Geen geld voor herstel Blauwe Bolwerk 6 LEGER DES HEILS NIEUWE WINKEL Het pand van het Leger des Heilsin Zierikzee is helemaal vernieuwd. Alleen de geur van verse groentesoep is als vanouds. Er waren drankjes, hapjes, heilsoldaten en stapels visi tekaartjes. De wethouder mocht ballonnen doorprikken en er werd halleluja gesproken over het Koninkrijk van God. Het nieuwe onderkomen van het Le ger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee is gistermiddag officieel geopend. Het feestgedruis ging groten deels voorbij aan de tafel waaraan de donderdagdames hun soep naar binnen slurpten. „Wij zitten hier altijd op donderdag", zei Riet de Bil. „Soep en een tosti voor drie euro. En verse soep eeh! Op dins dag komt-ie uit blik. Dan komen we niet." Drie gangen Wil Pilaar wel. Die is er zelfs op woensdag, als de verse maaltijden worden geserveerd. „Drie gangen voor zes euro. Met verse boontjes en al. Dan kan ik thuis niet voor koken." Net als bijna alle gasten van het Leger des Heils in Zierikzee is me vrouw Pilaar weduwe. Nog maar sinds kort. „Sinds juni vorig jaar. Vandaar dat ik nu weer een beetje onder de mensen wil komen. Het is hier gezellig, je hebt wat aan spraak", zegt mevrouw Pilaar „En je hoeft er helemaal niet kerkelijk voor te zijn. Dat ben ik zeef ook niet." Dat was vroeger wel eens an ders. Vader Pilaar was gedoopt bij het Leger des Heils en zeifis Wil grootgebracht op de zondags school. „En ik zat hier ook elke woensdag. Dan kwamen ze van het Leger 's morgens flyeren op het schoolplein en zaten we hier 's middags met honderden kinderen Dik Trom te kijken. Een dubbeltje kostte dat. Handig voor onze moe ders, die allemaal op het land werkten. En stikgezellig voor ons." Ellende Later raakte Wil Pilaar steeds ver der verwijderd van het kerkelijke leven. „Ik zag hoeveel ellende er in de wereld was. Oorlog, honger, verdriet. Hoe kan er dan een God zijn, dacht ik. Maar nu zit ik er toch weer drie dagen in de week. Je hoeft er helemaal niet kerkelijk voor te zijn, om hier te komen Al is dat meer voor het eten." En zo zijn er ook mensen die re gelmatig komen snuffelen in het winkeltje vol tweedehandsspul len. „Sommige mensen komen een paar keer in de week even kij ken", vertelt vrijwilligster Coby, die sinds twee jaar in de winkel van het Leger des Heils achter de kassa staat. „Niet alleen mensen met een smalle beurs hoor. Het zijn vaak ook eenzame mensen, mensen die verlegen zitten om een praatje. Dat heeft verder niets te maken met hoe rijk of arm je bent. Duitse toeristen niet te ver geten. Die stappen bijna altijd even binnen als ze de stad in lo pen." Speelgoed De spullen in het winkeltje aan de Poststraat zijn niet duur: speel goed kost een paar cent, een spij kerbroek koop je voor een euro. Met het geld dat met de verkoop wordt verdiend kan het Leger des Heils weer doen waar het oor spronkelijk voor is opgericht: daar mee kunnen mensen worden ge holpen. Gebreide broeken Al is die hulp wel anders dan vroe ger, weet Wil Pilaar. „Vroeger wer den arme mensen volledig onder houden, tot gebreide broeken aan toe. Nu moeten ze ook op eigen benen kunnen staan. Eigenlijk maar goed ook. Toch zie ik hier doordeweeks vanachter mijn bord ook dat mensen in acute nood hier nog steeds opvang vinden. En dat is toch waar het Leger des Heils uiteindelijk om draait." Vooral langs het Havenkanaal is goed te zien hoe de jarenlange in vloed van het zoute water z'n tol heeft geëist. Het metselwerk tus sen de dikke stenen is deels ver dwenen. Sommige stenen zijn zelfs verschoven. Het Blauwe Bol werk vormt het restant van een historische wal (1621) die Zierikzee moest beschermen tegen aanval len door de Spanjaarden vanaf het water. Voor een uitgebreide restauratie was al geen geld, maar deze week werd bekend dat dit jaar ook de pot voor een serieuze oplapbeurt te kortschiet. Die kosten worden be cijferd op 720.000 euro. Zeventig procent (460.000) van dat bedrag valt binnen de provinciale subsi dienormen. De rest moet de ge meente Schouwen-Duiveland zelf ophoesten. Volgend jaar wordt de aanvraag opnieuw ingediend. „En we hopen dat we er dan wel tussen zitten", aldus Wandel. Inspecteurs van de gemeente en de Monu- mentenwacht achten een tussen tijdse noodreparatie niet nodig. Het uitstel betekent ook slecht nieuws voor herstel van de Vaete, de oude veedrinkplaats naast de Nobelpoort. De keermuur ver toont grote scheuren door plan- Inspecteurs achten een tussentijdse noodreparatie niet noodzakelijk tengroei. Van acuut instortingsge vaar is evenwel geen sprake, heeft recent technisch onderzoek vol gens Wandel uitgewezen. De Vaete is aan de beurt nadat het Bolwerk is opgeknapt. Onduide lijk is nog wat die klus gaat kosten. vrijdag 6 april 2018 SD Alleen de soep is als vanouds Wendy Wagenmakers Zierikzee -Wil Pilaar De subsidiepot van de provin cie is leeg en dus moet herstel van het Blauwe Bolwerk in Zie rikzee nog een jaartje langer wachten. De oude vestingmuur verkeert in deplorabele staat, maar is er volgens gemeente woordvoerder Toon Wandel niet dusdanig slecht aan toe, dat uitstel voor problemen gaat zorgen. Marcel Modde Zierikzee Jan Westerbeke kijkt tussen de spullen die worden verkocht, foto dirk-jangjeltema Het zoute water heeft zijn tol geëistfotodirj-jangjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58