Vergeet Facebookclaim Tommy Wieringa BUSREIZEN 2018 Kabinet denkt aan taaleis voor pgb BOEK NU! w effeweg nl 15 C 088 10 30 800 Nu het verhaal klaar was, leek het alsof ik alles verteerd had Ik nam afscheid van Twente; het was een stralende week, echt heel mooi, maar na de laatste voorleesbeurten over mijn roman De heilige Rita in Hengelo en Tubbergen zou ik er feitelijk niks meer te zoeken hebben. Ik reed een paar dagen door de streek met een gevoel van verlies - ik had het landschap van essen en houtwallen zo goed mogelijk beschreven, de huizen en wegen die ik zo goed ken, en ook hoe de lui met elkaar praten en omgaan, en nu, nu het verhaal klaar was, leek het alsof ik alles verteerd had, en mezelf door het voltooien van dat boek had bui tengesloten. twee keer gewoond, eerst als kind en later, toen ik er vier jaar over deed om het in een roman te vangen, in de verbeelding - en nu was het gedaan. De vrienden die ik er had, zijn dood of noar 't wes ten, m'n vader is verhuisd naar achter de IJssel, ik zou mijn ge boortegrond in de toekomst al leen nog als toerist kunnen be zoeken - als dagjesmens op een elektrische fiets, me verwonde rend over de geheimzinnige schoonheid van Twente, en pas torale foto's van stuwwallen en beekdalen delen op Instagram. naar de Chinees in Geesteren. Ik parkeerde de auto achter het res taurant, tegenover het huis waar eens de familie Finkers een bloe- menzaak had. Jan, een van de broers Finkers, had als missiona ris onder de Yanomami-indianen geleefd. Vijfenveertig jaar lang reisde Hermano ]uan door de Amazone in een missiegebied dat driemaal zo groot was als Neder land. Na zijn dood werd zijn as door de Yanomami vermengd met geplette bananen en als soep gegeten - ik geloof als teken van waardering. voor Venezuela, de Chinezen verruilden China voor Geesteren - soms word je duizelig van de onmeunige wereldbeweging. En in Hu Dynasty, vertelde de fami lie Hu me, kwamen de laatste tijd soms mensen uit Assen, Amster dam of Brabant vragen of dit 'het restaurant uit De heilige Rita was', hetgeen ze vrolijk beaamden. 'Beetje toerisme, altijd goed', zei zoon Hu genoeglijk. Hij en zijn zuster waren in het boek begon nen, maar hadden het na een paar hoofdstukken weggelegd. maaltijd cadeau gedaan en kreeg ik een met draken beschilderd theeservies mee, alsmede een fles brandy in de vorm van de Eiffel- toren - als dank omdat hun res taurant in de literatuur was be land. De Chinees weet zoiets te waarderen. Beladen met ge schenken en uitgezwaaid door de familie Hu verliet ik het Twente dat me lief is, maar waar ik nu geen plaats meer heb. Het Britse bedrijf Cambridge Ana- lytica kreeg inzage in de gegevens van miljoenen Facebook-gebrui- kers. Een schadeclaim ligt voor de hand omdat Facebook waarschijn lijk in strijd met de Nederlandse privacywetgeving handelde, maar verwacht geen gouden bergen van zo'n claim. Dit is Amerika niet. „Nederlandse rechters zijn er heel terughoudend in. Je moet met bon netjes je schade aantonen. Je kunt niet zeggen: ik voel me zo verdrie tig en wil daarom 5.000 euro heb ben. Meer dan een paar honderd euro zul je er niet aan over hou den", zegt Arnoud Engelfriet van ICT-recht. Maandag wordt duide lijk van welke gebruikers Facebook de gegevens ongevraagd heeft ge deeld. Wie een claim neerlegt, moet over een diepe portemonnee be schikken. Engelfriet: „Want rechts- bijstandsverzekeraars dekken de juridische kosten niet. Die dekken alleen claims als het om harde schade gaat. Als je bijvoorbeeld de gene die je auto heeft bekrast wil i Reken niet op (veel) schadevergoeding vanwege het datalek, zegt een expert aanpakken." Er is nóg een moge lijkheid om je gram te halen, oppert Engelfriet. „Een klacht indienen bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Als genoeg mensen dat doen, dan kan dat Facebook op een miljoe nenboete komen te staan. Dat doet wel pijn." „Zelf een schadeclaim indienen is