Laatste woorden uit het graf van I Dochter Rosanne meest aangrijpend 21 CASH weer slingeren in je sympathie voor de hoofdrolspelers. Het is niet vreemd dat de 40 inwoners van het nabijgelegen stadje Antelope zich kapot schrikken wanneer in de jaren 80 de rust wordt verstoord door een plot selinge invasie van sekteleden met hun 'immorele' gedachten over liefde en seks. Maar de oor spronkelijke bewoners zijn wel wat griezelig conservatief en verkrampt in hun angst voor het onbekende. Goeroe Bhag- wan predikt gelijkheid, maar bezit wel 93 Rolls Royces. Er gebeuren dubieuze dingen binnen de commune, maar is de reactie van de overheid niet veel te agressief? En nee, dit betreft niet de Bhagwan zelf, maar zijn jaren lange rechterhand en verreweg het boeiendste karakter van de serie: Ma Anand Sheela. Op haar 16de werd ze door haar vader geïntroduceerd aan 'de tweede Boeddha'. En zodra Bhagwan kwam binnenlopen, was ze onder zijn hypnose. 'Op dat moment, had ik kunnen sterven. Mijn leven was compleet', aldus Sheela nu op latere leeftijd terugblikkend op haar onstuimige verleden. Na die ontmoeting ontpopt ze zich langzaam als een machtige vrouw die bereid is heel ver te gaan voor haar meester. Een manipulatief kreng, maar voor wie je ook wat voelt. De meest charismatische antiheld sinds Wal ter White in Breaking Bad. en dan niet geacteerd. 'Als je dit allemaal opschrijft of zou verfilmen, gelooft niemand het', roept iemand terecht in aflevering 1. Zelfs in deze docu- mentairevorm, zonder nage speelde scènes, is het een haast onwaarschijnlijk verhaal. En tóch. Wild Wild Country kijkt als een thriller vol bizarre plotwen dingen. Het grootste wonder van deze serie? Dat hij nu pas is gemaakt. Bijna vijftien jaar na zijn dood verschijnt vandaag een laatste album van countrylegende Johnny Cash. Mét zijn eigen teksten. Uitvoerders zijn onder anderen Cash' dochter Rosanne en de inmiddels overleden Chris Cornell. k had deze teksten ook op muziek laten zetten als mijn vader een eenvoudige treinmachinist was", zegt John Carter Cash (48) over Forever Words, dat vandaag verschijnt. „Deze woorden vormen een prachtige samenvatting van een heel leven. Je hoort mijn vader zijn eigen ver haal vertellen." Alleen doet countrylegende Cash dat niet met zijn eigen stem. De zestien liedjes op het album zijn gebaseerd op losse teksten, gedichten en no tities van de in 2003 overleden Man in Black. Zijn zoon John, het enige kind uit Cash' huwelijk met zangeres June Carter, vond de teksten op het bu reau van zijn vader. In notitieblokken, in schrift jes en op vellen vol religieuze overpeinzingen. Meer dan 2.000 pagina's tekst bevatte zijn red dingswerk in totaal. John Carter Cash, die geldt als de bewaarder van de muzikale erfenis van zijn vader, besloot de teksten openbaar te maken. Soms hoorde ik er meteen muziek bij", vertelde hij afgelopen week aan de Britse krant The Independent. Hij vroeg ar tiesten als Elvis Costello, Willie Nelson en John Mellencamp om ze op muziek te zetten én ver volgens zelf te zingen. Forever Words bevat vol gens zoon Cash 'de essentie van wie mijn vader was'. „Hij waardeerde heel veel soorten muziek. Folk, rhythm 8c blues, rock en gospel. Ze staan al lemaal op dit album." Indrukwekkend In 2010 verscheen Ain'tNo Grave als laatste album met nieuwe Cash-opnames. Het waren de res tanten van de fameuze opnameserie American Recordings onder leiding van Rick Rubin. Voor Forever Words kroop Carter Cash achter het mengpaneel met producer Steve Berkowitz. Carter Cash zorgde voor de contacten met de artiesten, van wie nu vooral de naam van Chris Cornell opvalt. Zijn You NeverKnew My Mind is vermoedelijk de laatste studio-opname die de Soundgarden-frontman maakte voor zijn zelf moord in mei vorig jaar. Het werd een indruk wekkend epos. Wie Cornell hoort knauwen dat uiteindelijk niemand zijn gedachten echt kende, gelooft bijna dat Cash de tekst ooit op maat van Cornells gekwetste ziel schreef. „Maar", zegt John Carter, „de regels komen uit 1967. De periode waarin mijn vader in scheiding lag met zijn eerste vrouw Vivian. Chris vertelde me rond het opnemen over zijn eigen scheiding. Hij voelde een diepe connectie met mijn vaders woorden." Met Vivian kreeg Johnny Cash vier dochters. Een van hen draagt ook bij aan Forever Words. Rosanne zingt het aangrijpende The Walking Wounded. Carlene Carter, een dochter uit het eerste huwelijk van June Carter, is de stem van het aan haar moeder gerichte June's Sundown. „Ik heb", zo stelt John Carter Cash, „mijn vader de afgelopen jaren beter leren kennen. Het is een genezend, maar ook leerzaam proces geweest. Ik kan amper zonder tranen vertellen hoe geweldig het was weer dichtbij hem te zijn geweest." COUNTRY/ROCK JOHNNY Een laatste schreeuw vanuit het graf is het. Na twee pos tume albums, uit de prachtig rauwe serie van producer Rick Rubin, spreekt wijlen Johnny Cash nog een keer tot ons. Via andere stemmen, maar in zijn eigen woorden. Doordat de gastartiesten alle vrijheid voor eigen interpretatie kregen, is Forever Words desalniettemin geen samenhangend geheel. De kwaliteit is evenzo wissel vallig. Hoogtepunten zijn er geluk kig genoeg. Chris Cornells You NeverKnew My Mind is een gedragen kippenvel-epos. Maar het best slagen de arties ten die resoluut Cash' eigen kenmerkende stijl durven los laten. Zo zingt Alison Krauss een engelachtig mooie versie van The Captains Daughter. Maar het meest aangrijpend is de bijdrage van Rosanne Cash die zonder enige opsmuk in elk woord van The Walking Wounded de bewondering voor haar vader laat door klinken. vrijdag 6 april 2018 GO Baghwan temidden van zijn vele devote volgelingen. Hij pre dikte gelijkheid, maar bezat niet minder dan 93 Rolls Royces. FOTO'S NETFLIX 4 Een charismatische schurk. 5 Meer wendingen dan in een gemiddeld Homeland-seizoen. Wild Wild Country staat nu in zijn geheel op Netflix Johnny Cash Stefan Raatgever Cash in de studio in 1959. fotosonybmg/getty Johnny Cash Forever Words THEMUSIC FOREVER WORDS —Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21