vincie een top-10 op te stellen van de allermooiste bomen. Deze ko men in de zogeheten ereklasse. De uitverkorenen voor Zeeland zijn nu onthuld: 1 Hollandse linde kasteel West hove (Westkapelle) 2. Beukenlaan van landgoed Ber kenbosch en de taxus van Mondri aan (Domburg) 3. Vleugelnoot bij 't Gasthuis in Middelburg 4. Treurbeuk achter de Blasiuskerk in Heinkenszand 5. Witte paardenkastanje naast de Nieuwe Kerk in Zierikzee 6. De bomen op het kerkplein van Kloetinge 7. Rode beuk bij de voormalige mu ziekschool in Goes 8. De drie 'giganten' in Klooster- zande 9. Paardenkastanje nabij de kerk in Oudelande 10. Rode beuk bij Rond de Boom in Sint Jansteen „De bomen in de ereklasse zijn echt de topbomen van Nederland", zegt Hanna Hirsch, bureausecreta ris van de Bomenstichting. De se lectie leidt niet tot een beschermde status. „Het is vooral liefde en aan- De bomen in de ereklasse zijn echt de topbomen van Nederland dacht. Mensen reageren hartstikke enthousiast. Daar gaat het om, want enthousiasme is ook bescherming." Ook andere bomen verdienen het om te worden gekoesterd, zegt Hirsch. „Als je een paar toppers kunt aanwijzen, krijgen mensen daar liefde voor en die slaat ook weer over op andere bomen." De complete lijst van monumentale bomen: www.bomenstichting.nl „We zaten met doorgeladen kruis boog en honkbalknuppel boven met de deuren dicht", vertelt de zoon. „Ik dacht: als ze naar boven komen, dan wordt het een gevecht op leven en dood." Omdat hij vergeldingsacties vreest, wil hij niet met zijn naam in de krant. Wel vertelt hij dat hij zon dagavond met zijn moeder en haar vriend thuis was toen het misging. Twee straatgenoten gooiden de rui ten in van hun auto en huis en for ceerden de voordeur. Het duo werd opgepakt en zat gistermiddag nog vast. De familie bracht een paar uur door op het politiebureau en werd daarna opgehaald door de oudste zoon, die ze elders onderdak biedt. De jongste zit op kamers en was al leen voor het weekend in Tholen. „Maar daar is nu een levensbedrei gende situatie. Mijn moeder moet daar weg. Ik zie wel gebeuren dat die twee snel vrij komen. Dan weet ik niet wat er gebeurt. Ik weet ook niet of ik dan voor mezelf in sta." De PVV heeft gisteren vragen ge steld aan het gemeentebestuur. maar zo'n knipoog kan ik wel waarderen. Ik hoop juist op be jaarde veteranen die straks in slecht passende uniformen meer door Terneuzen strompelen dan marcheren. Dat onderstreept al leen maar hoelang het hier geen oorlog is geweest. Gelukkig. Ik hoop op bejaarde veteranen in passende dinsdag 10 april 2018 Ik vind het juist wel mooi. Ook tussen Terneuzen en Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben altijd eer lijk in een gas tenboek 455 reacties KRUININGEN Dominee Van Boven uit Wekerom heeft bedankt voor de positie van voor ganger bij de gerefor meerde gemeente in Krui ningen. Hij was enkele weken geleden beroepen. De gereformeerde ge meente zit sinds ongeveer een half jaar zonder domi nee, na het vertrek van Gerrit Bredeweg. Hij ver liet met een aantal aan hangers de kerk na een langlopend conflict en houdt nu diensten in het dorpshuis. MIDDELBURG Koning Willem-Alexander en koningin Maxima komen op 16 mei naar de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Mid delburg. Ook prinses Beatrix en premier Rutte zijn aanwezig. De Awards zijn prijzen voor de vrij heid van meningsuiting, de vrijheid van gods dienst, de vrijwaring van gebrek en de vrijwaring van vrees. Christina Figueres, van het Paris Climate Agreement, krijgt de internationale award. RILLAND Een 60-jarige man uit Ril land is gisterochtend aan gehouden op verdenking van poging tot doodslag. Hij zou op 1 april hebben geprobeerd op een brandweerman in te rij den. De verdachte be hoorde tot een groep mensen die een illegaal vreugdevuur hadden ge sticht. Toen de politie en brandweer wilden ingrij pen, reed de man met een zogenoemde verreiker op brandweerlieden in. Tankstation Selnisse aan de A58 bij 's-Heer Arendskerke, waarvan vorige week de luifel in stortte, verwacht dat vandaag of uiterlijk mor gen de pompen weer open gaan. „Er moeten nog wat restanten van de luifel worden afge voerd", zegt een woord voerster van eigenaar Total. De Hollandse linde bij kasteel Westhove bij Westkapelle is de mooiste boom van Zeeland. De linde voert de Zeeuwse top-10 aan van de Bomenstichting. Rolf Bosboom Westkapelle - Hanna Hirsch, Bomenstichting Een Thoolse familie is vanwege een gigantisch uit de hand gelo pen burenruzie in de Kotter- straat zondagavond de stad ont vlucht. Ze verblijft voorlopig el ders. Dat vertelt één van de zoons. „Het is een levensbedrei gende situatie." Michiel Bouwman Tholen Ik vind herdenken geen lolletje, De linde bij kasteel Westhove. fotosimenbrunia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2