1 Kabinet sleutelt een beetje aan omstreden aftapwet 'Gluren in dossier Barbie duidt op een groot cultuurprobleem' 9 Nederlanders zijn zeer sceptisch over nieuwe technologie naar beneden komen. Ook van de Engelse gewoonte om om de paar jaar nieuwe kussens op de bank te leggen, moeten wij niets hebben. Onderzoeker Viktor Olivemark: „Bijna alle ondervraagden zeiden druk te voelen om aan de minima- lismetrend mee te doen. Velen hadden hun kasten en opberg ruimtes uitgeplozen op zoek naar overbodige spullen die daadwer kelijk richting de kringloop ver dwenen. Niet de Nederlanders. Zij bewaren het liefst alles. Zelfs de spullen waaraan ze een hekel heb ben. Ruim 40 procent van de mensen zei voorwerpen in huis te hebben die ze haten. In de meeste gevallen zijn die van hun partner of cadeaus van familie en vrienden die er uit beleefdheid staan." Omtoveren Ander verschil: de houding ten opzichte van - toekomstige - tech nische toepassingen in huis. Waar 80 procent van de Russen en Ma- leisiërs hun woning zou willen omtoveren tot een domoticapaleis, blijken Nederlanders wars van ro botstofzuigers, slimme deurbellen en stemgestuurde apparaten. Olivemark: „Nederlanders be horen tot de meest sceptische mensen ter wereld als het aan komt op enthousiasme voor nieu we technologie. Slechts 20 procent ziet kansen, de rest focust vooral op de mogelijke problemen. Ze maken zich zorgen om hun kinde ren en hun telefoons en internet en om de invloed daarvan op on derlinge communicatie. Daarom heerst bij 50 procent een verbod op het gebruik van de mobiel aan tafel en een derde hanteert een ge limiteerde computertijd." Het vinden van evenwicht tus sen knus en echt en hightech lijkt een van de grote vraagstukken op interieurgebied de komende jaren. Daarom zet IKEA de samenwer king met designers als Eindhove- naar Piet Hein Eek door, aldus Ronnegard. Eek ontwikkelde de nieuwe collectie Industrell, be staande uit felgekleurde vuren houten stoelen, vazen en textiel. „Doordat hij met mallen werkt voor zijn modellen ontstaan exemplaren die van elkaar ver schillen. Je hebt een massapro duct, maar toch het gevoel dat je een uniek voorwerp in huis hebt." Het kan natuurlijk ook dat de Zweden denken dat de naam Eek eenzelfde run ontketent als die an dere limited edition: het keramie- ken servies Viktigt was binnen drie dagen uitverkocht. Verder hopen zij op een Eek-effect om dat ze denken dat koopjesjagers hem net als voorganger en landge noot Hella Jongerius zien: als aan trekkelijke handelswaar. Jonge rius' vaas wordt dertien jaar na de lancering gezien als een design icoon. Voor de coalitiepartijen is het géén optie meer om niets te doen met de tegenstem van het Nederlandse volk bij het refe rendum van 2t maart. Toen stemde ruim 49 procent van de kiezers tegen de inlichtingen- wet, 46,5 procent stemde vóór. De aanpassingen waar het ka binet nu over praat, vergen een sterk staaltje politiek balance ren. Want hoewel het kabinet er nu van overtuigd is dat het de tegenstem niet kan negeren, liggen aanpassingen nog steeds uiterst gevoelig. Sleepnet De bekritiseerde 'sleepnet'- functie - waarbij de diensten ongericht data mogen verzame len via de kabel - wordt niét ge schrapt. Iets waar tegenstan ders, waaronder Groenlinks en mensenrechtenorganisatie Am- nesty International, juist op aandrongen. Wel zal het kabi net een formulering opnemen dat 'dit zo gericht mogelijk moet gebeuren'. Een 'geloof waardige' aanpassing, noemen betrokkenen dat. De vraag is hoe ingrijpend zulke aanpassin gen in de praktijk zullen zijn. De zo bekritiseerde 'sleepwet' is immers vooral een techni sche. Het regelt dat de geheime diensten AIVD en MIVD straks meer bevoegdheden krijgen om internetcommunicatie af te tap pen. Beknibbelen op die be voegdheden hinderen de dien sten, vindt het kabinet stellig. Aan de knoppen van die 'tech niek' draaien druist in tegen de 'verantwoordelijkheid' van de overheid om aanslagen te voor komen, zeggen betrokkenen. „De veiligheidsdiensten hebben deze nieuwe bevoegdheden écht nodig", zegt een bron. Daarom wordt overwogen de werking van de wet al over een jaar te evalueren, in plaats van over twee jaar. Dit raakt de mo gelijkheden van de