Vlissingen herdenkt zelf Slag om Schelde 6 RITTHEM NATUURCAMPING Hof ter Linde heeft een nieuwe bestemming. Als natuurcamping met een voedselbos. Wie helpt met planten en zaaien mag gratis kamperen. I Pluktuin breidt uit op vijf locaties www.jan-gbm.nl Jeroen Bergevoet en Marieke Engelsman kochten de boer derij in het Ritthemse ach terland in 2015. Ze zochten hun droomboerderij, maar door de vele grond was het historische boeren hof te kostbaar. Dat veranderde toen het hof met minder land werd aangeboden. „We zijn gaan kijken. En er was een klik." Dochters Julie (12) en Mare (10) waren enthousiast over de verhui zing uit Middelburg. Op de vijf hectaren grond rond het huis en de grote schuur is met alle dieren genoeg te beleven en wie heeft er nou een heuse hooizolder om je op uit te leven? Vrijwilligers En met alle hulp van familie, vrienden en vrijwilligers die het gezin krijgt bij de opbouw van de camping en het vakantiehuis in de In het eerste jaar houden we het op tien tot vijftien plekken kop van de gepotdekselde schuur is het vaak gezellig druk. Er moet nog veel gebeuren. Ma rieke kan het voorjaar wel uit de grond kijken. Rond het hof zwel len de knoppen aan de vele fruit bomen en -struiken. Twee biggen maken het aardappelveld poot- klaar. De Bonte Bentheimers wer den geboren op oudjaarsdag en zijn op het hof aangenomen voor het betere grondwerk. „We ploe gen niet. Zij woelen de grond om. In de groentenbedden breng ik elk jaar een nieuwe laag humus en compost op." Marieke heeft bakken vol zaailin gen gereed om de grond in te gaan. In de eigen moestuin, maar ook die bij de kampeerplaatsen in het 'bos' worden aangelegd. Het'bos' achter het boerenhof, waar grote populie ren groeien, wordt deels een die renbos waar de biggen, de kippen en de geitjes straks kunnen lopen, en deels een 'voedselbos' met kam peerplaatsen. Onder de hoge populieren - met havikshorst - wil het paar fruitbo men en -struiken, notenbomen, kruiden en andere voedselplanten zetten, waar de vakantiegangers van kunnen oogsten. Het water uit het douchegebouw wordt gezuiverd in een met riet be groeide poel en er is een compost- toilet. Er kunnen tot 25 kampeer- ders terecht. „Maar in het eerste jaar houden we het op tien tot vijftien plekken", zegt Marieke. In de grote schuur is het badhuis bijna klaar. Aan het vakantieappartement, met zicht op het uilenluik door het dak raam, moet nog hard worden ge werkt. Er is een deadline: een brui loftspartij, begin juni. En dan moet er nog een vuurplaats, een buiten keuken, een boomhut en een yoga- platform in het voedselbos gemaakt worden Marieke, yogalerares in Middelburg, en Jeroen, onderne mer met een consultantsbedrijf en opleidingsinstituut voor de off shore olie- en gaswinning, stoelen We zijn gaan kijken en er was een klik het hof en hun leefwijze op perma- cultuur. Die aanpak draait om een ecologische en duurzame, natuur lijke leefomgeving die zichzelf in evenwicht kan houden. „Heel an ders dan olie- en gaswinning", be aamt Marieke. „Maar misschien komt daardoor wel het besef dat het anders kan. Dat doen we hier. Dat is ook een soort balans." Dat gaat een beetje op de wijze van de viering van Vlissingen 700 jaar stad, zei burgemeester Bas van den Tillaar van de gemeente Vlissingen gisteren in de raads vergadering. John Doorns (LPV) liet mede namens Tamara Vork, die de vergadering moest missen, weten heel teleurgesteld te zijn dat Vlissingen gepasseerd is bij de nationale herdenking. „Organisaties werken al vele ja ren aan plannen en die zijn ook aangeboden bij de Provincie Zee land. Was de keuze op Vlissingen, in samenwerking met Breskens en eventueel Westkapelle geval len, dan had dat recht gedaan aan de geschiedschrijving", zei Doorns. Van den Tillaar beves tigde dat de Vlissingse plannen bekend zijn bij de provincie. De gemeente Vlissingen is niet bij het besluit betrokken geweest, meldde hij. „Wij willen er een themajaar van maken in onze stad, vergelijkbaar met Vlissingen 700." Voor het geld komt er een voor stel in de Kadernota, kondigde hij aan. „Los van het startmoment van de herdenking in Terneuzen willen wij onze stad flink wat aandacht geven." Onder meer vanuit de harmo nieën, fanfares en de Oratorium vereniging wordt daar al hard aan gewerkt, zei Van den Tillaar. „Nu het Terneuzen is geworden, lopen wij dan bij de provincie een grote zak geld mis?", wilde Lilian Janse (SGP) weten. „Wat dat betekent voor Vlissin gen, weten we nog niet", zei de raadsvoorzitter. Janse spoorde het college aan om 'zoveel mogelijk binnen te halen'. Op 25 april moe ten alle plannen bij de Provincie Zeeland binnen zijn. Dat bloemen niet alleen vrou wen blij maken, bewijst Loran Steketee uit Yerseke. Zijn vorig jaar geopende pluktuin was zo'n groot succes dat bloemenlief hebbers dit jaar op zes plaatsen in Zeeland en West-Brabant te rechtkunnen voor een zelfge- plukt boeket. Nog een week, dan bloeien de eerste tulpen en narcissen en kunnen de pluktuinen van Ste ketee open. Eerst op Walcheren, wat later volgt de rest. In Yerseke bijvoorbeeld zijn de bloemen nog niet zo ver. „Dat ligt aan de grond", weet Steketee. De succesvolle start met Pluk tuin Yerseke smaakte naar meer. Steketee vond vijf andere velden waarop hij pluktuinen reali seerde. In Meliskerke, Seroos- kerke (W), Burgh-Haamstede, Ouddorp en Hoogerheide kun nen mensen straks zes dagen per week terecht. Op zondag zijn de pluktuinen dicht. BESTRATING MUZIEK Jan... en Grondwerk, Bestrating enTuinaanleg Alles naar uw wens! Kijk voor inspiratie op onze website vrijdag 6 april 2018 WA Leven in balans op Hof ter Linde Claudia Sondervan Ritthem - Marieke Engelsman Marieke, Julie, Jeroen en Mare (vlnr) krijgen veel hulp op Hof ter Linde, foto ruben oreel - Marieke Engelsman Wie mee wil werken en leren: www.hofterlinde.nl Vlissingen viert zelf wel de her denking van 75 jaar bevrijding. Nu de nationale herdenking van de Slag om de Schelde naar Terneuzen gaat, zet Vlis singen zelf een groot pro gramma op. Claudia Sondervan Vlissingen Ellen Jobse Yerseke Jan de Visser Koudekerkseweg 165 Middelburg Telefoon: 06 51 103 083 ^1 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34