HART&ZIEL Linke soep fSLJf Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Scheidingschade Ouders die met elkaar breken, kunnen zorgen dat kinderen sterker uit de scheiding komen, zegt psycholoog JoAnne Pedro-Carroll (64). Dankzij de Scheidingsatlas leer je 'parallelle ouders' te zijn. Wil je weten hoe (on)zorgvuldig een man met grenzen omgaat, geef hem dan macht. Of roem. Het is altijd intrigerend om te zien hoe de verschillen tussen man en vrouw voor het oprapen liggen. Voorbeeld. Een stel staat op punt van oversteken. Terwijl ik me als automobilist nog afvraag of ze nu gaan of niet, gaat hij al. Maar zij niet. Zij blijft nog een tijd aarzelen op de stoep. Sterker nog, ze gaat pas als ik met een handgebaar de weg als het ware heb vrijgegeven. En zelfs dan doet ze, door de over steek in draf te nemen, nog of het linke soep is. Het is werkelijk een zeldzaamheid als een vrouw als eerste gaat. Ongetwijfeld zien we hier een door de evolutie geïnspireerd en door rolverdeling versterkt alledaags verschil, maar wel een van grote betekenis. Mannen hebben gemiddeld een grotere risicobereidheid dan vrouwen. Ze zoeken vaker de grenzen op en testen die. Vrouwen blijven gemiddeld genomen eerder binnen gestelde grenzen of respecteren die. Wie eerder geneigd is tot de grens te gaan, gaat er ook eerder overheen. Dat is precies wat veel mannen ge meen hebben die door de #metoo- beweging aan de schandpaal zijn genageld. Het zijn veelal intelligente en creatieve men sen die succesvol grensverleggend bezig zijn (geweest) en roem hebben vergaard. In de roes daarvan is de verleiding groot te denken dat voor hen de gangbare grenzen niet gelden. Dat ze dus ook de grenzen van anderen aan hun laars kunnen lappen. Een verleiding waarvoor ook vaak machtige politici en zakenlieden bezwijken. Ook Winston Churchill kon niet afblijven van andermans vrouwen Neem Donald Trump, die openlijk verklaarde naar believen vrouwen in hun kruis te kunnen tasten. OfWinston Churchill, de wereldwijd hoogst geprezen staatsman van de 20ste eeuw en verklaard monument van mannelijk fatsoen. Maar dan toch een monument dat niet van an dermans vrouwen kon afblijven. Kortom: wil je weten hoe (on)zorgvuldig een man met gren zen omgaat, geef'm macht. Of roem. Maar de neiging tot 'grenzeloos' gedrag is niet risicoloos. Vaak gaan slachtoffers beseffen dat de ander geen enkel respect voor hen heeft. Kern van res pect is immers het eerbiedigen van andermens' grenzen. En komen de res pectloos behandelden eenmaal in actie, dan zijn de rapen gaar. Want wij gewone mensen vergeten zel den dat iemand ons res pectloos heeft behan deld. Laat staan dat we het vergeven. SCHEIDINGSATLAS Een hardnekkig misverstand; ook de jongsten ervaren de scheiding van hun ouders als één van de meest ingrijpende periodes in hun leven. Het goede nieuws is dat ouders veel kunnen doen om de schade te beperken. Met de juiste opvoedstra- tegieën kun je de veerkracht van een kind aanzienlijk vergroten. Veer kracht betekent dat een kind na een periode van aanpassing, waarin het zich ook verdrietig en boos kan voe len, op het juiste spoor komt en weer gewoon kind kan zijn." „Kinderen worden veerkrachtiger als hun ouders ze beschermen tegen conflicten. En wanneer vader en moeder hun verantwoordelijkheid nemen in de opvoeding. Uit onder zoek blijkt dat er twee duidelijke in dicaties zijn hoe kinderen van ge scheiden ouders het na verloop van tijd doen. Eén voorspeller is de op- voedkwaliteit. Kinderen gedijen het best als ouders verzorgend zijn, hun behoeften zien, helder communice ren en liefdevolle grenzen stellen. De tweede voorspeller is minstens zo belangrijk: als conflicten maar doorgaan en het kind erin wordt meegesleept. Voor de ontwikkeling van een kind zijn deze constante, onopgeloste conflicten als een vergif. Lukt het zijn ouders om de botsingen te beperken, dan doet een kind het beter. Dat weten we inmiddels uit onderzoek." „Het mooist is coöperatief ouder schap, waarbij ouders allebei de be hoeften van hun kind vooropstellen, daarover overleggen en het kind vol ledig buiten hun meningsverschillen houden. Dat is niet altijd meteen haalbaar. Ik zie 'parallel ouderschap' Ik vind andere mannen nog steeds spannend Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. m dinsdag 10 april 2018 GO Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl Uit elkaar? Doe mee aan de Scheidingsatlas Dominique Prins teeds weer blijkt uit onderzoeken dat kinderen van ge scheiden ouders het I gemiddeld slechter 'doen, meer kans hebben op proble men en later vaker zelf scheiden. Wat kunnen ouders doen? „Het klopt dat een scheiding een van de meest traumatische gebeurtenis sen is voor een kind. Eén die nog lang kan doorwerken. Vaak denken ou ders dat jonge kinderen er niet veel van merken en vanzelf terugveren. Wat moeten ouders doen? Op basis van het programma van de Amerikaanse Pedro- Carroll ontwikkelde TNO de Scheidings atlas. Mariska Klein Velderman, senior onderzoeker van TNO: „De scheidingsatlas bestaat in twee vari anten: een online training en een groepsprogramma van twee bijeen komsten. Met behulp van film pjes, quizzen en rol lenspellen leren ou ders over coöperatief en parallel ouder schap. Ze krijgen een handboek mee met nuttige informatie." TNO ontving subsidie om de Scheidingsatlas te evalueren. Ouders kunnen daarom tot in 2019 gratis meedoen. Aanmelden kan via tno.nl/atlas Maar conflicten zijn vaak juist de reden voor de scheiding. Hoe be perk je die dan? Ik heb vijf jaar een relatie, we zijn heel gelukkig en onze seks is goed. Toch vind ik de (seksuele) interesse van andere mannen leuk en span nend. Is er iets mis met mij? Een monogame relatie is het romantische sprookje dat we o zo graag geloven. Helaas is de mens qua aanleg niet monogaam. Onze biologische aanleg zorgt via verliefdheids- en hechtingshormonen dat we ons met een aantrekkelijke partner voortplanten en tijdelijk bij elkaar blijven totdat een kind enigszins zelfstandig is. Daarna krijgen veel mensen weer seksuele interesse in anderen. Deze evolutionaire en biologische drive werkt onbewust en is bij de ene per soon sterker dan bij de ander. Omdat dit niet in ons mono game sprookje past, denken we dat er iets mis is met ons of met de relatie. Je biologische drive is sterker dan je rationele belofte van seksuele trouw. Er is niets mis met jou maar wel met het romantische sprookje. —Carla Rutgers Coach seksualiteit Carla Rutgers, solvo.nl Voedings deskundige Monica Mars Burn-out- specialist Mare Jutte, solvo.nl n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24