Het wordt warmer: pas op voor teken! St^Vss W Jac Orie op Contacta Congres Sena Performers European Guitar Award 4 Jan Akkerman en Adriaan Vandenberg treden niet op, maar nemen wel hun gitaar mee Techniekprijsvoor scholen Oostburg en IJzendijke Een dag eerder staat de Guitar Night in het teken van Jan Akker man, een van de eerste prijswin naars, die optreedt met onder an dere Stochelo Rosenberg. De week opent met de gratis Sena Perfor mers Gitaardag in het Markiezen hof. Daar zijn deze twee meestergi- taristen ook aanwezig, plus nog een reeks aan gasten, onder wie de Vlis- singse gitaarbouwer Sjak Zwier. Organisator Jean Paul Heek wil niet spreken van een gitaarweek. „Dat is een beetje pretentieus als je drie events doet. Maar we hebben de uitreiking van de Eddy Christi ani Award wel uitgebouwd, ja. Naar de Sega, zoals we dat evenement af korten, komen 6oo mensen. Dat is binnen een minuut uitverkocht. Sena wil graag meer doen rond de gitaar. Daarom hebben we vorig jaar de Guitar Night bedacht. En nu dus de gitaardag. Die is laagdrem pelig. Daar besteden we aandacht aan verschillende genres en het is iets voor verschillende generaties." Popjournalist Heek, die werkt aan de biografie van Jan Akkerman, spreekt er met de Amsterdamse gi tarist en Adriaan Vandenberg. „Ze treden niet op, maar ze nemen wel hun gitaar mee. Jan zal heus wel iets laten horen uit zijn tijd bij Brainbox en Focus en Adje vraag ik naar zijn bekendste solo's bij Vandenberg en Whitesnake. Maar ik ga vooral bab belen met die mannen." Tovenaars Er staan optredens gepland van gi- tariste Yori Swart, die in de band van Ilse Delange gaat spelen, en van de broers Stochelo en Mozes Rosen berg, tovenaars op de akoestische gitaar. De veelgevraagde sessiegita rist Arnold van Dongen geeft een workshop. Er zijn ook workshops over onder meer gitaareffecten, de Django-Reinhardtstijl en improvi satietechnieken, en een gitaarquiz. Heek: „Daarvoor hebben we al 200 aanmeldingen." In de Tuinzaal van het Markie zenhof vertelt Zwier over de gitaren die hij maakt. „Hij heeft voor ver schillende prijswinnaars gitaren gebouwd", vertelt Heek. „De gitaar voor Steve Vai neemt hij ook mee. Volgende week gaat hij met Joe Sa triani bespreken wat voor instru ment hij wil. Die mannen spelen er ook op tijdens concerten. Brian May heeft zijn Zwier live al een paar keer gebruikt. Dat is wel heel stoer." Sena Performers Gitaardag, zon dag 8 april, Markiezenhof, vanaf 13 uur. -Jean Paul Heek, organisator en popjournalist Volgens Tekenradar.nl, een initia tief van de universiteit, De Natuur- kalender en het RIVM, worden de teken komende week op veel plek ken in Zeeland, vooral in het oosten van de provincie, zeer actief. „Op plekken waar de temperatuur het hoogst is, zijn de teken het actiefst", zegt bioloog Arnold van Vliet van de Universiteit van Wagen- ingen. Het risico op de Kop f van Schouwen, waar het de komende dagen nog redelijk koel blijft, is volgens de tekenradar gering. In dat gebied komen in Zeeland verreweg de meeste tekenbeten voor. Van Vliet: „Mensen Als de temperatuur hoger dan vijf graden is, kunnen teken al actief worden zijn zich nog niet bewust van teken. Ze denken dat ze er niet zijn, omdat er nog geen blad aan de bomen zit. Maar dat klopt niet. Als de tem peratuur hoger dan vijf graden is, kunnen teken al ac tief worden. Controleer jezelf en je kinderen daarom altijd als je in het groen bent geweest." In bos sen en duinen is het risico het grootst. „Maar ook in je eigen tuin moet