'Dna op moordwapen kan niet van mij zijn' Él 3 Mediawijzer: ouders overschatten wat hun peuter met het beeldscherm kan Het is zo lekker makkelijk: de kinderen even achter de tablet parkeren als je zelf achter de pannen staat. Maar wat laat je ze kijken? En wat leren ze er eigenlijk van? Mogelijk toch nog een referendum Elke dag om 17.00 uur is het vaste prik: de 3-jarige Evi mag een half uurtje filmpjes kijken, op de ta blet of tv. Zo nu en dan in het weekend geldt een uitzondering en mag de peuter iets meer. „Maar dan vraagt ze ge lijk vaker of ze filmpjes mag kij ken. Pas als we dan weer strikt dat halfuur om 17.00 uur aanhouden, vraagt ze er niet meer om." Mediaopvoeding. Moeder San dra Hollander weet er alles van. Haar dochter Evi gebruikt de ta blet al sinds haar tweede levens jaar. Ze kijkt van alles op YouTube: Casper Emma, Peppa Pig, Kinderen voor Kinderen. „Ze vindt het leuk om te kijken, geniet er echt van. Het liefst kijkt ze steeds dezelfde filmpjes, die kan ze zelfs navertel len", zegt ze. Toch brengt de tablet ook de no dige vragen met zich mee. Want laat ze haar dochter ook de film pjes kijken waarin speelgoed Ik wil een voorbeeld zijn, maar doe zelf ook van alles op mijn telefoon of tablet wordt uitgepakt en getoond? „Nee, gevoelsmatig vind ik dat niet goed. Het is toch een soort reclame", verklaart Sandra daarover. En mag Evi digitale spelletjes spelen? „Ik ben daar een beetje huiverig voor. Ze kan ook een echte puzzel pak ken." Wanneer maakt ze een uitzon dering? „Mijn vriend is daar iets makkelijker in dan ik. Hoewel het soms ook gewoon even goed uit komt als ze tien minuten een film pje kijkt. Eerlijk is eerlijk." Voorbeeld Bovendien, hoe kan ze weigeren als ze zelf zeer geregeld met een beeldscherm in de handen zit? „Ik wil een voorbeeld zijn, maar doe zelf ook van alles op mijn telefoon of tablet." Dat laatste staat in de top 5 van pijnpunten waar ouders tegenaan lopen bij het mediagebruik van o- tot 6-jarigen, zo blijkt uit het Iene Miene Media onderzoek dat onder ruim 1.000 ouders is gedaan. Ze er varen problemen met kinderen die te lang met media bezig zijn, ongeschikte inhoud tegenkomen, eindeloos om de iPad zeuren en zich vervelen als ze die niet mogen gebruiken. De opvoedexperts van Media- wijzer.net zien nog een ander pro bleem: veel ouders overschatten wat hun kinderen al op de tablet kunnen. Ze denken snel dat de kleintjes het wel alleen afkunnen op het beeldscherm en er van alles door leren. Onterecht, stelt Krista Okma. „Ze leren veel meer van de bui tenwereld. Als ouders naast hen gaan zitten en praten over wat ze zien, valt er veel meer uit te ha- len." Vraag naar de kleuren, betrek de situatie op de 'echte' wereld ('Wie heeft er nog meer een poes?'), praat over de emoties die te zien zijn. Echt en nep Maar kijk ook mee om de kleintjes te behoeden voor enge filmpjes of beelden die niet bij de leeftijd pas sen. En als ze dan tóch iets zien wat niet de bedoeling was, praat erover en stel de kinderen gerust. Leer ze wat echt en nep is, want kinderen onder de 7 jaar snappen dat verschil nog niet. Bovendien kunnen ze zelf nog geen reclame herkennen. In het Digi ABCD heeft Media- wijzer.net deze en andere tips op een rij gezet om de ouders een handje te helpen. „In het begin denken ouders misschien dat ze zich niet veel met tabiets hoeven bezighouden, omdat de kinderen nog zo klein zijn", merkt Okma. „Maar het is juist belangrijk dat je ze van begin af aan goed begeleidt. Als een kind weet hoe het moet swipen, wil dat niet zeggen dat het weet wat het doet." Ook voor moeder Sandra zijn de