Hofleverancier vooral eretitel Hedwige verbeeld 'een 10' 'een 8' 8 I i In een geactualiseerde biografie over oud-wielrenner Jan Raas uit 's-Heerenhoek reconstrueert Fred van Slogteren diens moeilijke tijd bij Rabobank. Drie cijfers aan Jan Raas 'een zware onvoldoende' JAN RAAS VERNIEUWDE BIOGRAFIE Dat gaat niet zomaar. De titel - of ficieel 'Bij Koninklijke Beschik king Hofleverancier' - wordt slechts bij hoge uitzondering ver leend. Dat gebeurt bij bedrijven die hun ten minste too-jarig jubi leum vieren (Knieriem bestaat nu 175 jaar), hun ontstaansge schiedenis kunnen aanto nen, van regionaal be lang zijn en een smetteloze staat van dienst heb ben. Een verzoek om hof leverancier te worden wordt beoordeeld door het kabinet van de commissaris van de koning. Dat licht het be drijf uitgebreid door, samen met onder meer Arbeidsinspectie, Ka mer van Koophandel, politie, de burgemeester en diverse ministe ries. De commissaris komt uitein delijk tot een advies. Koning Wil lem-Alexander neemt aan de hand daarvan persoonlijk een besluit. De hele procedure neemt al snel een jaar in beslag. Met Knieriem erbij elf. De be staande hofleveranciers zijn: Fa- bery de Jonge Juweliers in Goes (sinds 1908), Jurry Terneuzen (1908), Tack's Schilders en Afwer- kingsbedrijf in Cadzand (1992), Slagerij Frans Gillissen in Vlissin- gen (1994), Van der Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil (2001), Van der Straaten Aannemingsgroep in Hansweert (2005), Bakkerij Goet- hals in Schoondijke (2010), De Schrijver Vastgoedonderhoud in Kloosterzande (2011), Bakkerij Ris- seeuw in Zaamslag (2012) en Bouwbedrijf Boogert in Ooster- land (2025). Ja, veel meer. Vroeger ging het ko ningshuis kwistig om met het pre dicaat. Koningin Beatrix heeft in 1987 de regels flink aange scherpt. Sindsdien is de vorst(in) ook de enige die erover beslist. Bestaande hofle veranciers moesten zich opnieuw bewijzen. In Zeeland deden Fa- bery de Jonge en Jurry dat met succes. Het pre dicaat heeft een beperkte geldigheid en moet regelma tig worden 'bestendigd'. Dat is geen voorwaarde, al gebeurt dat in sommige gevallen wel. Om gekeerd is een bedrijf dat aan het hof levert niet per definitie hofle verancier. De meeste hofleveranciers zeggen dat niet direct te merken. Het is vooral een eretitel, die het bedrijf cachet geeft en de toch al goede re putatie versterkt. Het predicaat en het bijbehorende schildje worden dan ook met trots gevoerd. De Hedwige is het centrale on derwerp van drie exposities die dit jaar ter gelegenheid van het 'verdwijnen' van de Hedwigepol- der worden gehouden. Een groep Zeeuwse kunste naars heeft zich verenigd in het Atelier Hedwige en presenteert zich vandaag voor het eerst. Dat gebeurt in de expositieruimte van de Covra in Nieuwdorp. De expo sitie is getiteld 'Kunstvanloslaten' en is te bezichtigen tot en met 15 augustus. Er zijn schilderijen van Adri Geelhoed, Janneke Rottier, Leen van Duivendijk, Onno Rot tier, Marja de Lange en Anita de Kerf. Jorien Brugmans is aanwe zig met ingelijste gedichten. Van Nicole Hendriks zijn er etsen te zien, Johan Klein leverde foto's. Guido Metsers, Jan Kettelerij en Carla van Wersch brengen beel den. Het audio-visuele werk komt van Marijn de Zeeuw en Bo van Scheyen. Initiatiefnemer Joop Menting laat diverse kunstfilms zien. Van 23 april tot en met 28 mei wordt er ook werk getoond in De Passerelle in het stadhuis van Ter- neuzen. Adri Geelhoed en Jan Kettelerij exposeren van 8 tot en met 15 september in de Grote Kerk van Goes. 1WÊ jBM| 'r jfi j| De breuk tussen Jan Raas en Rabobank was 'voor zeker 90 procent' de schuld van de oud-wielren ner uit 's-Heerenhoek. Dat zegt Fred van Slogteren, die de moei zame samenwerking van 1996 tot 2003 en de uiteindelijke knallende ruzie reconstrueerde in zijn boek Raas, de zwijgende legende. „Het kwam door zijn dwarse, moeilijke, Zeeuwse karakter." Van Slogteren bracht in het voorjaar van 2009 al een biografie uit over Raas: Op z'n Raas. Daarin beschreef de inwoner van Zeist uitvoerig de loopbaan van de Be velander als uitmuntend coureur en verdienstelijk ploegleider. Ook verhaalde de auteur over Raas' pe riode als directeur bij Rabobank, zij het beperkt. „Dat boek had een open einde. Ik heb wel met Raas gesproken, maar ik mocht hem niet interviewen." Gewijzigd Nu, negen