Kortingsdagen u VVD Weg met die troep! Stuurloos Regels bergen spul absurd voordeel opril! Vandaag bij deze krant Korting op reizen met vertrek t/m oktober 2018! Water in je hoofd omgaat als je een burn-outhebt Volgens hoogleraar Besturen en Veiligheid Ira Helsloot houdt een groep asbestsaneerders en labora toria iedereen voor de gek. „De ex perts die beslissen over hoe er vei lig gewerkt kan worden, hebben daar zelf commercieel belang bij. Daardoor kost het verwijderen van asbest ontzettend veel geld en levert het niet meer veiligheid op. Het systeem is zo ingericht dat kleine risico's ontzettend veel geld kosten." De inmiddels gepensioneerde GGD-arts en asbestdeskundige Henk Jans, bevestigt het beeld. Volgens hem is er ruimte om de asbestregels te veranderen. „We gaan nu heel spastisch met deze We gaan nu heel spastisch om met deze stof stof om. Maar als uit voldoende metingen blijkt dat er nauwelijks vezels bij bepaalde sloopwerk zaamheden vrijkomen, dan moe ten we ook de werkmethodes durven versoepelen." Het grote probleem nu is volgens Jans wel dat die metingen er voor veel sloopwerkzaamheden niet zijn. Alleen al woningbouwcorporatie Talis uit Nijmegen zegt 6,7 mil joen euro te kunnen besparen op het verwijderen van simpel ge monteerde materialen met asbest die nog in zo'n 11.000 huizen zit. Het gaat dan om vensterbanken, borstweringspanelen en cemen ten ontluchtingsbuizen. Uit tientallen metingen die in het verleden zijn gedaan, blijkt volgens Talis keer op keer dat bij eenvoudige opruimwerkzaamhe- den nauwelijks asbestvezels vrij komen. Toch moet er volgens strikte veiligheidsprocedures worden gewerkt om de gezond heid niet in gevaar te brengen. Daar mag per klus alleen na een tijdrovend en duur onderzoek van worden afgeweken. Talis schat dat hierdoor alle woningbouwcorpo raties samen bijna een miljard euro onnodig betalen als ze al hun asbest willen opruimen. De koe pel van woningbouwcorporaties Aedes ziet ook dat kosten niet meer in verhouding staan tot de potentiële risico's en willen dat het systeem verandert. Volgens de asbestbranche, ver enigd in Ascert, bepalen niet al leen saneerders de regels maar wordt dat gedaan in samenspraak met opdrachtgevers en toezicht houders. Ascert erkent dat er za ken kunnen worden verbeterd en geeft aan dat de organisatie daar over in gesprek is met het minis terie van SZW. Staatssecretaris Van Ark kijkt naar nieuwe moge lijkheden. „Er volgt dit jaar een brief met mijn conclusies over het huidige asbeststelsel." P16 Kras.nl/kortingsdagen ofbeioss-osssssö per persoon maakt zich zorgen om zijn De zon schijnt en de temperatuur stijgt. Bij de Zeeuwse milieustraten weten ze wat dat betekent. Mensen ruimen hun schuur op en de tuin krijgt een grote beurt. Vervolgens komen aanhangers vol troep in een lange rij de milieustraat op gereden. Weg met die spullen, zegt Wim van Straten (foto). Nieuwsmedia E©n kunstenaar 9aat niet met pensioen' I 'Domburg. Opruimen asbest kan goedkoper Huisbezitters betalen miljoe nen euro's te veel voor eenvou dige asbestklusjes. Grote op drachtgevers, asbestexperts en wetenschappers zeggen dat de regels om het kanker verwekkende spul te mogen opruimen zo zijn doorgescho ten, dat ze lang niet altijd meer in verhouding staan tot de ge zondheidsrisico's. Raymond Boere Nijmegen -Henk Jans, asbestdeskundige en oud-GGD-arts Zie: kras.nl/actievoorwaarden P8 Flinke _S perioden met zon 18°C »P35 pzc.nl Ook voor het laatste cfV regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 7 1168! 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1