tips een opsteker. „Ik vraag wel eens iets aan mijn dochter als ze een filmpje kijkt, maar doe dat niet bewust. Dat kan ik meer doen." Ze denkt dat ook veel an dere ouders de adviezen goed kun nen gebruiken. Sandra werkt voor Home-Start, waarbij vrijwilligers gezinnen ondersteunen bij de op voeding. Een thema dat veelvuldig terugkomt: de omgang met de ta blet en tv. „Ik dacht er al vaker over na hoe we media in de toe komst een plek moesten geven. Nu weet ik: die vraag speelt nu al, niet later." Hij is geen verdachte meer, maar hoe zijn dna op een wapen is te rechtgekomen, blijft een raadsel. In een verklaring zegt de Lierenaar sterk te betwijfelen dat het dna op het wapen van hem is. De familie van de Lierenaar is opgelucht: „Onze jongen is goud eerlijk", zegt zijn vader. „Het is voor ons ook een raadsel hoe dit heeft kunnen gebeuren." Advocaat Peter Quist en de Lierenaar zelf sluiten niet uit dat een fout is ge maakt bij het dna-onderzoek. De overige drie personen die in het onderzoek zijn aangehouden, blij ven wel in hechtenis. Een van hen is Shurandy S. Hij zou de fatale schoten hebben gelost op Reduan B„ broer van kroongetuige Nabil B. die zou gaan verklaren over de praktijken van de mocro-maffia. Justitie en de advocaat willen niet zeggen waarom het dna van de Lierenaar in de dna-databank zat. „Maar ik kan wel zeggen dat dat niet met mocro-maffiosi te maken heeft", aldus Quist. De Lie renaar verklaart verder dat hij niets met bendes, liquidaties of wat voor misdaad dan ook te maken heeft, de andere verdachten niet kent en verbijsterd is over zijn aanhouding. Hij vraag iedereen hem nu met rust te laten. In de omgeving van de 31-jarige tuinder werd al met verbijstering gereageerd op zijn aanhouding. Niemand kon een verband leggen tussen de geboren en getogen Westlander en de keiharde li quidaties in de Amsterdamse onderwereld. Het enige wat de familie van de Lierenaar kon bedenken, is dat hij een kleine twee weken geleden een man uit een auto heeft gered. Die was vlak bij het plantenbedrijf de sloot ingere den. De bestuurder sloeg, na ge red te zijn, op de vlucht. Het zou kunnen dat die bestuurder het dna van de Lierenaar heeft 'overgebracht' naar personen en wapens die wél met de liquida tie te maken hebben. Tijdens de vijf dagen hechtenis, heeft de Lierenaar echter niet gehoord dat het verkeersongeluk en de bestuurder iets met de mocro- maffia te maken hebben. DEN HAAG De voorstanders van een referendum over de donorwet hebben de eerste 10.000 steunbetuigingen binnen. Daarmee is de zogeheten in leidende fase al binnen 48 uur ge haald. Het kabinet schaft het raadgevende referendum af. Maar de Eerste Kamer moet nog instemmen met het intrek ken van de referendumwet. Volgens de regels van de wet gaat de Kiesraad pas eind deze maand de steunbetuigingen tellen. Daarna be gint vanaf 3 mei de tweede termijn: dan moeten er binnen zes weken tijd 300.000 handtekeningen worden ver zameld. Maar als de Eerste Kamer vóór die tijd de wet heeft weggestemd, is alle moeite voor niks geweest. vrijdag 6 april 2018 GO 'Kind leert meer van tablet als ouder meekijkt en praat' Ellen van Gaaien Haarlem —Sandra Hollander Sandra Hollander kijkt met haar dochter Evi naar YouTube op de iPad. foto pim ras De 31-jarige directeur van een plantenkwekerij uit De Lier, die zaterdag werd aangehouden in het onderzoek naar de liquida tie in Amsterdam-Noord, is vrij gelaten. Victor Schildkamp De Lier In de dna-bank zitten alleen gege vens van personen die een celstraf van vier jaar of meer hebben gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3