AMC omzeilt de farmaceuten Magere visvangst in zoete gracht Zierikzee Tholensstraat Grote verschillen in prijs bouwvergunning Beddag 2 I WONEN NIET DUUR In de Tholensstraat in Terneuzen kost een gemiddeld huis slechts 78.000 euro. Voor veel huizen staat een bankje - of zomaar een bureaustoel. Ergens heeft een barbecue buiten overwinterd, wachtend op het jaarlijkse straatfeest. Commentaar Een interessante actie van het AMC. Het Amsterdamse zie kenhuis ontworstelt zich aan de greep van de farmaceuti sche industrie. Het gaat zelf een medicijn bereiden tegen de erfelijke aandoening CTX. In Nederland hebben enkele tien tallen mensen last van deze gevaarlijke ziekte. Het medicijn, CDCA, kost jaarlijks 200.000 euro. Tot voor kort betaalden de verzekeraars, maar het werd hen te duur. Het AMC kan CDCA maken voor 25.000 euro. Als het ziekenhuis dit juridisch over leeft, komt er ruimte om meer medicijnen goedkoper te maken. Dit is een voorwaarde om de zorg betaalbaar te houden. Pogingen om de prijs van medicijnen te drukken, stranden vaak op de rechten van fabrikanten. Die moeten zich soms wel indekken, omdat ze wat tijd nodig hebben om hoge ontwikke lingskosten terug te verdienen. In dit geval gaat het echter om een relatief simpel geneesmiddel dat al tientallen jaren bestaat. Dus die vlieger gaat niet op. En zelfs als er heel veel onderzoek nodig is voor een nieuw medicijn, wat hebben we eraan als het onbetaalbaar is? India maakt al een tijdje korte metten met de farmaceutische industrie. Met maximumprijzen en met beperkte patenten houdt de regering de kosten van medicijnen in de hand. Die kant moet het in Europa ook op. Farmaceuten mogen best veel winst ma ken. Maar niet meer dan het maatschappelijk belang toestaat. India geeft het goede voorbeeld met het beperken van de macht van de farmaceutische industrie Dat hadden de leden van de Hen gelsportvereniging Oosterschelde ook al geconstateerd. Vandaar dat ze Sportvisserij Nederland, zeg maar de KNVB onder de visvereni gingen, hadden ingeschakeld. Die club stuurde gisteren Gerard de Laak naar Zierikzee om zijn hengel uit te gooien in de zoete gracht, om te onderzoeken wat de reden is voor de magere vangsten. Helder „Een deel van de gracht bevat hel der water en een deel zit vol bag- ALMANAK ger", concludeerde die al bij de eer ste aanblik. Maar hij haalde ook veel snoeken met beschadigde staarten uit het water. „Aalschol vers. Die pakken ze, maar de vissen kunnen vaak nog nét ontsnappen." De vissen die De Laak gisteren Het was weer eens zo'n dag als ve len deze winter. Buiten gierde de wind rond het huis en een motre gen lag als een grijze waas over de stad. Binnen was het behaaglijk warm, zeker onder die dikke de ken. Het was haar vrije dag en dus had de Zierikzeese zich voorge nomen van alles te gaan doen. Hengelsportvereniging moet in gesprek met de gemeente ving, werden eerst gemeten en daarna keurig teruggezet. De vis- expert wist genoeg. „De vereni ging moet in gesprek met de ge meente, om iets te doen aan de wa terkwaliteit. Dat verklaart ook de vissterfte van vorig jaar." Maar de blik achter de gordijnen deed de zin daarin rap afnemen. „Typisch zo'n dag om je nog even lekker om te draaien en in bed door te brengen", bedacht ze. Een blik naar opzij gaf haar nét dat ene zetje dat ze even nodig had. „Al hoewel, dan ligt het er wel aan met wie", zei ze net even te luid. Onthulling beeld zeemeermin Debatteren om wisselbeker Leger des Heils feestelijk geopend ZIERIKZEE Verkeerde foto bij onderschrift Iog niet zo lang geleden verwisselde hier een huis van eigenaar voor slechts 25.000 euro, ver telt de makelaar die in deze straat een aantal huizen te koop heeft staan. Ook huurders kunnen met zulke prijzen spekkoper zijn. Mar- tijn van Dijk (29) woont met zo nen Thijn (6) en Jesse (4) al zeven jaar aan de Tholensstraat 11. Hij be taalt 380 euro huur - zonder huur subsidie. „Ergens anders zou ik voor een vergelijkbare ruimte 7- a 800 betalen. Veel mensen zeggen dat in de binnenstad alleen aso's wonen. Nou, het is net als overal: er zit altijd wel een rotte appel tus sen. Het is een leuk straatje. Je ziet elkaar, maakt een praatje, helpt je oude buurvrouw de tuin te doen. Uiteindelijk