De pergola, de sokkel en de druif 2 ROMKE VAN DE KAA r m HITTE Beveiliging Een app waarmee je je voordeur ontgrendelt, een videodeurbel die de buitenboel in de gaten houdt en een I P-camera die rekening houdt met je privacy: zo beveilig je je huis met slimme apparaten. Zwemmen in de stadstuin Column De beroemde Engelse tuinierster Vita Sackville-West zei het al, meer dan zestig jaar geleden: „Ik ben er niet helemaal zeker van of pergola's wel zo geschikt zijn voor ons land. Ze druppen uren na." En wat voor haar land gold, geldt ook voor het onze. Vooral in natte zomers zijn we veel beter af zonder pergola. Wat niet wil zeggen dat ik een pergola wil ontraden, want vooral in een kleine tuin is het geen slecht idee om met de tuin de hoogte in te gaan. Maar maak hem niet boven het terras. Vaak worden pergola's van waaibomenhout gemaakt en juist wanneer de druiven, de blauwe regens en de klimrozen tot volle wasdom zijn gekomen, zijn de staanders van zo'n goedkope pergola al weer doorgerot. Kies deugdelijk hard hout voor de palen van de pergola en sla die niet in de grond, maar monteer ze op een rotbestendige stenen sokkel. Want zelfs tropisch hardhout rot betrekkelijk snel weg als het in de grond staat. Een clematis zakt weer terug als een afgezakte kous Een beginnersfout van iemand die zelf zijn tuin aanlegt, is dat hij in negen van de tien gevallen verkeerd inschat hoe groot de zojuist aangeschafte planten uiteindelijk worden: het ruime terras blijkt, als de omrin gende planten eenmaal groot zijn, nog maar plaats te bieden aan twee personen. Bij een ver jaardag of een barbecue zitten de gasten met hun stoelpoten in de planten. Zo vergaat het ook de pergolabouwer: de per gola die, toen hij net klaar was, eerder te hoog dan te laag leek, blijkt een lelijke sta-in-de-weg te zijn wanneer hij eenmaal met klimrozen is behangen. Want die groeien niet alleen naar boven, maar ook naar beneden. En een kaal mannenhoofd is snel geschramd. Daarom is het zaak eerst goed na te denken voordat je planten voor de pergola koopt. Neem geen clematis; die doet in een tuincen trum wel net of hij bij de klimplanten hoort, maar een klimplant is het niet. Een clematis te gen een pergolapaal komt hooguit een meter hoog, alvorens weer machteloos terug te zakken om daarna als een afgezakte kous om de pergola- paal te blijven hangen. Zelf zou ik kiezen voor planten die zichzelf aan de pergola hechten, zoals klimop, wilde wingerd, of misschien de klimhortensia. Maar ik hoor het al zeggen: veel te saai. Een andere goede keus is een klimmer die zichzelf om de staanders kan winden, zoals de kamperfoelie of de blauwe regen. Ook Celastrus, de boomwurger, is een moge lijkheid, want aan dood hout valt weinig te wur gen. Wie de hele zomer thuis in vakantiesfeer wil verkeren, kieze een druif. Die moet je weliswaar leiden en snoeien, maar niets is sfeervoller dan druiventrossen die boven je hoofd rijpen in de zomerwarmte. Nou ja, totdat de wespen komen dan. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Smartphone als sleutel Sleutels zijn niet meer noodzakelijk. Het Amsterdamse bedrijf Clay biedt een digitaal alternatief: software waarmee je deuren op afstand kunt openen met een toegangscode via een app op je smartphone. Handig als je iemand wilt binnenlaten vanaf je vakantieadres of werkplek. „Sleutels kun je kwijtraken, met dit systeem heb je alleen een app nodig", zegt Kristin Pater van Clay. Mobieltje kwijt of leeg als je voor je deur staat? Dan kun je de app op je laptop ge bruiken. Of - als die binnen ligt - je schakelt de buurman in, want je kunt meerdere mensen toegang tot je huis geven. Voor wie dat te modern vindt is er een tag, een soort sleutelhanger die je tegen je slot houdt. De vraag naar de digitale sleutel groeit op de particuliere markt, vol gens Pater. „Het past in ons leven waarin we apparaten via de smart phone bedienen, zoals een slimme thermostaat, lampen en muziekin stallaties." Dit jaar op de planning: de mobile key, waarbij je je telefoon te gen je slot aan houdt om de deur te openen. Via bluetooth, dus zonder toegangscode of internetverbinding. Vanaf €500 IP-camera in huis Camera's die videobeelden recht streeks in hoge kwaliteit streamen werden vooral in het bedrijfsleven gebruikt, maar dankzij betaalbare IP-camera's kun je ook je huis profes sioneel bewaken. Met de Somfy One bijvoorbeeld, een HD-camera met groothoeklens die op een dressoir kan doorgaan voor designvoorwerp. De camera stuurt pushberichten naar je smartphone als hij onraad 'ziet', zodat je live kunt meekijken. De beelden worden opge slagen in de cloud, handig voor de verzekering en de politie. Bij onraad klinkt in huis ook een harde sirene (90 decibel), om onge node gasten af te schrikken. Er is ook een nadeel, concludeerde de Consu mentenbond: 'Als je thuiskomt, heb je een paar seconden om het alarm te deactiveren, stressvol als je telefoon onderin je tas ligt of je batterij leeg is.' Om huisdieren hoefje je geen zorgen te maken: het alarm gaat al leen afin het geval van de combinatie beweging plus lichaamswarmte. Bij thuiskomst sluit de camera een luikje voor de lens, zodat je niet zelf de hele avond wordt gefilmd. Extra sirenes, camera's, deur-, raam- en be wegingssensoren zijn optioneel en raadzaam. Volgens experts is een systeem pas écht veilig als sensoren of bewegingsmelders laten weten dat een raam of deur geopend wordt als dat niet de bedoeling is. TIPS NIEUWS vrijdag 6 april 2018 GO Als je een pergola bouwt, doe het dan goed. Maak de pergola vooral hoog genoeg. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl DE VIEK OEMEWTBJ van GOED KCKEN SAMIN NC5RAT Krijg Zout, vet, zuur, hitte onder de knie en alles smaakt lekker (Het Spectrum, €35). Buiteneewoo Betaalba Bouwen Buitengewoon betaalbaar bou wen toont 50 compacte wonin gen (TerraLan- noo, €49,99). Haken voor de baby is een fijn cadeau (Kosmos, €14,99). 3 o Dat doet de deur dicht Kim van der Meulen Somfy One, €249 Je hebt ongetwijfeld weieens gedroomd van een zwembad in je tuin en dat je dan ook gelijk dacht: daar heb ik geen ruimte voor. Maar de Linéa Urban- Pool van Ubbink (vanaf 5.999 euro) brengt daar verande ring in. Het is een zwembad van slechts 2,5 bij 4,5 meter, maar met alle luxe van een groot zwem bad. Zo zit er onder meer een tegen stroominstallatie in om mee te trainen en onderwaterverlich ting, een warmte pomp en een trapje. Nodig alleen niet al je buren uit, dat gaat niet passen. n Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46