moeilijk", zegt ook Nynke Wis man van de Vereniging Privacy Recht. „Maar je kunt dat wel collec tief doen. Er zijn wel advocaten te vinden die dat willen doen." En zo'n massaclaim kan Facebook wel degelijk raken, denkt ook Engel friet. „Als er 100.000 Nederlanders zijn die zich achter de claim scha ren en allemaal 100 euro eisen dan kan het Facebook 10 miljoen euro kosten." Hans de Zwart van privacyorga- nisatie Bits ofFreedom denkt dat een (massa)claim vrijwel kansloos is. „Je hebt er eigenlijk toestemming voor gegeven toen je de gebruiks voorwaarden van Facebook accep teerde en die apps installeerde." Facebook gaat ondertussen diep door het stof en belooft beterschap. Het bedrijf moet wel. Nieuwe pri vacyregels zijn veel strenger. Dat heeft zorgminister Hugo de Jonge gisteren gezegd in reactie op een nieuwe grote fraudezaak met pgb's in Utrecht, waarbij miljoenen aan zorggeld is opge streken. „De fraude met persoonsge bonden budgetten is heel zorge lijk, dat vind ik al een tijd. Het pgb is namelijk voor heel veel mensen van levensbelang", al dus De Jonge. „Door misbruik van dat prachtige stelsel, kan het draagvlak worden geschaad." Over enkele weken ligt er een fraudeaanpak, maar daar loopt de minister alvast op vooruit. „We moeten een persoonsgebonden budget beschikbaar blijven stel len aan mensen voor wie het echt bedoeld is, daar veel selec tiever in zijn." De VVD presenteerde deze week al een plan om een taaleis in te stellen bij de aanvraag van een pgb. De Jonge kwam daar in zijn tijd als wethouder in Rotter dam zelf al mee. Ook een reken- test behoort tot de opties. Het Openbaar Ministerie stelt dat de geconstateerde fraude een groot maatschappelijk probleem is en het topje van de ijsberg is. De Jonge: „Daarom is het zo belangrijk dat alle partijen die signalen hebben - van gemeente tot Sociale Verzekeringsbank - die samenbrengen, zodat vervol ging mogelijk is." met garnalen, dat knetterend en sissend uit de keuken kwam op een wagentje - mama Hu was er een beetje bang van, maar goot er desalniettemin nog een borrel glaasje alcohol overheen en flam beerde het voor me op tafel. OPSTAPPLAATSEN BIJ U IN DE BUURT! VANAF Fichtelgebergte Bella Italia vrijdag 6 april 2018 GO Afscheid Eigenlijk, dacht ik, had ik er Aan het eind van de dag ging ik Jan Finkers verliet Geesteren Bij het afscheid werd me de Facebook zat fout door zo slor dig om te gaan met privé-gege- vens van naar schatting 89.000 Nederlanders. Wie een schade vergoeding verwacht, komt ech ter van een koude kermis thuis. Ton Voermans Rotterdam Het kabinet wil veel strenger worden bij de selectie van mensen voor een persoons gebonden budget (pgb) waar mee ze zelf hun zorg kunnen regelen. Zo kan de invoering van een taaleis of rekentest helpen. Edwin van der Aa Den Haag Ik bestelde een tipan-gerecht Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. GEEN AANBETALING! VERTREKGARANTIE Minicruise Kopenhagen, Lübeck en Bremen 3 DAAGSE MINICRUISE Vertrek: 8jun, 20, 26 okt Z Binnenhut met douche en toilet Z Aan boord: restaurant, bioscoop, bar^ Boedapest, Balatonmeer en de Poesta 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 23 apr, 25jun, 16jut, 13 aug Z Gratis gebruik zwembad en sauna Z Bezoek de Donauknie Rondreis Roemenië 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 2jul, 6 aug, 17 sep, 13 okt Z Incl: rit met paard en wagen Z Boekarest, Sighisoara en Sibiu Highlights van Zuid-Engeland 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 30 apr, lljun, 23jut, 6 aug Z Het mysterieuze Stonehenge Z Bezoek Isle of Wight 6 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 27 apr, 8jun, 31 aug, 14 sep Z Gebruik zwembad en fitnessruimte Z Gevarieerd avondprogramma 15 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 27jul, 24 aug, 21 sep, 20 okt Z Rome, Florence, Pompeï en Napels Z Optioneel: Capri en Amalfi Kust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15