Rol voor student in miljoenenbal J1 assieke Opera Classics EUWS 11 Alle partijen in hoger onderwijs beslissen mee over besteding geld Ontdek Concerten Normaal gesproken staan ze lijn recht tegenover elkaar, maar giste ren presenteerden ze in Amster dam samen een akkoord. Minister van Onderwijs Ingrid van Engels hoven (D66), de Vereniging Hoge scholen, universiteitskoepel VSNU en studentenorganisaties ISO en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) hebben vijf maanden on derhandeld over de besteding van het geld dat vrijkwam door het af schaffen van de basisbeurs. Die tijd was nodig, zegt Van En gelshoven in haar werkkamer op het ministerie, waar de Amster damse LSVb-voorman Tariq Sewbaransingh en ISO-voorzitter Rhea van der Dong ook zijn aange schoven. „We breken met het ren- dementsdenken uit het verleden. Als afspraken niet werden nageko men, kon ook geld worden terugge haald. Dat was voor hogescholen en universiteiten een bijna traumati sche ervaring. Dat gaan we niet meer doen. Maar het duurde even voordat iedereen doorhad: hier waait een andere wind." Vertrouwen Scholen in het hoger onderwijs krijgen nu 'vertrouwen', stelt Van Engelshoven. „We gaan niet meer zeggen: dit moeten jullie doen." Hogescholen en universiteiten gaan zelf bedenken wat werkt voor hun eigen school, waardoor die plannen ook per faculteit anders kunnen zijn. De enige eis: het geld moet in onderwijs worden gesto ken. Van der Dong: „Zo kan de Uni versiteit Utrecht kiezen voor meer psychologen om studenten te bege leiden, terwijl Hogeschool Inhol- land plannen maakt om te voorko men dat studenten uitvallen." Dat de studentenorganisaties en thousiast mee onderhandelden, was geen vanzelfsprekendheid. Zo wel ISO als LSVb was mordicus te gen het inwisselen van de basis beurs voor een studielening. Tever geefs: de wet kwam er in 2015. Pleister op de wonde: een forse investering in het onderwijs, oplo pend tot 1 miljard euro per jaar. „Die belofte wil ik inlossen", benadrukt Van Engelshoven. Maar dat miljard is nog ver weg. In 2024 gaat het om de helft, 550 miljoen euro. Van En gelshoven stelt dat het minder hard oploopt dan verwacht. „Er zijn meer afspraken nodig. Over een goedkopere ov-studentenkaart bij voorbeeld." Komend jaar is er 184 miljoen euro beschikbaar, die naar rato van studentenaantallen over de hbo's en universiteiten wordt verdeeld. De studenten wilden meepraten over hoe dat geld wordt uitgegeven. LSVb-voorman Sewbaransingh: „Ik wil dat het geld ten goede komt aan elke student." Ook wilden hij en Van der Dong dat studenten een flinke vinger in de pap kregen. Medezeggenschap Dat gebeurt ook. Zo gaan de colle ges van bestuur samen met studen ten en docenten plannen maken. Daarvoor wordt de medezeggen schap versterkt: studenten die in de medezeggenschapsraad zitten, krij gen daarvoor tijd en extra onder steuning en er komt een loket waar zij terecht kunnen met vragen. Vol gens Van Engelshoven is die onder steuning nodig. „We leggen een hele verantwoordelijkheid bij stu denten. Het gaat om miljoenen." De plannen worden getoetst door de Nederlands-Vlaamse Accredita tieorganisatie (NVAO), de organi satie die hogescholen en universi teiten beoordeelt. De NVAO con troleert achteraf ook of het geld goed is besteed. Er zijn financiële consequenties als scholen het geld niet volgens de afspraken uitgeven. Een deel van het geld gaat dan in het laatste jaar, 2024, niet meer naar de scholen zelf, maar wordt in het onderwijs gestoken via beurzen voor docenten. The Bach Choir Orchestra of the Netherlands o.l.v. dirigent Pieter Jan Leusink The Bach Choir Orchestra of the Netherlands onder leiding van Pieter Jan Leusink Ga naar pzc.nl/klassiek dinsdag 10 april 2018 PC Hogescholen en universiteiten mogen hun onderwijs zelf verbe teren. Zo kunnen ze kiezen voor meer docenten of extra begeleiding van studenten. Dat wordt betaald met geld dat be schikbaar is door het afschaffen van de basisbeurs. Hanneke Keultjes Den Haag Minister van Onderwijs Ingrid van Engelshoven laat het hoger on derwijs voortaan zelf bepalen wat goed is. fotoemielmuijderman Komend jaar is 184 miljoen euro beschikbaar. Het bedrag wordt naar rato van studen tenaantallen over de hbo's en universiteiten wordt verdeeld. De Engelse bas Andrew Slater laat horen waarom hij één van 's werelds meest beroemde operabassen is. Wees getuige van zijn overweldigende uitstraling en indringende stem tijdens Toreador Song' uit Bizets opera 'Carmen'. Ook Mozarts 'La vendetta' uit 'Le Nozze di Figaro' en 'Largo al factotum' uit 'II Barbiere di Siviglia' van Rossini zijn de Engelse bas op het lijf geschreven. Sopraan Olga Zinovieva, gezegend met een soepele hoge sopraanstem en charmante uitstraling, neemt u mee langs spectaculaire maar ook zeer gevoelige aria's. Het wereldberoemde 'Casta Diva' uit Bettini's opera 'Norma' moet u echt eens gehoord hebben. Ook Mozarts aria 'Der hölle Rache' (Königin der Nacht) uit 'Die Zauberflöte' zal niet ontbreken. Pieter Jan Leusink formeerde voor deze gelegenheid een groot orkest bestaande uit 40 musici. Het Opera Mannenkoor speelt een grote rol tijdens het concert. Een zinderend programma vol passie, romantiek en geschikt voor een ieder die van muziek houdt. De presentatie is in handen van musicoloog Gregor Bak en nieuw dit jaar: Het concert wordt prachtig uitgelicht door lichtcomponist Teus van der Stelt. za 19 mei Rotterdam Laurenskerk 19.30 zo 20 mei Amsterdam Het Concertgebouw 14.15 za 26 mei Den Bosch Jh. Bosch Artcenter 19.30 zo 27 mei Arnhem Eusebiuskerk 15.00 za 9 juni Groningen Martinikerk 19.30 zo 10 juni Utrecht Janskerk 15.15 za 30 juni Elburg Kloostertuin 20:00 Het Concertgebouw Amsterdam €5,- toeslag op Rang 1 plaatsen, incl. consumpties Dit concert vindt plaats in de Middeleeuwse tuin van het Klooster *Exclusief €6,- transactiekosten per complete bestelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11