li 17 Analyse e Amerikaanse handelsmi nister Wilbur Ross ver klaarde gisteren omstandig dat het niet om een confrontatie gaat. „Wij zijn in onderhandeling met de Chinezen." Het begon in januari met ver hoogde importtarieven voor was machines en zonnepanelen. Vo rige maand volgden zware import- heffingen op aluminium en staal. Met zijn America First-beleid spaarde Donald Trump traditio nele bondgenoten zoals de EU niet. Maar het ware doelwit was duidelijk: China. Twee weken ge leden kondigde de Amerikaanse president al voor 50 miljard dollar aan handelssancties aan. Deze week verduidelijkten de VS hoe. Er kwam een lijst van 1.300 Chinese producten, waarop Trump een extra importheffing van 25 procent zet. Terstond re ageerde Peking, door eenzelfde ta rief te heffen op 106 Amerikaanse producten. Ook goed voor 50 mil jard dollar. Wat al maanden slui merde, escaleerde: een dreigende handelsoorlog tussen 's werelds grootste economieën. Hoe zwaar is de impact? De VS en China zijn eikaars belangrijkste handelspartners, met een weder zijdse export die vorig jaar opliep tot 636 miljard dollar. Dat is goed voor zo'n 3,5 procent van de we reldhandel. Het totaal van 100 mil jard dollar aan sancties treft bijna 16 procent van de onderlinge han del, je zou dus een megaschok ver wachten. Toch is niets minder waar. De sancties zouden zowel het Amerikaanse als het Chinese bruto binnenlands product dit jaar met slechts 0,1 procentpunt druk ken. Is er sprake van een storm in een glas water? Nee, want de onderlig gende problematiek is wel degelijk serieus van aard. Buitenlandse be drijven die in China actief willen zijn, moeten vaak een joint ven ture sluiten met een lokaal bedrijf. Zo worden die bedrijven min of meer verplicht hun technologi sche knowhow te delen. Of om in de termen van Trump te blijven: het intellectueel eigendom van deze (Amerikaanse) bedrijven wordt letterlijk 'gestolen' door de Chinezen. Supermacht Waar China nu nog de 'fabriek van de wereld' is - die vooral (wes terse) kleren, smartphones en prullaria maakt - moet het land mettertijd Amerika aflossen als hoogtechnologische supermacht. De Verenigde Staten passen er voor om zich als een mak lam naar de slachtbank te laten leiden. De 1.300 Chinese producten die Trump op de korrel heeft geno men, hebben hun oorsprong in de it-sector, de robotica, de lucht vaart, elektrische auto's, biotech nologie en de geavanceerde ma chinebouw. De lijst met Chinese producten is zo opgesteld, dat de impact op de Amerikaanse consument zo klein mogelijk blijft. Dus geen extra heffingen op kleren en schoenen, of computers, smart phones en huishoudelektronica. Maar wel op vliegtuigen en auto's en landbouwproducten zoals soja bonen. fabriek. De ingrijpende verande ring van de demografie van het stadje heeft grote gevolgen, zegt burgemeester Brian Rush. „De ziekenhuizen zijn overvol, de wachttijden bij de huisarts zijn lang, onze scholen barsten uit hun voegen en de infrastructuur is slecht." Voedselbank Er is te weinig gedaan aan dit soort problemen, vindt Rush: „Er gaan jaarlijks vele miljarden naar Brussel, terwijl we in eigen land te kampen hebben met een ge zondheidszorg die op springen staat, een stijging van het aantal daklozen en er steeds meer men sen naar de voedselbank moe ten." Zijn eigen Boston merkte bo vendien weinig van de welvaart die de EU zou moeten brengen. „We zijn jarenlang over het hoofd gezien door de beleidsma kers in Londen. Er is niet in ons geïnvesteerd. Ons bevolkingsaan tal is geëxplodeerd, terwijl we minder middelen hebben dan vroeger. Zo groeit vijandigheid te gen immigranten. Wij zijn geen racisten, geen slechte mensen. Maar het waren veel te veel nieu welingen, die veel te snel kwa men. We moesten het een halt toeroepen." Sinds het brexit-referendum in juni 2016 is de waarde van het Britse pond gedaald, kregen huis houdens minder te besteden door gestegen inflatie en groeide de economie minder hard dan in an dere West-Europese landen. On danks die negatieve economische signalen wijst niets erop dat de remain als de leaue-stemmer blijft dus bij zijn standpunt. Dat komt, zo zegt Goodwin, doordat kiezers in het referendum voor bepaalde waarden kozen in plaats van voor bepaald beleid, zo als gebruikelijk is bij gewone ver kiezingen. „Het referendum speelde in op behoeftes die jaren lang zijn onderschat. Het verlan gen weer een soeverein land te zijn, de wens immigratie terug te dringen, meer controle over de ei gen staat: dat zijn de waarden waar het voor de Iraue-stemmer over ging." Die waarden, die eursocepti- sche overtuigingen, zitten zo diep, dat de meeste mensen daarover niet over van mening veranderen. De eventuele negatieve economi sche consequenties zijn van on dergeschikt belang. „Daar gaat het voor de meeste leaue-stemmers niet over. Daarnaast: het remain- kamp zei dat de economie volle dig zou klappen na een brexit- stem. Er zijn wat negatieve signa len, maar er is geen sprake van in storting. Dat sterkt de brexit- stemmer nu in zijn overtuiging." Positief Bovendien denken veel van hen dat de economische gevolgen po sitief gaan uitpakken. „De wereld heeft de Britten nodig", zegt Terry Royal trots, terwijl hij met een verse pint in zijn hand weer gaat zitten aan zijn tafel in de Moon Under Water. „Het ging prima met onze economie toen we bij de EU kwamen, en het zal nog beter gaan als we eruit stap pen." Veertiger Steward Clarke knikt bevestigend. „Het komt wel goed met ons. Ik ben een van de zeldzame remain-stemmers hier in Boston. Maar zelfs ik vind: let'sget on with it. Het is tijd voor brexit." De ziekenhuizen zijn overvol en onze scholen barsten uit hun voegen de Britse brexit-stemmer be rouw heeft, zegt peilingsex pert Matthew Goodwin. „Uit al onze onderzoeken blijkt dat er geen sprake is van een grote verandering in de publieke opinie. De peilingen zeggen vrijwel hetzelfde als voor het re ferendum, toen beide kampen elkaar ongeveer in evenwicht hielden. Zowel vrijdag 6 april 2018 Handelsoorlog is strijd om de kennisindustrie De VS en China hebben el kaar voor 100 miljard dollar aan importtarieven opge legd. Toch mag het van de Amerikanen geen handels oorlog worden genoemd. Jan van Hessche New York Joan Bastow: „Ik ken het hier niet meer terug, voel me een vreemde in mijn eigen stad." verlengd KORTING diverse data gegarandeerd vertrek Busreizen Langs de Rijn de Moezel 5-daagse busreis - Duitsland hotel Rheinlust aan de Rijn in Boppard o.a. wijnproeverij langs de Moezel, boottocht Lahn, Rüdesheim en Cochem Wales Yorkshire 8-daagse busreis - Groot-Brittannië bezoek North York Moors National Park o.a. York, Bodnant Gardens, Cambridge, Howard Castle en Chester van 7V)r QQ oad.nl/BEGB04 voor O77, oad.nl/BEDE22 voor Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17