25 als een goed alternatief, waarbij de ouders hun communicatie zo zakelijk mogelijk houden. Denk aan collega's die elkaar niet aardig hoeven te vin den, maar die samen aan de bak moe ten. Korte, duidelijke e-mails, hel dere afspraken, geen persoonlijke boodschappen. Zo lukt het ouders beter emotioneel afstand van elkaar te nemen, en van hun boosheid en pijn. Onlangs stelde een Nederlandse rechter parallel ouderschap voor in een echtscheidingszaak, waar coöpe ratief ouderschap onmogelijk bleek. Coöperatief en parallel ouderschap lopen vaak door elkaar heen: soms zijn volwassenen op sommige vlak ken bereid met elkaar mee te werken, soms kunnen ze het beter strikt za kelijk houden." „Dankzij uitvoerig onderzoek weten we dat een paar ingrediënten onmisbaar zijn om de schadelijke gevolgen van een scheiding te beperken. Een kind moet leren met moeilijke situaties om te gaan, ingewikkelde gevoelens kunnen herkennen en uiten én om hulp Een rechter heeft parallel ouderschap voorgedragen in een echtscheidingszaak durven vragen als dat nodig is. Al die elementen zijn verwerkt in de trainingen, afgestemd op de leeftijd van het kind. Het werkt echt. Uit ons onderzoek en dat van TNO blijkt dat kinderen die eraan hebben meegedaan lekkerder in hun vel zitten en positiever functione ren dan kinderen in de contro legroep." „Het ACT-programma dat ik heb ontwikkeld, helpt ouders om te begrijpen wat hun kind voelt. Ze hebben daar vaak geen idee van, zeker als het om jonge kinderen gaat. Maar ook die hebben een rijke innerlijke beleving, al kun nen ze die niet altijd uiten. Via een rollenspel ervaren ouders hoe het is om als kind tussen twee partijen in te zitten. Ouders leren wat ze voor zichzelf kunnen doen, ook dat is bepalend voor het welzijn van je kinderen. Hoe ga je zelf met lastige situaties om? Durf je hulp te vragen? Hoe ver werk je al je ingewikkelde gevoelens? Ouders doen niet altijd vrijwillig mee; in de Verenigde Staten legt een rechter deelname soms op. Achteraf geven mensen vaak aan dat het enorm leerzaam was." Wat is die vijfde smaak: umami? Ons lijf is slimmer dan ons brein en reageert direct op stress Hoe kies ik de burn-outcoach die het beste bij mij past? dinsdag 10 april 2018 GO r, U ontwikkelde in de jaren 80 het Children Of Divorce Intervention Program in Amerika, waarop TNO Gezond Leven twee trainingspro gramma's baseerde: Stoere Schild- Amerikaanse rech ters dwingen ouders in scheiding weieens om te leren hoe dat voor een kind voelt. ILLUSTRATIE HELEN VAN VLIET padden voor kinderen van 4 tot 6 en Dappere Dino's voor kinderen van 6 tot 8. Wat leren ze daar? TNO werkt met de Schei dingsatlas, op basis van uw draaiboek voor de ou ders. Wat leren volwasse nen er? Ik lees steeds vaker over umami, wat is dat precies en hoe smaakt het? Smaken proef je met receptoren op de tong. De receptor voor umami is in 2002 ontdekt en sindsdien mag umami zich een basissmaak noemen. We kenden de andere vier basis smaken al: zoet, zout, zuur en bitter. De vijfde smaak, umami, wordt door mensen ook wel beschreven als hartig, bouillonachtig. Het geeft de 'volle', hartige smaak aan kaas, maar ook aan rijpe tomaten, garnalen (kroepoek) en zeewier. De smaak die we waar nemen als umami komt van aminozuren, bouw stenen van eiwitten, die door rijping ontstaan. Monosodium glutamaat is het bekendste amino zuur. Umami wordt vaak als smaakversterker in de Aziatische keuken toegevoegd, in de vorm van vetsin, sojasaus of trassi (garnalenpasta). Deze ingrediënten ver sterken de smaken van het gerecht en maken het 'ronder/voller'. Je kunt umami zelf erva ren door een beetje vetsin op je handpalm te strooien en te proe ven. Het is niet zout, niet zoet, maar hartig. Probeer maar eens; je weet pas hoe het smaakt als je het zelf proeft. —Monica Mars —Mare Jutte Ik ben op zoek naar goede burn-out bege leiding. Waar moet ik op letten, wat is daarbij belangrijk? Allereerst is het belang rijk dat je kiest voor een specialist. Veel behan delaars en coaches zijn generalisten en geen specialist. Burn-out- begeleiding is een vak. Daarnaast is het belangrijk datje kiest voor een integrale aan pak. Dat is een aanpak waarbij niet alleen sprake is van cognitieve therapie, zoals bij een psycholoog, maar waar bij ook bewegen, ont spanning en voeding worden meegenomen. Het liefst ook een aanpak waarbij de link gelegd wordt tussen je lijf en je hoofd. Ons lijf is slimmer dan ons brein en reageert direct op stress. Je lijf gebruiken bij het herstel is dan ook van belang. Er zijn ook specialisten die op basis van bio- feedbackstress, herstel en ontspanning kunnen meten. Ook dat kan bij dragen aan het herstel. Tot slot is het van be lang dat je een goede klik hebt met de bege leider/behandelaar en datje in het intake gesprek het vertrouwen voelt in de aanpak en de persoon. Beslis pas na een uitgebreide intake. —Mare Jutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25