REN ATE WENNEMARS Witte goud kost nog even echt goudgeld V- 'Deze fiets stak er duidelijk bovenuit' 6 dealer^in Column Wanneer zijn blauwe ogen heen en weer bewegen, lijkt het of er een laagje water in zijn irissen ligt. En of dat water meebeweegt. Het schom melt een beetje. Ik vraag me af of hij wel goed ziet. Maar ik laat het zo. Waarom zou je een 96-jarige vragen of alles nog goed functio neert? Hij stuurt me na onze ont moeting moeiteloos vanaf zijn iMac een bestand via WeTransfer, dus met zijn verstand zit het wel goed. Ik ben bij hem op de koffie om kennis te maken, want in de bevrijdingsmaand interview ik hem in het lokale theater. Uitzonderlijk klein zelfs. En dat is zijn red ding geweest in de oor logsjaren. Henk van Gelderen was de zoon van een Enschedese textielfabrikant. Een Joodse jongen, die zel den de synagoge van binnen zag. Hij vertrok naar Amsterdam om te studeren, maar al snel kwamen de Duitsers. Alles veranderde. En zo werd hij van de ene op de andere dag Jood met een hoofdletter. Op aanraden van zijn oudere broer heeft hij zich niet laten registreren. Hij ging de ondergrondse in. Valse identiteits papieren vervaardigen en rond brengen vooral. En nee, dat was niet spannend. Het had niks weg van een jongensboek. Er was niks romantisch aan. Het ging namelijk om leven en dood. Het was echt en het was rauw. Niet dat ze nooit gelachen heb ben. Maar hij is bang geweest. Elke keer dat hij de straat op ging, ge kleed in een korte broek met knie kousen en met de valse papieren van een rs-jarige. In zijn rugzak die identiteitsbewijzen. Hij was maar een tiener liep minder in het oog. Hij is door de Duitsers een keer uit de trein gehaald, op station Haarlem. Nog nooit was hij zo bang geweest. Maar hij kan het naver tellen. Hij wel. Zijn broer heeft het einde van de oorlog net niet ge haald. In april t945 van uitputting overleden langs de kant van de weg nadat de Duitsers kamp Oranienburg evacueerden. Twee dagen later kwamen de Rus sen. Hij kwam er een jaar later pas achter, maar heeft het zijn ouders nooit verteld. De ironie was te zwart. Na de oorlog hoefde hij geen verzetskruisje. Hij was een Joodse jongen geweest die de kans kreeg om anderen te helpen. Hij had zichzelf zwak gevonden als hij dat niet had gedaan. En nu weten ze hem allemaal te vinden. Want hij is één van de laatsten. „Laat ze mij maar uitmelken", zegt hij. Hij vindt het leuk om te vertellen en er zitten nog geen gaten in zijn ge heugen. Deze man is bijzonder, al vindt hij zelf van niet. Bij het afscheid krijg ik een handkus. In de auto op de terug weg vraag ik me iets af. Of hij zich in de jaren na de oorlog ooit nog met iemand zo verbonden heeft gevoeld als met de mensen waar mee hij toen samenwerkte en sa menleefde. Ik kan het me bijna niet voorstellen. Maar ik ga het hem vragen. De consument betaalt de hoofd prijs, beaamt teler Riny van der Staak van het gelijknamige bedrijf in Venlo. Kwestie van vraag en aanbod. „We zitten op het punt dat we van de verwarmde bedden en de verwarmde kassen over gaan naar asperges uit de koude grond. Door het koude weer is het aanbod nog te klein om aan de vraag te voldoen." Is een plant eenmaal 'wakker', dan blijft hij wel scheuten geven, aldus Van der Staak. „In het week end wordt het warmer. Dat mer ken we in de loop van volgende week." Dan neemt het aanbod volgens Van