wil ik wel weg; ik ben bouwvakker en heb hier zelf veel verbouwd, maar het is niet van mij, hè." Het is net als overal: er zit altijd wel een rotte appel tussen Nummer 5 is een plaatje. In 2001 kocht Gerrit Schipper het huis voor 154.000 euro: „Maar ik heb dan ook een woonkamer van twaalf meter lang. Het is ruim. Ik woon hier pret tig. Met een aantal buren heb ik re gelmatig contact. Vrij veel bewo ners zijn alleenstaand." De lage koopprijzen hebben veel huisjes melkers getrokken, die kamers ver huren. Tegenover de woning van Schipper staat zo'n 'werkhuis'. „De ene keer zitten er vier Roemenen. De andere keer zes Polen. Dan weer Spanjaarden. Als ze Engels ver staan, gaat het wel goed. Soms klikt het ineens hoor. Maar na een maand of drie, vier zijn ze weer weg." De werkhuizen staan vaak te verkrotten. Buurman Ivo Abeloos en vrouw Eveline komen er bij staan. „In ver wachting van een tweeling", wijst de aanstaande vader trots. Hun hoekwoning is gehuurd: 650 euro per maand. Belachelijk veel, gezien de staat van het pand, foetert Ivo. Eveline: „Kom maar kijken. Er is maar één elektragroep voor het hele huis. We hebben hier al drie keer brand gehad." Het huis staat intus sen al tien jaar te koop: voor 69.000 euro. Nummer 105. Bruine, geblad derde vensterbanken. Dromenvan- gers, gordijntjes, beeldjes, een bordje ('Hier waak ik') houden Wie een vergunning voor het plaat sen van een dakkapel van 10.000 euro aanvraagt, betaalt bij de ge meente Reimerswaal 182 euro. In de gemeente Noord-Beveland moet voor hetzelfde 370 euro worden af gerekend, zo blijkt uit een inventa risatie van onderzoeksinstituut COELO (Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden). Ook voor het realiseren van een uitbouw, ter waarde van 45.000 euro, lopen de zogeheten legeskos- ten nogal uiteen: van 819 euro in Reimerswaal tot 1395 euro in Ka- pelle. Bij de bouw van een nieuwe woning a 140.000 euro rekenen de Zeeuwse gemeenten bedragen tus sen de 2255 euro (Noord-Beveland) en 4340 euro (Kapelle). Landelijk gezien zijn de Zeeuwse gemeenten nog relatief goedkoop. De allerduurste is Voorschoten. Daar incasseert de gemeente 938 euro voor een dakkapel, 3960 euro voor een uitbouw en bijna 9290 euro voor een nieuwbouwwoning. In Leiden daarentegen kost een dakkapel slechts 40 euro. vrijdag 6 april 2018 H Snoek, zeelt, baars, blankvoorn, ruisvoorn en zelfs paling. Met de diversiteit aan vissen in de zoete gracht van Zierikzee is niets mis. Het zijn er alleen wel erg weinig. Wendy Wagenmakers Zierikzee - Gerard de Laak, Sportvisserij Nederland Tip? redactie@pzc.nl WESTENSCHOUWEN Over drie weken is het dan eindelijk zover: dan wordt het standbeeld van de zeemeermin op de ro tonde bij de trap van Westenschouwen ont huld. Er is een heel feest voor georganiseerd, dat om 16.00 uur begint bij Brasserie Zeelust. Ook shantykoor Neptunes is present. De organisatie laat weten dat naar ver wachting ook de zee meerman van de partij zal zijn. GOES Zes studententeams van het Hoornbeeck College uit Kampen, Apeldoorn, Amersfoort, Gouda, Rotterdam en Goes vechten woensdag 11 april uit welk team zich debatkampioen 2018 van het Hoorn beeck College mag noe men. De debatfinale vindt plaats in de raadszaal van het Goese stadskan toor. De aanvang is 11.00 uur en om 14.40 uur reikt de jury de wisselbeker uit aan de winnaar. ZIERIKZEE Het nieuwe onderkomen van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zie rikzee is gistermiddag of ficieel geopend. In het pand kunnen men sen terecht voor een maaltijd, maar ook voor tweedehands kleding, boeken, speelgoed of huishoudelijke artikelen. De opvang van mensen gebeurt ook nog steeds en ook de soep is als vanouds. «ZEELAND6 Bij het artikel donder dag over de omschake ling naar digitale televi sie en radio is een foto geplaatst die niet over eenkomt met het onder schrift. De mensen die daarop te zien zijn, waren niet Joost Jis- koot van Delta en Frits Wansink. Op deze foto stond zijn collega Tim Brouwer. Ideale stek Ondine van der Vleuten Terneuzen N -Martijn van Dijk Een vergunning voor een verbou wing kan in de ene Zeeuwse ge meente twee keer zoveel kosten als in de andere. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57