je alert zijn: een derde van de tekenbeten wordt opgelopen in de tuin." Via de Tekenradar is ook te zien waar tekenbeten en gevallen van de ziekte van Lyme gemeld zijn. Vol gens de kaart werden deze week al tekenbeten gemeld op Walcheren en op de Kop van Schouwen. Het belangrijkste advies: contro leer uw kleding en lichaam op de aanwezigheid van teken, als u bui ten bent geweest. Wie een tekenbeet heeft opgelo pen, kan dit melden via www.te- kenradar.nl. Daar is ook informatie te vinden over het verwijderen van teken. 'Gouden' schaatscoach Jac Orie moet de bezoekers inspireren tijdens het Contacta Congres op donderdag 19 april in Goes. Thema van het congres in thea ter De Mythe is dit jaar De impact van data. Orie is coach van de olympisch kampioenen Kjeld Nuis (1000 en 1500 meter) en Carlijn Achter- eekte (3000 meter). „Van Orie is bekend dat hij veel data gebruikt om schaatsers naar goud te bren gen", zegt Perry Kentin, direc teur van het organiserende bu reau LMG. „Hij maakt het ver schil met het verzamelen en analyseren van data." Data, in goed Nederlands gege vens, bijeenbrengen staat volop in de belangstelling. Er is bijna geen bedrijfstak die zich niet be zighoudt met data-analyse, ook in Zeeland. Dat gaat van de toe ristische sector, die via het ver zamelen en koppelen van allerlei gegevens probeert te achterha len waar welke toerist behoefte aan heeft, tot de landbouw en visserij op zoek naar optimale teelt- of vangstmethoden. Zorgt Orie voor de inspiratie tij dens het congres, dan komt on derzoek- en adviesbureau Dialo- gic met praktische handvatten voor het gebruik van data. Be zoekers krijgen de kans om Orie en Dialogic te bevragen. „Via hun mobieltje kunnen ze vragen stellen. Het wordt dus niet 'zet uw telefoon uit', maar 'zet je mo bieltje aan", aldus Kentin. Kaarten voor het congres zijn te bestellen op www.con- tacta.nl. Er komen in elk geval enkele tientallen informatica studenten van de HZ en Scalda. Er is plaats voor 550 belangstellenden. TERNEUZEN Teams van de ba sisscholen Het Molenbolwerk in IJzendijke en De Drieklank in Oostburg wonnen gisteren het Techniektoernooi Zeeland in het Centrum voor TopTechniek in Terneuzen. De eerste prijs voor leerlingen uit groep 5 en 6 ging naar een team van basisschool Het Mo lenbolwerk in IJzendijke. Leer lingen Ben en Tim van Elderen van basisschool De Drieklank in Oostburg wonnen de eerste prijs voor groep 7 en 8. Negentien basisschoolteams uit de hele provincie streden om de winst. Leerlingen uit groep 5 en 6 ontwierpen een waterrad met een roeiboot en leerlingen uit groep 7 en 8 maakten een duikboot, die na precies drie mi nuten weer boven moest drij ven. Het draaide erom wie de be ste of creatiefste oplossing be dacht. vrijdag 6 april 2018 PC Markiezenhof in het teken van de gitaar Bergen op Zoom staat komende week in het teken van de gitaar. Donderdag wordt de Sena Per formers European Guitar Award - ooit in Vlissingen begonnen als de Eddy Christiani Award - uit gereikt aan de Amerikaanse gi tarist Joe Satriani. Ernst Jan Rozendaal Bergen op Zoom v.t&SAs!?4 ■v Stochelo Rosenberg, van het Rosenberg Trio, treedt op tijdens de Guitar Night. foto SENA PERFORMERS GITAARDAG f ->*4 •wcJl '.1, 'WWW Wie komende week naar buiten gaat, moet oppassen voor teken. Door de hogere tempera turen, loopt de kans op een te- kenbeet flink op. Daarvoor waar schuwen de Universiteit van Wa- geningen en het RIVM. Cornelleke Blok Vlissingen Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32