jaar later, is er met Raas, de zwijgende legende een geactuali seerde versie van de biografie. Veel hoofdstukken zijn derhalve het zelfde, maar het gedeelte over de Rabobank-periode is sterk gewij zigd. Van Slogteren: „De afgelopen vijfjaar heb ik gewerkt aan een tri logie over de Nederlandse deelne mers aan de Tour de France. Dat zijn er 251, met toevallig de Zeeu wen Theo Middelkamp en Marco Minnaard als de nummers één en 251. Ik heb alle renners - mits nog in leven - gesproken. Dus ook de mannen die tussen 1996 en 2003 met Rabobank naar de Ronde van Frankrijk gingen. Zij hielpen mij om duidelijk te krijgen wat er ge beurd is." Impuls Raas werd in 1996 door Rabobank- president Herman Wijffels aange steld als directeur van een wieler ploeg én een compleet wielerplan. De bank wilde het Nederlandse wielrennen uit het slop trekken en de oud-renner moest daar leiding aan geven. De sport kreeg door Rabobank zeker een impuls, maar de grote successen bleven uit. Op den duur ging de bankdirectie harde eisen stellen (een Rabo- man bij de beste drie in de Tour) en de pers wilde ook wel eens antwoorden op vra gen, maar Raas gaf nooit thuis. Uiteindelijk kon de hoofdsponsor niet anders dan Neerlands beste klassie- kerrenner aller tijden ont slaan. Kluizenaar „Raas heeft er nooit over willen praten", vertelt Van Slogteren. „En zoveel jaar na dato geeft hij nog steeds geen interviews. Hij leeft als kluizenaar en zal tot in zijn graf zwijgen. Van Rabobank hoefde ik ook niets te verwachten. Banken willen nu eenmaal niet praten over dingen waar ze niet trots op zijn. Düs moest ik het van derden hebben: de profs die bij Rabobank reden. En die kwamen met verras sende informatie. Toen dacht ik: dat moet ik gebruiken voor een ge- actualiseerde versie van de biogra fie." Eén van de zaken die mee speelden in de Rabobank-periode, was een gebeurtenis uit 1994. De vrouw van Raas en zijn zoon wer den in dat jaar thuis overvallen door twee gewapende mannen. Door kordaat optreden van Raas, die net thuiskwam van de klassie ker Milaan-Sanremo, week het ge vaar. Hij joeg en sloeg de overval lers zijn huis uit. Sindsdien - zo betoogt Van Slogteren - wilde Raas zo weinig mogelijk van huis. Vanuit 's-Heerenhoek deed hij al RAPPORT Als wielrenner Als ploegleider Als algemeen directeur vrijdag 6 april 2018 PC Het Goese productiebedrijf J. Knieriem BV, gespecialiseerd in onder meer verkeersborden en kentekenplaten, ontvangt vandaag het predicaat 'Hofle verancier'. Wat betekent deze koninklijke goedkeuring? Rolf Bosboom Hoe word je hofleverancier? Wie beoor deelt dat? Hoeveel hofleveranciers zijn er in Zeeland? Waren er niet ooit meer in de provincie? Leveren uitverkoren bedrijven aan het hof? Levert het zakelijk gezien voordeel op? Jan van Damme Nieuwdorp r« JfjuXvW Si li* 1 4 4 Adri Geelhoed: 'Jachtbosje bij Hedwigedijk'. Jan Raas blijft almaar boos Roeland van Vliet Viissingen A Cover van het boek. Fred van Slogteren geeft in zijn boek rapportcijfers aan Jan Raas. Als wielrenner, als ploegleider en als algemeen directeur. De biograaf noemt Jan Raas de 'beste klassiekerrenner die ons land heeft voortgebracht'. Hij zegevierde namelijk in veertien klassiekers. Daarnaast werd hij wereldkam pioen en schreef hij tien Tour- etappes op zijn naam. 'Hij verenigde, als de playing captain van de zo succesvolle Ra- leigh-ploeg, in één persoon moeiteloos de functies van kop man, ploegleider en wegkapi tein.' Van Slogteren stelt dat Raas als ploeg leider bij Kwantum, SuperConfex, Buc- kler, WordPerfect en Novell ook een 10 had kunnen verdienen. Maar dan had hij niet 'een jaren lange idiote strijd' moeten uit vechten met zijn voormalige baas Peter Post. Raas en Post stookten acht jaar lang hun topren- ners op om de andere ploeg niet te laten winnen, zelfs als ze daardoor zelf ook niet de zege pakten. 'Het heeft het Ne derlandse wielrennen veel over winningen gekost.' Als grote naam haalde Rabobank-president Herman Wijffels Jan Raas binnen als directeur van een project dat de redding van het Nederlandse wielrennen moest worden. Niemand wist of hij zo'n functie ook aankon. Uiteindelijk bleek van niet. Raas trok geheel zijn eigen plan, vanuit Zeeland, en kon met niemand overweg. Vandaar die 'zware onvoldoende'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36