wxm Zoekmachine voor wachtwoorden populair Kabinet wil rookruimtes in horeca sluiten 3.000 grazers dood 5 BLOEDBAD UNIVERSITEIT aMBULAN „Heel vreemd. De geesten zijn er na melijk wel rijp voor. Ontzettend veel mensen zijn bezig met gezonder eten, gezonder leven, een gezonder klimaat. En we weten allemaal dat de bio-industrie niet met dat gezondere klimaat samengaat. Niet voor niets dat óók boeren aan het omschakelen zijn. Veel vlees eten is op de lange duur echt passé. Over too jaar eten we het niet meer. Alleen een stukje op zondag, misschien." Achter de Oostvaar- dersplassen zit een enorme denkfout: we wilden wilde natuur 'creëren' „Achter dat gebied zit natuurlijk een enorme denkfout. Dat we in Neder land wilde natuur met wilde dieren kunnen 'creëren'. Het woord 'creë ren' geeft het probleem al aan: het is niet natuurlijk en blijft dus een bron van onrust. Dan volgt de vraag: is bij voeren wel fout als de dieren ook niet echt wild zijn? Ik kan me voorstellen dat het weer een gewoon recreatiege bied wordt - zonder wilde dieren. Maar ja, dan moet je deze dieren ver nietigen want verhuizen blijkt te duur, en dat gooit dan weer nieuwe olie op het vuur." De e-mailadressen en wachtwoor den zijn wel gedeeltelijk afge schermd, zodat ze voor de eigenaar wel herkenbaar zijn maar niet mis bruikt kunnen worden door kwaadwillenden. Gotcha.pw heeft al eerder kort online gestaan. Toen de link via journalisten uitlekte, besloot pro grammeur Dogberry om de zoek functie weer uit te schakelen. Hij vreesde voor juridische gevolgen. Die vrees is nu weggenomen. 1,4 miljard wachtwoorden, waar van minstens 3,3 miljoen Neder landse, staan in de database. Ge bruikers krijgen in de zoekmachine alleen een deel van het e-mailadres en de eerste twee tekens van een wachtwoord te zien. Iet-jurist Arnoud Engelfriet kan geen reden bedenken waarom deze zoekmachine in haar huidige vorm de Nederlandse wet overtreedt: „Je moet de privacy waarborgen, en dat is hier het geval omdat slechts de helft van een e-mailadres en twee tekens van het wachtwoord ge toond worden. Daarmee is het niet strafbaar: dat zou het pas zijn als ge hele wachtwoorden werden ge toond. Om het helemaal netjes te doen, moet de werkelijke database wel zo stevig mogelijk dichtgetim merd zijn en bij voorkeur niet via internet toegankelijk." Dat kan bijvoorbeeld door alléén de eerste twee tekens van een wachtwoord, en niet het hele woord, op internet op te slaan. CHECK CN I Toen de zoekmachine vrijdag kort online stond, raakten de servers overbelast. „Het programma draaide op een server van 10 dollar, dus die crashte toen er plots 1,3 mil joen zoekvragen op werden ge daan", zegt Dogberry tegen deze krant. Een website met tips voor internetveiligheid, laatjeniethack- maken.nl, is sinds vrijdag door ruim 350.000 mensen geraad pleegd. Wake-upcall Dogberry is nog niet klaar met wat hij zijn 'internetveiligheidscam- pagne' noemt. „In Nederland is het een enorm succes, maar de rest van de wereld heeft nog wel een wake- upcall nodig." De uitgelekte wachtwoorden zijn waarschijnlijk afkomstig uit grote datalekken van de afgelopen jaren. Van onder meer Linkedln, Dropbox, Playstation en eBay is be kend dat gegevens zijn gelekt. Het betreft vaak verouderde wacht woorden die mensen voor sociale media en online diensten gebrui ken, en dus niet noodzakelijk voor hun e-mailadres zelf. Omdat veel mensen maar een beperkt aantal wachtwoorden hanteren, wordt aangeraden die te wijzigen. Het plan zal vandaag officieel wor den bekendgemaakt. Het mogelijke verbod op rookruimtes in horeca gelegenheden is een gevolg van een rechtszaak die Clean Air Nederland (CAN) in 2016 tegen de Staat aan spande. Aanvankelijk verloor de an tirookclub die zaak, maar het ge rechtshof in Den Haag stelde CAN in hoger beroep in het gelijk. Niet- rokers kunnen sociale druk voelen om zich bij rokers in de rookruim tes te voegen. Volgens dezelfde ingewijden in Den Haag gaat staatssecretaris Blokhuis nog wel in cassatie tegen de uitspraak van het gerechtshof, maar ondertussen worden de plan nen om de rookhollen uit te ban nen, ingezet. Het definitieve besluit moet nog worden genomen. Ook gaat het kabinet nog in over leg met de horeca om over een goede overgangsregeling te praten. Het zou dan gaan om twee jaar. Rookruimtes meteen verbieden zou de horeca te veel schade toe brengen. Clean Air Nederland wil overi gens ook dat roken op terrassen aan banden wordt gelegd. vrijdag 6 april 2018 GO Veel edelherten bleken niet opgewassen tegen de - late winterkou van dit jaar._ FOTO MARTI JN E>E JONGE Oplaaiende dierenliefde of niet: het advies van de Raad voor de leefomgeving om minder vlees te eten, werd door de regeringspar tijen direct verworpen. Hoe nu verder met die Oostvaar- dersplassen? De zoekmachine voor wacht woorden gotcha.pw, die vorige week werd aangekondigd in deze krant, staat sinds gister middag online. Ruim 7,5 miljoen keer hebben mensen inmiddels gecontroleerd of hun wacht woord gelekt is. Thomas Boeschoten Rotterdam Hoe houd ik mijn gegevens veilig? Bij het instellen van een nieuw wachtwoord is 'tweestapsverificatie' aan te bevelen. Daarbij moet de ge bruiker niet alleen een wacht woord intypen, maar ook op een tweede manier verifiëren dat hij de eigenaar is, bijvoorbeeld via f] I Het kabinet overweegt rook ruimtes in horecagelegenheden definitief te sluiten. Staatsse cretaris Blokhuis (Volksgezond heid) wil dat de rookruimtes over twee jaar verdwenen zijn, melden bronnen in Den Haag. Victor Schildkamp Den Haag Een mede werker van de Osman- gazi-univer- siteit in de Turkse stad Eskisehir heeft giste ren vier stafleden in koelen bloede doodge schoten. Tegen de dader (37) liep een onderzoek omdat hij diverse professoren ervan had beschuldigd lid te zijn van de mili tante Gülen- beweging. FOTO EPA LELYSTAD Bijna 3.000 grote grazers in de Oostvaardersplassen hebben deze winter niet overleefd. In oktober lie pen er nog 5230 dieren rond; dit betekent dat meer dan de helft het niet heeft gered. In maart legden vooral edelherten (958) het af. Daarnaast stierven 157 paarden en 40 runde ren. De meeste dieren (89 procent) werden afge schoten, omdat volgens Staatsbosbeheer hun 'conditie en gedrag lie ten zien dat ze het eind van de winter waar schijnlijk niet zouden halen'. De maand maart was bijzonder winters en een stuk kouder dan normaal. Een terugval van de po pulatie met ruim de helft is niet ongebruikelijk, aldus de woordvoerder. „Dat schommelt natuur lijk afhankelijk van de omstandigheden." Ac tievoerders willen dieren met trailers weghalen uit het natuurgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5