der Staak toe. Hij vindt het goed als er eerst vraag is gecreëerd. „Beter dan vorig jaar, toen waren de prijzen heel laag." De prijzen zijn hoog, maar ze zijn hoger geweest, zo blijkt uit cijfers van Groenten Fruit van de afgelopen jaren. De hoogste prijs die op de veiling ZON fruit Vegetables in Venlo werd gebo den was 25,20 euro per kilo. Van daag was dat gedaald tot 15,50 euro. Dat is in veel gevallen méér dan consumenten betalen in de winkel. Dat komt doordat super markten vaak afspraken maken met telers. Op die manier kan de vrijemarktprijs hoger - of lager - zijn dan de prijs tussen de asper geproducenten en de super marktketens. €25,20 Ooit was ze mooiweerfietser. Maar sinds Saskia Verhoeven (43) uit Tilburg de Batavus elektrische fietsen ('een superuitvinding') ontdekte, komt ze dagelijks fris, snel en alert op haar werk in Oisterwijk. En met haar gloednieuwe Batavus Bryte E-go wordt het (fiets)leven alleen maar leuker. advertentie FIETS VAN DE MAAND BRYTE E-GO® VIND JOUW DEALER MEER DAN 20 PREMIUM ZEELAND vrijdag 6 april 2018 GO Oranienbura Hij is een kleine man. Het witte goud is al even ver krijgbaar in de winkel, maar het aspergeseizoen is gisteren officieel geopend. Ze doen hun naam eer aan, want ze kosten tussen de 12 en 18 euro per kilo bij de grote supers. Ellen den Hollander Venlo Kiloprijs witte asperges 25 10- 5- CK AA-kwaliteit op ZON-veiling Saskia Verhoeven met haar nieuwe Batavus Bryte E-go: Op zoek naar een nieuwe fiets voor haar dagelijkse werkritten, ging ze eerder dit jaar op bezoek bij haar ver trouwde dealer'om de hoek', Kuysters tweewielers in Tilburg. "Bij Kuysters word ik altijd perfect geholpen. Ze luisteren goed naar je wensen en denken met je mee, ook bij reparaties. En ze hebben een groot aanbod; je kunt veel fietsen uitproberen." Proefrit Dat deed Saskia dan ook. "Na de proefritten was de keuze niet moeilijk meer: de Batavus Bryte E-go stak er, vooral qua prijs-kwaliteitverhouding, duidelijk bovenuit. Ik kon ook gebruikmaken van de upgrade-actie van Batavus (tijdelijk een 500 De Bryte E-go® is een echte topper. Licht van gewicht, prettig verend, in alle opzichten gebruiksvriende lijk. Ben je een sportief ingestelde fietser, dan past deze stadsfiets uitstekend bij jou. Deze maand een gratis accu-upgra de bij aanschaf van de Bryte E-go waarmee je nóg verder kunt fietsen. Meer weten over de actie? Kijk dan op Batavus.nl/bryte. Vragen? Bel tussen 10:00 en 17:00 met de klantenservice op 088-7701090. Ook bereikbaar op zaterdag. Kijk voor de dealer bij jou in de buurt op Batavus.nl/fietsenwinkel en maak een proefrit! Watt-accu voor de prijs van de 400 Watt-accu). Deze fiets is nóg krachtiger, sportief en heeft een heel grote actieradius (tot 175 km). Dat vind ik belangrijk. En de kabels zijn mooi weggewerkt, bijvoorbeeld. Het oog wil ook wat, hè?" Uitlaatklep "Voor mij is de e-bike vooral een beter -en in mijn geval bijna net zo snel- al ternatief voor de auto. Ik kom gewoon frisser en fitter op m'n werk. En op de terugweg naar huis is de fiets een fijne uitlaatklep." En in het weekend? Dan blijft Saskia bij voorkeur mooiweerfietser. "Ik kijk ernaar uit om m'n fiets ook recreatief te gebruiken, bijvoorbeeld voor ritten richting Den Bosch of Breda. Maar dan wel als je onderweg een terrasje kunt meepakken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6