diensten immers niet. Ook zou er ge sproken zijn over scherpere re gels voor het delen van data met bevriende buitenlandse diensten en hoe snel dat ge beurt. Maar die belofte deed minister Ollongren (Binnen landse Zaken) terloops al vóór het referendum. Er wordt ook gekeken naar het verkorten van de bewaar termijn van gegevens. Dat zou de reikwijdte van de mogelijk heden van de diensten wel raken. Nu mag ongericht verza melde data maximaal drie jaar worden bewaard. Dat zou kun nen worden verkort naar twee jaar. Zo'n aanpassing ligt poli tiek gevoelig. Terughoudend Christenunie en WD stelden zich de afgelopen dagen terug houdend op, want de pijn van aanpassingen aan de wet wordt vooral geleden bij CDA en D66. Alexander Pechtold weet dat van alle coalitiepartijen in zijn D66-achterban de meeste critici van de wet te vinden zijn. Te weinig toegeven kan hem elec toraal schaden. Omgekeerd zei CD A-leider Sybrand Buma eer der juist dat de uitslag van het raadgevend referendum ter zijde zou worden geschoven. De aanpassingen aan de wet zal hij dus moeten slikken. De nieuwe inlichtingenwet moet al op 1 mei ingaan. Aan uitstel wil het kabinet liever niet beginnen. De coalitiepar tijen hebben gisteravond over legd over een voorstel van D66- minister Ollongren. „In een goede sfeer", zei WD-leider Mark Rutte na afloop, die ver der niets wilde loslaten. Van daag wordt verder overlegd tij dens de ministerraad. Mogelijk wordt dan meteen een besluit genomen. De 28-jarige De Jong, bij het grote publiek bekend onder de naam Barbie, werd in januari na een zelfmoordpoging in het zieken huis opgenomen. Uit een routi necontrole bleek dat haar dossier opvallend vaak werd bekeken. Tientallen medewerkers zouden een kijkje hebben genomen, ook personeel dat niet betrokken was bij de behandeling van de reali tyster. Daarmee gingen ze hun boekje ver te buiten, zegt Mariet Bolluijt, woordvoerder van de Patiënten federatie. „De regels zijn bekend. Welke medewerker wat mag zien, is bij wet geregeld." Volgens Marnix Beekmans, woordvoerder van het Hagazie- kenhuis, kan 'iedereen met een login' in het systeem. De Patiën tenfederatie stelt echter dat de in formatie die mensen kunnen in zien, van niveau tot niveau ver schilt, of zou moeten verschillen. „Dat is bij wet geregeld. De dokter mag alles zien, de receptioniste bij wijze van spreken alleen de naam en het kamernummer." Uit de toestand rond Barbies medische dossier blijkt dat mede werkers, ondanks de geldende re gels, de verleiding niet kunnen weerstaan om een kijkje te nemen. Daarom is er sprake van een cultuur probleem, stelt Bolluijt. „Privacy is een buitenge woon belangrijk onderwerp. Om ziekenhuisperso- neel van dat besef te doordringen, moet er veel met elkaar worden gepraat. Dan moet je ook bespre ken dat je het niet over een pa tiënt hebt als je in de lift staat. Dat soort dingen." Achteraf zichtbaar De Autoriteit Persoonsgegevens stelt dat het ziekenhuis er bij voorkeur voor moet zorgen dat ze de systemen technisch zo inricht dat alleen mensen die een behan- delrelatie met de patiënt hebben, gegevens kunnen inzien. Als ze ervoor zorgen dat achteraf zichtbaar is wanneer mensen erin hebben gesnuffeld, is dat ook in orde. In die zin lijkt het er dus op dat het Hagaziekenhuis zich wél aan de privacyrichtlijnen houdt. De mede werkers vielen immers door de mand op basis van gegevens uit het systeem. vrijdag 6 april 2018 GO FOTO'S HC.IKEA -Viktor Olivemark (onderzoeker) site bij /video Kijkje bij Piet Hein Eek van de Industriell- collectie Het kabinet is bereid om de Wet op de inlichtingen en veiligheidsdiensten (Wiv) op bepaalde punten aan te passen. Maar niet te veel. Tobias den Hartog Peter Winterman Den Haag Ongericht verza melde data mag nu maximaal driejaar worden bewaard. Dat zou kunnen worden verkort naar twee jaar. Dat medewerkers van het Ha- gaziekenhuis in Den Haag in groten getale het medisch dossier van realityster Saman- tha de Jong bekeken, is een teken dat het met de cultuur in het ziekenhuis helemaal niet goed zit. Dat stelt de Patiën tenfederatie. Sander van Mersbergen Den Haag t Samantha de Jong. FOTO ANP Kijk op onze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9